Jan Wolski w 2001 roku obronił na WSP w Rzeszowie pracę doktorską „Portret emigranta” liryka Wacława Iwaniuka napisaną pod kierunkiem Zbigniewa Andresa, a w roku 2021 uzyskał na Uniwersytecie Rzeszowskim stopień doktora habilitowanego na podstawie pracy „Szwajcaria w piśmiennictwie polskim od XIX wieku do czasów obecnych”. Jan Wolski studiował slawistykę i germanistykę na uniwersytecie we Fryburgu, a w roku 2020 otrzymał nagrodę Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie za popularyzowanie i promowanie literatury emigracyjnej w polskojęzycznym świecie.
W drugiej części, poza rozmową, poeci czytali swoje wiersze, które później były analizowane przez wykładowcę w sposób niezwykle merytoryczny i życzliwy. W warsztatach brali udział Aleksandra Piguła, Ewa Siembida, Beata Borowska-Setera, Henryka Marek, Danuta Rusin, Iwona Szetela, Zbigniew Ortyl, Ewelina Łopuszańska, Danuta Maziarz i Stefania Krawiec.
Warsztaty zostały zorganizowane przez MGL SŁOWO, w oparciu o Umowę TMZM z Gminą Miejska Mielec na rok 2023. Na zakończenie prezes MGL Słowo Aleksandra Piguła podziękowała w imieniu całej grupy za doskonale przeprowadzone warsztaty i wręczyła wydany ostatnio almanach „Pozwólmy mówić słowom”. Profesor Jan Wolski podarował pismo Fraza, którego jest redaktorem.
Była to doskonała forma samokształcenia i innego spojrzenia na własny warsztat literacki, ale też dobra lekcja pokory, bo tylko tak możemy nazywać się poetami, możemy opisywać to, czego nie da się opisać w potocznej mowie. Odrabiając zadanie z tych warsztatów, stwierdzam, że piszemy na początku dla siebie, aby uratować siebie przed sobą, bo jeśli ktoś powie, że pisze, aby uratować świat, może potknąć się o własną pychę. Poezja powinna więc uczyć piszącego pokory, wrażliwości i odpowiedzialności za słowo, a każdy czytający poezję ma prawo interpretować i przeżywać czytane słowa po swojemu.
Warsztaty uwieczniły wspólne zdjęcia i zapewne na długo pozostaną w pamięci, a może zaowocują nowymi wierszami.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.