Reklama

Co zamierza zrobić gmina Wadowice Górne w 2021r? Mamy listę wybranych zadań

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Fot. UG Wadowice Górne

Co zamierza zrobić gmina Wadowice Górne  w 2021r? Mamy listę wybranych zadań - Zdjęcie główne

Jeśli chodzi o domy ludowe to m.in. zamierza się wyremontować wiatę przy Domu Ludowym w Zabrniu. | foto Fot. UG Wadowice Górne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Gmina Wadowice Górne zamierza realizować w 2021 roku kolejne inwestycje i zadania służących mieszkańcom, które będą finansowane zarówno z budżetu gminy jak i środków zewnętrznych. Poniżej lista wybranych zadań.

Powstanie  nowy PSZOK

Przy modernizowanej oczyszczalni ścieków w Izbiskach ma powstać nowy Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych,  w skład którego wejdą m.in.  budynek techniczny, wiata, waga, miejsce na elektrośmieci.

- To ma być taki profesjonalny  kompleks komunalny – zaznaczył Michał Deptuła, wójt gminy  Wadowice Górne. – Dotychczasowy PSZOK  funkcjonujący przy Gminnym Zakładzie Komunalnym w Przebędowie jest już bowiem za mały i nie spełnia wszystkich standardów, które stawia się takim obiektom.

W tej chwili jest już gotowy projekt budowlany nowego PSZOK-u. Gmina zabezpieczyła też środki na 30 procentowy wkład własny w tę inwestycję, której koszt szacuje się na ok. 800 tys. zł. Zamierza też złożyć wniosek do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o dofinansowanie pozostałych 70 procent.

Będzie nowy odcinek wodociągu

Gmina Wadowice Górne jest w 100 procentach zwodociągowana i korzysta z dwóch głębinowych ujęć wody – w Wampirzowie i Woli Wadowskie. Dla poprawy bezpieczeństwa dostaw wody dla mieszkańców planuje zrealizować dwie inwestycje – wybudować dodatkową nitkę sieci przy ujęciu w Wampirzowie oraz zbiornik uśredniający na wodę czystą  w Wadowicach Górnych.

Dokumentacja na budowę dodatkowej nitki sieci jest już gotowa i wkrótce odpowiedni wniosek o dofinansowanie zostanie złożony do rządowego Funduszu Inwestycji Samorządowych.

 – Wartość tego zadania  to 500 tysięcy złotych. Ta dodatkowa nitka sieci wodociągowej o długości 780 metrów będzie swoistym zabezpieczeniem na wypadek awarii dotychczasowej sieci. Oczywiści na co dzień będzie nią płynąć woda, co przyczyni się do wyrównania ciśnienia w sieci, a co za tym idzie płynnego przesyłu wody   do jej odbiorców – powiedział Michał Deptuła, wójt Wadowic Górnych.

Poza tym gmina planuje wybudować  zbiornik uśredniający na wodę czystą o pojemności 500 metrów sześciennych, zlokalizowany w Wadowicach Górnych.

- Zbiornik uśredniający wody czystej ma gromadzić wodę na wypadek większego jej zużycia przez mieszkańców bądź największy zakład w gminie, który zużywa bardzo duże ilości wody jakimi są  Zakłady Mięsne Dobrowolscy i być gwarancja ciągłości jej dostaw – zaznaczył wójt Deptuła.

Przebudowa oczyszczalni i rozbudowa sieci kanalizacyjnej

Przebudowa dotychczasowej oczyszczalni ścieków i rozbudowa sieci kanalizacyjnej to największe pod względem wartości inwestycje realizowane do tej pory przez gminę Wadowice Górne.

W ramach przebudowy dotychczasowej oczyszczalni położonej w Izbiskach powstanie nowa  instalacja o przepustowości  800 m3 na dobę. Inwestycja jest współfinansowana z budżetu gminy oraz ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego. Wartość całkowita projektu wynosi 13 681 150,30 zł, z tego dofinansowanie RPO 5 331 473,60 zł.

Równolegle gmina podjęła się  rozbudowy sieci kanalizacyjnej, która w początkowym etapie obejmie 1,5 kilometra nowej sieci wraz z pompownią w Izbiskach.  Wartość tego zadania to 388 tys. zł, na które pozyskano dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

- Obecnie skanalizowane jest ok. 35 procent  powierzchni gminy. Przy sprzyjających warunkach oraz wsparciu finansowemu spoza budżetu gminy, możliwe jest dokończenie kanalizacji w całej gminie w perspektywie kilkunastu lat– stwierdził  wójt Michał Deptuła. Jednocześnie dodał. – Aktualnie mamy już złożony  wniosek do rządowego Funduszu Inwestycji Samorządowych o wsparcie  w wysokości 4 mln zł na budowę sieci kanalizacyjnej o długości ok. 7 kilometrów dla części miejscowości Wierzchowiny i Jamy-Przybysz. Równolegle przygotowywana jest dokumentacja techniczna dla kolejnej miejscowości – Piątkowca.  

Inwestycje drogowe

Na terenie gminy prowadzone są prace remontowe na wielu odcinkach dróg. Są to w większości drogi powiatowe, których remonty i przebudowy finansowane są przez rządowy   Fundusz Dróg Samorządowych, powiat mielecki, gminę Wadowice Górne.  W ubiegłym roku przebudowano drogę  powiatową w Woli Wadowskiej, drogi Wadowice Górne – Wierzchowiny,  Załuże – Zabrnie – Wadowice – Piątkowiec.

Gmina nadal zabiega o środki na remonty dalszych odcinków dróg. Złożone zostały już wnioski o wsparcie finansowe do Funduszu Dróg Samorządowych  na remont ponad 2 km odcinka drogi Piątkowiec- Grzybów oraz 1,5 km odcinka drogi Wola Wadowska – Jamy.  

– Droga Wola Wadowska-Jamy to droga żwirowa i jest to ostatni odcinek drogi publicznej w gminie, który nie jest asfaltowy – stwierdził wójt Deptuła. – Mam też nadzieję, że  otrzymamy wsparcie z Funduszu Dróg Samorządowych i w tym roku  zarówno droga Piątkowiec – Grzybów jak i Wola Wadowska-Jamy zostaną wyremontowane, a mieszkańcy tych miejscowości będą mieli wreszcie drogi  z prawdziwego zdarzenia – asfaltowe  i bezpieczne.

W 2021 roku planuje się także rozbudowę oświetlenia ulicznego na terenie gminy, na które zaplanowano w budżecie kwotę  83 000 zł.

Remonty domów strażaka i domów ludowych

W budżecie gminy na rok 2021 znalazły się środki  na przygotowanie dokumentacji lub remonty domów strażaka i domów ludowych.

 I tak jeśli chodzi o strażaków to  planuje się przeprowadzić   adaptację budynku byłej lecznicy w Wadowicach Dolnych na potrzeby strażaków ochotników i mieszkańców wsi, zmodernizować wiatę przy Domu Strażaka w Kawęczynie, wyremontować salę główną w OSP Izbiska, zmodernizować zaplecze  i wymienić okna w OSP Kosówka, przygotować dokumentacje techniczną związaną z przebudową wiaty przy Domu Strażaka w Wampirzowie.

Jeśli chodzi o domy ludowe to zamierza się  wyremontować wiatę przy Domu Ludowym w Zabrniu,  Dom Ludowy  Wierzchowiny (daszki nad wejściami), Piątkowiec (instalacja CO).  

Obiekty oświatowe

Jeśli chodzi oświatę to planuje się m.in. adaptacja pomieszczeń szkoły podstawowej w Woli Wadowskiej na siedzibę filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Wadowicach Górnych. Kontynuowane będą prace przy sali gimnastycznej w Jamach. Ponadto wykonana zostanie instalacja monitoringu wizyjnego przed Publicznym Żłobkiem oraz przejścia dla pieszych koło szkoły podstawowej w Wampierzowie

Infrastruktura sportowa

Jednym z priorytetów samorządu gminnego jest rozwój infrastruktury sportowej. W związku z tym na rok 2021 planowana jest przebudowa stadionu Ludowego Klubu Sportowego "Plon" w Kawęczynie.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy