Reklama

Co z kardiologią w Mielcu? Jest propozycja rozwiązania! [WIDEO]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Podczas zwołanej dziś konferencji prasowej starosta mielecki Stanisław Lonczak zapowiedział ponowne procedowanie przez Radę Powiatu Mieleckiego uchwały w sprawie bezprzetargowej dzierżawy szpitalnych pomieszczeń dla American Heart of Poland. Po tygodniowej publicznej dyskusji Zarząd Powiatu jest za tym, żeby klinika PAKS nadal prowadziła w szpitalu w Mielcu swoje usługi związane z kardiologią. Przypomnijmy grupa radnych powiatowych w ostatni poniedziałek apelowało o zakończenie współpracy z PAKS i zorganizowaniem własnego oddziału kardiologicznego w mieleckim szpitalu.

Przypomnijmy. Dalsza współpraca mieleckiego szpitala z American Heart of Poland (PAKS) była jednym z głównych punktów poniedziałkowych obrad Rady Powiatu Mieleckiego. Przedstawiono wówczas możliwości, jakie szpitalowi specjalistycznemu dałoby podpisanie umowy na okres kolejnych ośmiu lat. W jej ramach PAKS miałby kontynuować prowadzenie oddziału kardiologicznego, a także zrealizować jego znaczną rozbudowę - włącznie ze zwiększeniem liczby łóżek, powstaniem nowych sal zabiegowych i zwiększeniem zakresu świadczonych usług. Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca w rozwój mieleckiego szpitala miałby zaangażować około 10 mln złotych swoich środków.

Uchwała dotycząca bezprzetargowego trybu zawarcia umowy dzierżawy przez szpital z American Heart of Poland S.A. nie została jednak przegłosowana. Przeciwnicy tego rozwiązania sygnalizowali podczas dyskusji, iż znacznie korzystniejszym dla szpitala byłoby utworzenie własnego oddziału kardiologicznego w jego strukturach.

Uchwała do ponownego procedowania

Dziś już jednak wiadomo, że stworzenie kardiologii od podstaw nie będzie możliwe. - Nie podsiadamy wolnych środków, które mogłyby zostać zaangażowane w organizację oddziału kardiologicznego. Jako Zarząd Powiatu uważamy, że więcej racjonalnych argumentów przemawia za tym, aby kontynuować współpracę w zakresie świadczenia usług kardiologicznych w szpitalu z dotychczasowym wykonawcą, czyli PAKS. Zwłaszcza, że potrzeby szpitala w innych zakresach, m.in. zakupu sprzętu, wciąż są ogromne, co sygnalizowali podczas wczorajszej Rady Ordynatorów również szefowie poszczególnych oddziałów – podkreślił podczas konferencji prasowej starosta mielecki Stanisław Lonczak.

To właśnie czwartkowe spotkanie ordynatorów stało się okazją do tego, by ponownie pochylić się nad sprawą współpracy z PAKS. Do udziału w dyskusji zaproszono wszystkich radnych Rady Powiatu Mieleckiego. 11 z nich odpowiedziało na zaproszenie.

- Było to bardzo merytoryczne spotkanie, podczas którego wiele wątpliwości zostało rozwianych i przedyskutowanych – podkreślił wicestarosta Andrzej Bryła. – Niektórzy z radnych obecni na spotkaniu zadeklarowali, że rozważą zmianę stanowiska w przedmiotowej sprawie – podsumował efekty dyskusji starosta Stanisław Lonczak.

Starostowie wspólnie zapowiedzieli, że Zarząd Powiatu już na początku przyszłego tygodnia zbierze się na swoim posiedzeniu, by następnie skierować do Przewodniczącego Rady Powiatu Mieleckiego wniosek o zwołanie sesji w trybie nadzwyczajnym i ponowne procedowanie problematycznego punktu ws. PAKS. Sesja ta powinna odbyć się w ciągu 7 dni od złożenia wniosku o jej przeprowadzenie.

Duże zmiany w szpitalu

Warto podkreślić, że podczas dzisiejszego briefingu prasowego głos zabrał także dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Mielcu Jarosław Kolendo. Pokrótce opowiedział dziennikarzom o najważniejszych zagadnieniach związanych z bieżącą działalnością lecznicy.

Nowością jest działalność poradni onkologicznej, która – dla szpitala – stanowi pierwszy krok do wprowadzenia kompleksowej opieki w zakresie leczenia nowotworów. Rozpoczęto już konsultacje onkologiczne na oddziałach, a także powołano koordynatora pacjenta onkologicznego. Jego zadaniem będzie prowadzenie pacjenta przez proces diagnostyki i leczenia.

- Opracowaliśmy także koncepcję rozbudowy i przebudowy SOR. Teraz czeka nas przygotowanie projektu budowlanego i wystąpienie do wojewody o ocenę celowości tej inwestycji, która będzie potrzebna do ubiegania się o ewentualne dotacje – podkreślił Jarosław Kolendo.

Sporo uwagi poświęcił także zmianom organizacyjno-kadrowym, do których doszło w szpitalu w ostatnich miesiącach. W lecznicy nie tylko wprowadzono nowy regulamin organizacyjny, ale także powołano do pracy nowych ordynatorów oddziałów: dziecięcego (lek. Alicja Łazarz-Krejcz), neurologii (lek. Paulina Dura), SOR (lek. Piotr Latawiec) czy chirurgii ogólnej (prof. nadzw. dr hab. n. med. Andrzej Komorowski). Ostatni z wymienionych ordynatorów, niezwiązany dotychczas z Mielcem, ma zostać zaprezentowany już w najbliższy poniedziałek podczas konferencji prasowej w Szpitalu Specjalistycznym w Mielcu.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy