Reklama

Co przed nami w 2018 roku? Starostwo Powiatowe ma ambitny plan inwestycyjny

Opublikowano:
Autor:

Co przed nami w 2018 roku? Starostwo Powiatowe ma ambitny plan inwestycyjny  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Nowe odcinki dróg, kolejne wyremontowane mosty i infrastruktura sportowa – to wszystko przyniesie rok 2018. Powiat Mielecki zainwestuje również w bezpieczeństwo mieszkańców oraz ochronę ich zdrowia. W planie władz samorządowych powiatu są ważne inwestycje w mieleckim szpitalu oraz wyczekiwane remonty przychodni.

Przypomnijmy. Budżet Powiatu Mieleckiego uchwalony w piątek, 29 grudnia, zakłada wydatki na kwotę 151 740 580,00 zł. Znaczna część pieniędzy przeznaczona zostanie na realizację kolejnych inwestycji. 


W 2018 roku Starostwo Powiatowe w Mielcu planuje wyremontować dwie przychodnie – nr 4 znajdującą się przy ul. Żeromskiego i nr 5 znajdującą się przy ul. Tańskiego. – Dla Przychodni nr 4 przygotowana została już dokumentacja projektowo-kosztorysowa. Obecnie starostwo czeka na rozpoczęcie naboru wniosków do programu, dzięki któremu będzie mogło pozyskać dofinansowanie zewnętrzne na realizację tego zadania – mówi Starosta Powiatu Mieleckiego Zbigniew Tymuła. Rozstrzygnięte zostało też zapytanie ofertowe na przygotowanie dokumentacji remontu Przychodni nr 5. Zadaniem tym zajmie się firma Igor Babelski z Rzeszowa. 


Kolejne ważne zadania z zakresu ochrony zdrowia będą realizowane w mieleckim szpitalu. Powiat Mielecki zabezpieczył w tegorocznym budżecie milion złotych na przebudowę oddziału opieki świąteczno-nocnej mieleckiego szpitala oraz 4 192 758,00 zł – jako wkład własny w zadanie pod nazwą „Poprawa jakości i zwiększenie bezpieczeństwa świadczeń medycznych w Szpitalu Powiatowym im. Edmunda Biernackiego w Mielcu”. Projekt ten wart jest łącznie ponad 14 milionów złotych i zostanie dofinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata  2014-2020. Zakłada przebudowę i rozbudowę Bloku Operacyjnego i Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii, w tym m.in. stworzenie dodatkowych sal operacyjnych oraz doposażenie szpitala w 167 sztuk nowego sprzętu medycznego. – To niezwykle ważne zadanie, które będzie służyć wszystkim mieszkańcom naszego powiatu. Cieszymy się, że z pomocą dofinansowania uda nam się je zrealizować – podkreśla starosta. 
Dużym zadaniem na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców powiatu będzie również budowa nowoczesnego Systemu Alarmowania i Ostrzegania Ludności. Na wykonanie systemu starostwo pozyskało dotację z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wysokości 2 232 614,00 zł. Wartość całości zadania szacuje się na 3 434 791,00 zł.Jednym z największych zadań drogowych planowanych na rok 2018 będzie przebudowa drogi powiatowej nr 1187R Al. Niepodległości i Al. Kwiatkowskiego w Mielcu na odcinku od km 0 + 770 do km 1+ 865. Zadanie, będące kontynuacją tegorocznego remontu w obrębie al. Kwiatkowskiego i ul. Wojska Polskiego, uzyskało dofinansowanie w ramach Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na Lata 2016-2019. Wkrótce zostaną ogłoszone przetargi. 


- Podobnie jak w roku 2017, tak i w roku 2018 władze samorządowe Powiatu Mieleckiego zajmą się remontem mostów. Zaplanowaliśmy przebudowę przepraw na potoku Wiśnia w miejscowości Trzciana oraz na potoku Rów w miejscowości Grochowe. Drugie z zadań realizowane będzie wspólnie z nadleśnictwem, przy udziale dofinansowania zewnętrznego – wylicza starosta Zbigniew Tymuła. Jak dodaje, powiat będzie kontynuował współpracę z gminami w zakresie budowy nowych odcinków chodników oraz przebudowy dróg powiatowych. W planach jest też: przygotowanie dokumentacji do budowy nowego odcinka obwodnicy, budowa sygnalizacji świetlnej w Chorzelowie oraz wykonanie dokumentacji projektowych na potrzeby wykonywanych modernizacji. W budżecie na rok 2018, na realizację zadań z zakresu transportu i łączności, zabezpieczono kwotę 6 286 281,00 zł – będzie to wkład własny powiatu w zaplanowane inwestycje. Resztę kosztów pokryją środki zewnętrzne opiewające na około 5 milionów złotych. Wiele będzie działo się również w zarządzanych przez powiat szkołach. W budżecie zostały zabezpieczone środki wysokości 240 000,00 zł na termomodernizację budynku internatu przy Powiatowym Zespole Placówek Szkolno-Wychowawczych w Mielcu. Powiat Mielecki przygotuje również dokumentację projektowo-kosztorysową na budowę/modernizację obiektów warsztatów zawodowych przy Zespole Szkół im. Groszkowskiego w Mielcu. Będzie to kontynuacja zadań realizowanych przy „Elektryku” w 2017 roku – wizerunek i funkcjonalność szkoły zostały wtedy ulepszone wyremontowaną i rozbudowaną salą gimnastyczną oraz nowym, współgrającym z otoczeniem ogrodzeniem. 
- Ważnym zadaniem roku 2018 będzie budowa tzw. „orlika”, a więc boiska pod przykryciem balonowym przy II Liceum Ogólnokształcącym. Jesteśmy w trakcie opracowywania dokumentacji projektowo-kosztorysowej na to zadanie  – podkreśla starosta mielecki. Na ten cel, a także na budowę zaplecza sanitarno-szatniowego wraz z infrastrukturą techniczną, w budżecie zarezerwowano 2 miliony złotych. W powiecie mieleckim w 2018 roku będą kontynuowane działania służące usprawnieniu pracy urzędu. Powiat Mielecki czeka więc ciąg dalszy realizacji projektu o nazwie „Podkarpacki System Informacji Przestrzennej”. Jego głównym celem jest rozwój społeczeństwa informacyjnego w województwie podkarpackim poprzez budowę regionalnej (wojewódzkiej), otwartej, cyfrowej platformy, integrującej zasoby informacyjne o charakterze przestrzennym, w celu ich publikacji oraz świadczenia związanych z nimi e-usług. Na ten cel przeznaczona zostanie kwota 2 096 380,00 zł (w tym: środki własne powiatu – 314 457,00 zł oraz dofinansowanie w ramach RPO WP na lata 2014-2020 – 1 781 923,00 zł).
Powiat Mielecki, tak jak w roku 2017, będzie wdrażał również „Zintegrowany system świadczenia e-usług publicznych wraz z usługami wewnątrzadministracyjnymi niezbędnymi do funkcjonowania e-usług w Powiecie Mieleckim” – projekt wart 1 873 811,00 zł (w tym: środki własne powiatu – 380 083,00 zł oraz dofinansowanie w ramach RPO WP na lata 2014-2020 – 1 493 728,00 zł).

 

Oprócz szeregu usług dostępnych elektronicznie, w ramach projektu utworzona zostanie również nowa strona internetowa Starostwa Powiatowego w Mielcu. 
W roku 2018 planuje się również budowę ogrodzenia wokół budynku Powiatowego Urzędu Pracy (30 000,00 zł) oraz zakup sprzętu na potrzeby Wypożyczalni Sprzętu Rehabilitacyjnego w ramach projektu pn.  „Nie jesteś sam” realizowanego przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Mielcu (35 828,00 zł - w tym: dotacja budżetu państwa – 3 768,00 zł oraz dofinansowanie w ramach RPO WP na lata 2014-2020 – 32 060,00 zł).  

- W ciągu roku budżetowego z pewnością podejmiemy kolejne wyzwania i zrealizujemy inne inwestycje służące mieszkańcom naszego powiatu. Liczymy, że będzie to rekordowy rok, jeszcze lepszy od roku 2017 – mówi Zbigniew Tymuła. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE