Reklama

Co dalej z mszą trydencką w regonie? Diecezja: "trwa regulacja"

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Co dalej z mszą trydencką w regonie? Diecezja: "trwa regulacja" - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W lipcu Papież Franciszek wydał motu proprio Traditionis Custodes. Dokument ogranicza możliwość korzystania w liturgii przedsoborowej. To ogromna zmiana, która całkowicie zmienia dotychczasowej podejście Kościoła. Od tego czasu biskupi danych diecezji na nowo muszą ustalić nowe regulacje dla osób, które chcą uczestniczyć w mszach trydenckich. Takie środowisko jest także w Mielcu. Msze Liturgii Łacińskiej były odprawiane w kaplicy pw. Św. Stanisława Kostki w Bursie Gimnazjalnej w Mielcu. Diecezja Tarnowska jeszcze nie opublikowała nowych instrukcji.

Wierni, którzy korzystali z liturgii łacińskiej nadal czekają na nowe rozwiązania, które zgodnie z życzeniem papieża Franciszka ma ustalić lokalny biskup diecezjalny.  

Przypomnijmy. Papież Franciszek w swoim motu proprio podkreśla, że wyrazem rytu rzymskiego jest liturgia posoborowa. Wydawanie zgody na posługiwanie się Mszałem sprzed 1962 roku papież powierzył biskupom.

Co więcej papież Franciszek zakazuje sprawowania liturgii przedsoborowej w kościołach parafialnych. Na danym terenie biskup diecezjalny ma wyznaczyć konkretny kościół i kapłana, który będzie miał zgodę na sprawowania takiej liturgii. Tu warto podkreślić, że biskup przy udzielaniu takiej zgody musi zbadać, czy dalsze sprawowanie takiej liturgii przekłada się na rozwój danej grupy wiernych.

Papież ustalił także, że kapłani wyświęceni po wydanym motu proprio, którzy chcą sprawować liturgię przedsoborową muszą zgłosić formalną prośbę do lokalnego biskupa. Tutaj kuria diecezjalna musi skonsultować się z Stolicą Apostolską. Kapłani, którzy już sprawują liturgię przedsoborową, także muszą wystąpić do biskupa o formalną zgodę.

W Mielcu środowisko wiernych uczestniczących w liturgii łacińskiej znajduje się przy koplicy pw. Św. Stanisława Kostki w Busrie Szkolnej. W Kurii Diecezjalnej w Tarnowie trwa praca nad regulacjami, którze będą obowiązywać wszystkich, kórzy chcą uczestniczyć w takiej liturgii. 

- Aktualnie są opracowywane normy regulujące te kwestie w diecezji tarnowskiej. Trzeba zatem jeszcze trochę poczekać na konkretne regulacje - informuje ks. Ryszard Nowak, rzecznik prasowy biskupa tarnowskiego. 

 

 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy