Reklama

Co daje przedsiębiorcy „tarcza antykryzysowa”

Opublikowano: pon, 6 kwi 2020 09:12
Autor:

Co daje przedsiębiorcy „tarcza antykryzysowa” - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Zwolnienia ze składek ZUS, dopłaty do pensji, zapomogi to niektóre z form pomocy, które oferuje rządowa „tarcza antykryzysowa” przedsiębiorcom i samozatrudnionym, których dotknęły skutki pandemii koronawirusa. Poniżej omówienie najważniejszych form tej pomocy.

1.Zwolnienie ze składek ZUS. Wszyscy samozatrudnieni i mikroprzedsiębiorcy zatrudniający do 9 osób zostaną zwolnieni z płacenia składek ZUS za trzy miesiące (marzec, kwiecień, maj 2020 r.).

W przypadku samozatrudnionych działalność musi być założona przed 1 lutego 2020 r., a przychody za luty nie mogą przekroczyć 300 proc. przeciętnego wynagrodzenia czyli 15 681 zł Mikrofirma musi udowodnić spadek obrotów o 50 proc., a zwolnienia ze składek dotyczy zarówno przedsiębiorcy jak i pracujące dla niego osoby. Państwo będzie pokrywać składki, a zarówno przedsiębiorca jak i jego pracownicy zachowają wszystkie wynikające z tego prawa – do świadczeń zdrowotnych, chorobowych, emerytalnych.

Składek przez trzy miesiące na KRUS nie będą też płacić rolnicy oraz właściciele gospodarstw rolnych zatrudniający do 9 osób. Zwolnienie to dotyczy również duchownych.

Firmy małe, średnie i duże nie są zwolnione z płacenia składek na ZUS, mogą tylko odroczyć to płacenie na trzy miesiące. W tym celu należy wypełnić uproszczony wniosek, który znajduje się na stronie ZUS.

2. Pożyczki do 5 000 zł. Z takich pożyczek mogą skorzystać tylko mikroprzedsiębiorcy zatrudniający do 9 osób. Pożyczka taka będzie oprocentowana na poziomie 0,05 proc. w skali roku. Okres spłaty pożyczki nie może być dłuższy niż 12 miesięcy, karencja w spłacie trzy miesiące od dnia udzielenia pożyczki. Jeśli pracodawca utrzyma przez trzy miesiące miejsca pracy, pożyczka zostanie umorzona.

Wniosek o pożyczkę należy złożyć w powiatowym urzędzie pracy właściwym na miejsce prowadzenia działalności gospodarczej. Wniosek powinien być wnoszony w postaci elektronicznej poprzez platformę praca.gov.pl lub w postaci papierowej do urzędu. Wnioski papierowe do PUP w Mielcu można przesłać pocztą lub pozostawić w specjalnej skrzynce ustawionej w przedsionku PUP Mielec.

3.Dopłaty do pensji pracowników. Firmy małe, średnie i duże mogą starać się o dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników na okres trzech miesięcy. Warunkiem jest spadek obrotów o 15 miesięcy w ciągu dwóch kolejnych miesięcy po 1 stycznia 2020 roku w stosunku do tych samych miesięcy w ubiegłym roku lub spadek obrotów o przynajmniej 25 proc. w ciągu dowolnie wskazanego miesiąca po 1 stycznia 2020r. w porównaniu z obrotami z miesiąca poprzedniego.

Jeśli firma będzie spełniać wymogi to pracodawca będzie mógł obniżyć pracownikowi wymiar czasu pracy do 0.8 etatu i obniżyć pensję do 80 proc. dotychczasowego wynagrodzenia. Dofinansowanie maksymalnie do wysokości 40 proc. przeciętnego wynagrodzenia plus składki na ubezpieczenie społeczne należne od pracodawcy czyli 2452,27 zł brutto (2079,43 zł wynagrodzenie i 372,84 zł składki na ubezpieczenie społeczne należne od pracodawcy).

Wynagrodzenie pracownika nie może być niższe niż minimalne wynagrodzenie za prace , które wynosi w tej chwili 2600 zł brutto miesięcznie.

Pracodawca zobowiązany jest utrzymać miejsce pracy przez czas pobierania świadczenia oraz przez trzy kolejne miesiące.

Wniosek o dofinansowanie należy złożyć do dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Najlepiej zrobić to w formie elektronicznej korzystają z portalu www. praca.gov.pl wybierając panel Tacza antykryzysowa. Można to zrobić też papierowo, choć wtedy jego rozpatrywanie może trwać dłużej.

4.Postojowe. Firmy, które z powodu kryzysu przerwały produkcję, będą mogły ogłosić przestój ekonomiczny. Pracownikom takiego przedsiębiorcy będzie przysługiwać co najmniej pensja minimalna i nie mniej niż 50 proc. tego co obecnie zarabiają.

Pracodawca dostanie dofinansowanie do wysokości 50 proc. pensji minimalnej, podwyższonej o kwotę składek na ubezpieczenie społeczne. Łącznie pomoc państwa wyniosłaby więc 1533,09 zł brutto na każdego pracownika.

Żeby firma mogła wejść w tryb przestoju i dostać pieniądze , przedsiębiorca musi dogadać się ze związkami zawodowymi lub przedstawicielami pracowników. Bez takiego porozumienia dofinansowanie państwa nie będzie możliwe.

Jak w przypadku dopłaty do pensji pracowników, wniosek o dopłaty postojowe należy złożyć do dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

5. Samozatrudnieni. Osoby na samozatrudnieniu, umowie zleceniu i o dzieło mogą dostać jednorazowe zapomogi w wysokości 80 proc. minimalnego wynagrodzenia czyli 2080 zł netto.

Przychód osoby samozatrudnionej musi spaść o co najmniej 15 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca. Wsparcie dostaną tez samozatrudnieni, którzy zawiesili działalność nie wcześniej niż przed 1 lutego 20202r.

6. Odliczenie strat z 2020r. od dochodu z 2019r. Firmy, które straciły na kryzysie wywołanym koronawirusem będą mogły odliczyć straty poniesione w 2020r. od dochodu z działalności w 2019r, co oznacza, że zapłacą w 2020r. niższy podatek. Warunkiem jest, że w 2020r. miały przychody niższe o 50 proc. w porównaniu z rokiem 2019. i nie może być to więcej niż 5 mln zł.


 


 


 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.