reklama

Chcesz zapewnić sobie szczęście? Zrób makramę! [WYWIAD]

Opublikowano:
Autor:

Chcesz zapewnić sobie szczęście? Zrób makramę! [WYWIAD] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościStyl boho odważnie wszedł do naszych domów i mieszkań. Kolory ziemi, naturalne dodatki, drewno, wiklina - to wszystko wróciło do łask, bo w takim wystroju czujemy się bezpiecznie i przyjemnie. Nad łóżeczkiem dziecka niejedna już mama powiesiła łapacz snów, a o plecionej huśtawce w salonie myśli niejedna pani domu. Marzena Surowa - właścicielka pracowni "Dziewczyna Szamana" wychodzi naprzeciw tym potrzebom i tworzy piękne ozdoby z naturalnych materiałów.

Węzeł mocujący, płaski, spiralny, żebrowy - to podstawowe węzły wykorzystywane do tworzenia makram. Wydaje się proste, ale jak to w życiu bywa, musi być jakiś haczyk. O tym, jak to jest tworzyć te popularne ozdoby ścienne, zapytaliśmy Marzenę Surową, która o sznurku wie bardzo dużo i z niejednego sznurka makramę stworzyła... 

 

1. Skąd pomysł na tworzenie makram?

 Makrama pojawiła się w mojej podróży z rękodziełem dwa lata temu, była następstwem poszukiwań ciekawych wyrobów ze sznurka bez konieczności użycia szydełka, drutów itp. Przyznaję, że do tamtej pory nie znałam słowa makrama, choć kojarzyłam makatki wiszące na ścianach u dziadków. Pierwsza przypadkiem odnaleziona w przepastnych zasobach Internetu zachwyciła mnie na tyle, żeby spróbować swoich sił i w tej dziedzinie rękodzieła.

 

 2. Skąd wywodzą się makramy?

Makrama, jak wspomniałam  wcześniej, jest sztuką wiązania ze sznurka, bez konieczności użycia szydełka, igły, drutów, z którego powstają między innymi ażurowe tkaniny, ozdoby ścienne: płaskie i w formie przestrzennej. Sztuka ta pochodzi ze starożytnej Asyrii i Babilonii. Technika ta przedostała się do Europy w epoce średniowiecza, gdzie koronkami z makramy przyozdabiano szaty i stroje koronowanych głów. Na długie lata zapomniano o tej technice, pojawiła się ponownie w latach 70. XX wieku. Obecnie makrama to jeden z najmodniejszych elementów wystroju wnętrz i ogrodów.

 

3. Ile trwa zrobienie jednej makramy?

 Czas wykonania makramy to kwestia bardzo indywidualna, jego określenie uzależnione jest od wielkości pracy, rodzaju splotów, grubości sznurka, a według mnie dodatkowo od tego, czy korzystamy z gotowych tutoriali, czy też pomysł na makramę jest częścią artystycznej improwizacji lub własnego szkicu. Moje prace często poddaję farbowaniu, czas więc ulega dodatkowemu wydłużeniu. Precyzyjna odpowiedź na pytanie, biorąc pod uwagę powyższe wskazania: "ile trwa zrobienie jednej makramy", to od godziny do godzin kilkudziesięciu. 

 

 

4. Jakie sznurki wykorzystuje się do robienia makram?

Moim ulubionym materiałem do pracy jest sznurek bawełniany pleciony oraz skręcany pojedynczo o grubości 2 mm - jest wdzięczny przy pracach precyzyjnych o mniejszym i średnim formacie - wersja dla cierpliwych, oraz klasyczny sznurek konopny.  Jeżeli praca ma większy format, np ścianka ślubna,  korzystam z grubszego sznurka plecionego lub skręcanego 5 mm. Internet daje nam spory wybór materiału, sznurki jednak do najtańszych nie należą, a też sama makrama pochłania ich nieprzyzwoicie duże ilości. Warto więc na początek przygody z makramą porozumieć się z osobą, która ma już pewne doświadczenie. Samo obliczanie długości sznurka wielu osobom sprawia kłopot.

 

5. Na jakie okazje robi się makramy? Czy ludzie kupują je np. jako prezenty do nowego domu?

 

Makramy są chętnie kupowane jako prezent na urodziny, ślub, chrzciny. Zauważam natomiast, co mnie bardzo cieszy, że coraz częściej wybierane są jako dodatek lub główny element wystroju nie tylko domów/mieszkań, ale również restauracji, domków letniskowych itp.

 

6. Jaką największą makramę Pani zrobiła?

Największa makrama, jaką dotychczas udało mi się stworzyć, to łuk ślubny, który co prawda do największych nie należy (szerokość 120 cm przy długości  200 cm), ale wykonałam go ze sznurka, który miał grubość niecałego milimetra. Praca nad tą makramą trwała 21 dni, ilość zużytego sznurka to około 3 km. Choć minął już ponad rok od wykonania, na jej wspomnienie nadal bolą mnie plecy. 

 

 

7. Bardziej popularne są makramy kolorowe czy raczej stonowane w jednym kolorze?

Jeżeli chodzi o kolorystykę to zdecydowanie przeważają kolory stonowane, najczęściej spotykane są w kolorze naturalnym, jasnym beżu/ecru. Nie dziwi mnie ta tendencja, taka makrama pasuje praktycznie wszędzie i świetnie się prezentuje, zdecydowanie jednak wolę sięgać po barwne realizacje, być może  trochę na przekór ogółowi.

 

8. A co z łapaczami snów? Gdzie się je wiesza i w jakim celu? 

Łapacze snów to ezoteryczny dział w mojej makramie. Według indiańskich wierzeń talizman dopuszcza do nas wyłącznie dobre sny, a zatrzymuje koszmary. Jego działanie nie ogranicza się jedynie do tej funkcji, ma dbać o jedność rodziny i chronić ją przed rozpadem, przyciągać do naszego domu pomyślność, szczęście i chronić nas przed złymi mocami. Przy ich wykonaniu posiłkuję się między innymi wiedzą z zakresu litoterapii (leczenie kamieniami szlachetnymi). Każdy łapacz wyposażony zostaje w odpowiedni minerał, który ustalam na podstawie informacji od odbiorcy pracy, oraz koloroterapii (leczenie kolorami), która ma na celu uspokajać, relaksować lub pobudzać. Talizman ten powinien wisieć  nad łóżkiem w sypialni.

 

9. Czy Dziewczyna Szamana skupia się tylko na makramach, czy inny rodzaj sztuki nie jest jej obcy?

Dziewczyna Szamana - pod tą nazwą kryją się głównie makramy i łapacze snów, aczkolwiek w  niedługim czasie pojawią się również prace z działu pirografii - czyli sztuki wypalania w drewnie. Będzie to  powrót do pasji, o której karygodnie zapomniałam, a którą teraz z przyjemnością reaktywuję,  a może nawet połączę ze sztuką wiązania sznurka.

 

 

10. Dużo Pani makram to wizerunki drzew. Czy mają jakieś specjalne znaczenie?

Drzewa mają szczególne znaczenie, za najważniejsze z nich uważam symbolikę odrodzenia się i przemijania, poczucie stabilizacji, połączenie z Matką Ziemią, podporę i oś świata. Pewnie dlatego moje makramy to często Drzewa Życia, które służą również przy medytacji: koncentracja na "obrazie" i późniejsze odtworzenie go z zamkniętymi oczami daje poczucie siły i integracji z naturą, oddziałuje na trzy sfery umysłu człowieka, nadświadomość, świadomość i podświadomość.

 

11. Czy to sztuka dla każdego, czy trzeba mieć specjalne predyspozycje?

Jak w każdej sztuce również w makramie najważniejsze jest chcieć, dopiero później potrafić. Ćwiczenia i samozaparcie, ale przede wszystkim dobra zabawa to podstawa i jestem przekonana, że nie trzeba mieć specjalnych predyspozycji do tworzenia makram, choć odrobina talentu  zawsze się przydaje. Największą frajdą jest realizowanie własnych projektów, a do tego potrzebne jest opanowanie tylko dwóch podstawowych splotów.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE