Reklama

Chaos w mieleckich punktach szczepień. Rozgoryczenie wielu starszych osób

Opublikowano: 16 stycznia 2021 09:53
Autor: Józef Twardowski | Zdjęcie: Fot. Archiwum

Pierwszy dzień zapisywania się na szczepienia najstarszej grupy 80 plus pokazał, że mamy do czynienia z dużym chaosem. | foto Fot. Archiwum

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

wiadomosci Wczoraj ( 15 stycznia) rozpoczęła się akcja zapisywania na szczepienia przeciwko COVID-19 osób powyżej 80 roku życia. Od rana do naszej redakcji docierały sygnały o nieprawidłowościach z rejestracją. Część osób dzwoniła, część przychodziła osobiście do redakcji. Dla wielu starszych ludzi zapisanie się na szczepienie stało się niewykonalne i rodziło żal i rozgoryczenie.

Przerwa techniczna systemu

Przypomnijmy, że mamy trzy możliwości zapisania się na szczepienia przeciwko COVID-19: dzwoniąc na infolinię narodowego programu szczepień 989, poprzez internet i  stronę pacjent.gov.pl,  w punkcje szczepień (POZ) osobiście lub telefonicznie.

Pierwsze problemy pojawiały się tuż po uruchomieniu systemu infolinii 989.  Jak przekazywali nam Czytelnicy, a później zostało to potwierdzone,  po próbie wykonania telefonu słychać było informację o "przerwie technicznej" i "trwających pracach serwisowych". Dostępność infolinii została przywrócona po kilkudziesięciu minutach, choć również w ciągu dnia takie problemy się powtarzały.

Tak samo pojawiły się  nieprawidłowości  w dostarczaniu wiadomości zwrotnej przez serwis pacjent.gov.pl. Chodzi o to, że wiadomości z potwierdzeniem zgłoszenia trafiały  często do jednej z pobocznych zakładek, takich jak "spam" czy "oferty". Działo się tak np. na skrzynce Gmail.

Dla osób starszych powyżej 70 czy 80 raku życia  o bardzo słabych umiejętnościach korzystania z internetu,  zapisanie się poprzez  ścieżkę internetu i stronę pacjent.gov.pl praktycznie nie wchodziło w grę ( ta ścieżka wymaga posiadania profilu zaufanego albo e-dowodu).

Próbowali dzwonić na infolinię 989, choć najczęściej ruszyli gremialnie do swoich przychodni.

W przychodniach nikt nic nie wie

- Poszedłem zapisać się na szczepienie do swojej przychodni, ale tam odesłano mnie z kwitkiem. Jakaś Pani zamknęła mi drzwi przed nosem mówiąc, że ona nic nie wie, a do przychodni nie wolno wchodzić – przekazała nam starszy Pan.

- Przychodnia zamknięta na głucho, nie ma żadnej informacji, od nikogo nie można się niczego dowiedzieć – potwierdziło nam starsze małżeństwo, które przyszło z żalami do naszej redakcji.

Rozgoryczeni ludzie próbowali dzwonić do przychodni, lecz w wielu z nich nie było  żadnych informacji o telefonach przeznaczonych na zapisywanie się na szczepienie, a przypadkowe telefony, które  udawało się im znaleźć bardzo często były zajęte lub nie odpowiadały.

Jako redakcja portalu Korso.pl  wczoraj już od samego rano zamieściliśmy na naszej stronie informację o zasadach zapisywania się na szczepienia przeciwko COVID-19 oraz punktach szczepień  w Mielcu i pow. mieleckim wraz z telefonami kontaktowymi do nich. Informację tę znajdziesz klikając TUTAJ.

 Punkt szczepień w szpitalu wciąż szczepi tylko medyków

Nie mogąc zapisać się na szczepienia w przychodniach wielu ludzi próbowało zrobić to w Szpitalu Specjalistycznym w Mielcu, który figuruje też w wykazie punktów szczepień. Również bezskutecznie.

W trakcie  wczorajszego dnia szpital zamieścił na swojej stronie specjalny komunikat, że na tę chwilę punkt szczepień w szpitalu obsługuje tylko i wyłącznie szczepienie medyków.  Poinstruował również, że seniorzy, którzy chcą zarejestrować się na szczepienie powinni zgłosić się do swojej przychodni.

I koło się zamknęło. W wielu przychodniach nie udało się starszym ludziom zapisać na szczepienia. Spróbowali zrobić to w szpitalu. Szpital odesłał ich z powrotem do przychodni.

Pierwszy dzień zapisywania się  na szczepienia przeciwko COVID-19 w mieleckich punktach szczepień (przychodniach Podstawowej Opieki Zdrowotnej) wypadł słabo. Miejmy nadzieję, że była to  jednak tylko wpadka wynikająca z startu akcji szczepień i już od następnych dni będzie wszystko funkcjonowało prawidłowo. Pojawią się  odpowiednie,  jasne i czytelne informacje o zasadach zapisywania się na szczepienia, ktoś usiądzie przy telefonach i będzie informował i zapisywał na nie.

Nie ma granicznych terminów zapisywania się na szczepienia

Z telefonów, które docierały do naszej redakcji wynika, że część osób powyżej 80 roku życia zrozumiała, iż może się zapisać na szczepienia tylko do 22 stycznia ( od tego dnia ruszają zapisy osób powyżej 70 lat) i obawia się, że może nie zdążyć.

Wyjaśniamy, że nie ma granicznych  terminów zapisywania na szczepienia danych grup wiekowych. Fakt, że od 22 stycznia będą się mogły zapisywać osoby powyżej 70 roku życia nie oznacza, iż pozbawi to możliwości zapisu osób 80 plus. Zarówno 80-latkowie jak i inne grupy wiekowe mogą się zapisywać w każdym momencie. Wprowadzone uregulowania mówią tylko o początkowej dacie zapisów i nie pozbawiają nikogo, kto będzie chciał się zaszczepić takiej możliwości.

Warto też wiedzieć, że nie ma rejonizacji  szczepień. W  trakcje  zapisywania się i rejestracji wybierzemy  miejsce i termin szczepienia i pewnie każdy wskaże punkt najbliższy jego miejscu zamieszkania. Ale jeśli w danym punkcie nie byłoby już wolnych terminów na szczepienie będziemy się mogli zaszczepić w każdym innym punkcie, gdzie takie terminy będą.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (2)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • miesiąc temu | ocena +1 / -0

    Jadzia zalogowany

    Jeśli chodzi o przychodnię to chyba Piątka przy ulicy Tańskiego ponieważ tam strach podejść pod drzwi nawet o sobie przed 50 ponieważ panie przez domofon wyskakują od razu z ryjem że nie wolno dochodzić do drzwi bo się zarażą szkoda tylko że jak piją kawkę i zują gumy jak małe dzieci to jakoś im nie szkodzi Z daleka od tej przychodni zresztą nie tylko ja wiem coś o tym

  • miesiąc temu | ocena +1 / -0

    AAdam

    Co sie dziwic w polsce rzsd nic nie potrafi dobrze zrobic