Reklama

Była góra odpadów, jest łąka kwiatów. Tak zmieniał się park na Smoczce [ZDJĘCIA]

Opublikowano: pt, 13 sie 2021 09:53
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Minął już niemal rok od zamknięcia I etapu budowy parku na dawnym wysypisku śmieci, usytuowanym między ulicami Powstańców Warszawy i ulicą Kahla. Rekultywacja składowiska odpadów komunalnych zakończyła się w 2005 roku.

Wtedy też zaczęły powstawać różne koncepcje zagospodarowania i wykorzystania tego obszaru. Przepisy o zrekultywowanych wysypiskach zabraniają wykonywania tam jakichkolwiek prac budowlanych przez okres 30 lat. Można je jednak wykorzystać jako tereny rekreacji i wypoczynku.

W związku z tym zapadła decyzja o budowie parku sensorycznego na obszarze dawnego wysypiska śmieci oraz terenach przyległych. Oprócz standardowej infrastruktury typu ciągi komunikacyjne, ławki itp. zaplanowano powstanie placu zabaw, wybiegu dla psów, parku doświadczeń i osiedlowego boiska do piłki nożnej.

W styczniu 2018 r. Gmina Miejska Mielec otrzymała dofinansowanie dla projektu.Oprócz parku na Smoczce, objęty był nim również park przy ulicy Kazimierza Wielkiego.  Całkowite koszty projektu (dla obydwu parków) to ok. 5,6 mln zł, z czego kwota dofinansowania wyniosła 4,8 mln zł.

W pierwszym, zrealizowanym już etapie tej inwestycji przeprowadzono prace porządkowe terenu polegające m.in. na pielęgnacji drzewostanu, w tym: wycięciu drzew martwych, słabych, z gatunków inwazyjnych, cięciach sanitarnych w koronach drzew oraz usunięciu dzikich wysypisk.  

Powstały alejki żwirowe w lesie oraz wokół  czaszy wysypiska, rozwieszono budki lęgowe dla ptaków oraz domy-hotele  dla owadów i małych ssaków dziko żyjących, a także  wybudowano nowy plac zabaw dla dzieci.

Na czaszy wysypiska została założona łąka kwietna, a na skarpie czaszy  – trawniki. Na szczycie parkowej górki posadzono krzewy róż. W sumie wykonano nasadzenia 300 sztuk drzew (w tym 60 iglastych), 3115 sztuk krzewów liściastych oraz ponad 3 tysiące krzewów róży.

Na alejkach rozstawiono ławki parkowe i kosze na śmieci.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.