Reklama

Burzliwa dyskusja, zarzuty i głosy przeciwne, czyli wotum zaufania i absolutorium na sesji

Opublikowano:
Autor:

Burzliwa dyskusja, zarzuty i głosy przeciwne, czyli wotum zaufania i absolutorium na sesji - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Po długiej i żywej dyskusji zarząd powiatu na wczorajszej sesji (16 lipca) niejednogłośnie otrzymał wotum zaufania i absolutorium z realizacji budżetu. Przeciw zagłosowali wszyscy obecni radni z opozycji (PiS). Sprawującym władzę zarzucali niezrealizowanie wszystkich zaplanowanych inwestycji, ich brak w dziedzinie edukacji i konflikty w szkołach ponadpodstawowych.

Budżet starostwa realizowany w 2019 r. był jeszcze autorstwa poprzedniego zarządu ze Zbigniewem Tymułą jako starostą. Po wyborach samorządowych i zmianie układu sił w powiecie został on jednomyślnie zatwierdzony już przez nowych radnych. 

Starosta Stanisław Lonczak przedstawił radnym raport o stanie powiatu mieleckiego za 2019 rok,  sprawozdanie finansowe wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu.

- W tracie poprzedniego roku oprócz realizacji zapisów budżetowych pojawiły się nowe możliwości i nowe wyzwania, na które również reagowaliśmy. Stan budżetu powiatu określam jako dobry, dlatego proszę o udzielenie absolutorium zarządowi powiatu za wykonanie budżetu – proponował starosta Lonczak

Opozycja na "nie"

Cały czas jesteśmy otwarci na współpracę, na dyskusję. Z naszej strony zabiegany o pieniądze, zabiegamy o inwestycje, a z drugiej strony czyli zarządu powiatu przez ten rok nie ma tego dobrego słowa i nie ma dobrego podejścia. Ponadto budżet nie został wykonany tak jak go zaplanowaliśmy (gdyż był to budżet przygotowywany przez nas i przeze mnie jako ówczesnego starostę). Zostały usunięte z niego niektóre inwestycje, między innymi w Szpitalu Specjalistycznym w Mielcu oraz inwestycje drogowe, a niektóre zostały sztucznie rozłożone na 2 lata - mówił Zbigniew Tymuła, radny powiatowy z PiS.

Jeżeli byłyby wykonane w jednym roku, budżet nie wyglądałby za wesoło. Patrzymy też, czy są jakieś własne inicjatywy inwestycyjne powiatu. Kiedyś pytam się dyrektora jednego z wydziałów kiedy jakaś koncepcja inwestycyjna wyjdzie ze strony zarządu? Na to on odpowiadał, że na razie nie mamy czasu i panuje koronawirus - dodał.

Klub radnych PiS na sesji przed głosowaniem przedstawił argumenty dotyczące  głosowania przeciw udzieleniu wotum zaufania Zarządowi Powiatu Mieleckiego.

  • Pierwszą grupą argumentów są niejasności związane z odwołaniem dyrektor Elżbiety Wyparło oraz totalny zastój inwestycyjny w szkołach. W tym zakresie jest duże pole do poprawy, apelujemy o uwzględnienie inwestycji, remontów w szkołach w planach budżetowych na 2021 r. Ponadto konflikty które miały miejsce w Powiatowym Zespole Placówek Szkolno-Wychowawczych w Mielcu oraz Zespole Szkół im. prof. Groszkowskiego w Mielcu wystawiają negatywną ocenę osobie wicestarosty Andrzeja Bryły odpowiedzialnego za szkolnictwo w powiecie mieleckim jak również nadzorującego prace zarządu starosty - czytamy w stanowisku PiS.
  • Kolejne kwestie dotyczą zauważalnego zmniejszenia się aktywności inwestycyjnej w naszym powiecie.
  • Niejasne procedowanie planu naprawczego w szpitalu za poprzedni rok czy brak zauważalnych działań związanych z jego realizacją również zasługują na negatywną ocenę prac obecnego zarządu powiatu. 
  • Nierozwiązana została również kwestia usprawnienia obsługi w Wydziale Komunikacji, mimo zapowiedzi ze strony obecnego starosty jak również mimo zwiększenia zatrudnienia w kadrze kierowniczej tego wydziału.
  • Na koniec wyrażamy nasze zaniepokojenie związane z brakiem dobrej współpracy pomiędzy obecnie rządzącą koalicją a klubem radnych PiS.

Starosta odpiera zarzuty

Po głosowaniu po którym okazało się, że 10 radnych PiS było przeciw udzieleniu wotum zaufania zarządowi powiatu i absolutorium z wykonania budżety Starosta Stanisław Lonczak mówił: 


- Tak było w roku ubiegłym w którym radni opozycyjny głosowali przeciwko, tak też było w tym roku. Pewnie,  że wolałbym, aby było takie poparcie szersze ale ważne, że jest i z tego się cieszę - odpowiadał starosta Stanisław Lonczak.

Na sesji pojawiły się zarzuty że zarząd powiatu nie współpracuje z radnymi opozycyjnymi?

- Rozmawiamy z radnymi opozycyjnymi, zapraszam byłego starostę żeby przyszedł do mnie porozmawiać. Ja nie widzę tutaj żadnej blokady z naszej strony, wręcz odwrotnie, my chcemy rozmawiać. Są rzeczy za które zawsze dziękuję byłemu staroście i byłemu zarządowi za to co dobrego zrobił i za to co teraz robią i pomagają,  co jeszcze mogę zrobić? - pytał starosta.

- Natomiast jeżeli są pewne fakty wpływające na bieżącą działalność powiatu, które wynikają z błędnych decyzji poprzedników, bo niestety są też złe decyzje, które musimy dzisiaj prostować i ponosić ich skutki to ją ich brać na siebie nie będę - kontratakował Lonczak.

Starosta tłumaczył, że nie wszystkie inwestycje zostały zrealizowane w jednym roku, gdyż wynika to z całej inżynierii i realizacji budżetu. Jeżeli jest inwestycja wymagająca dłuższej perspektywy czasowej, to jest rozciągnięta na 2 lata jak na przykład modernizacja ulicy Wojska Polskiego.

- Co do braku inwestycji w szkołach to podjęliśmy decyzję, że realizujemy za to inne inwestycje - drogowe. Poszliśmy w tym kierunku, że będziemy remontowali więcej dróg, gdyż każdy chce jeździć po dobrych ulicach. Gdy zaczęło źle się dziać w szpitalu to dlaczego go nie dofinansować, wspomóc zakupem sprzętu, czy udzielić mu pożyczki. Uważamy że jest to ważniejsze niż jakieś ozdobniki przy szkołach - mówił Stanisław Lonczak.

 

Po dyskusji przyszedł czas na głosowanie. Zarówno wotum zaufania dla zarządu powiatu mieleckiego jak i absolutorium z wykonania budżetu zakończyło się takim samym wynikiem: 13 głosów za (koalicja rządząca) i 10 głosów przeciw (radni z PiS).


CZYTAJ TAKŻE:

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE