Reklama

Burmistrz Przecławia jednak z podwyżką. Część mieszkańców gminy oburzona

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Fot. Archiwum

Burmistrz Przecławia jednak z podwyżką. Część mieszkańców gminy oburzona  - Zdjęcie główne

foto Fot. Archiwum

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 29 stycznia 2021 roku Rada Gminy Przecław przegłosowała uchwałę o przyznaniu burmistrz Renacie Siembab podwyżki wynagrodzenia. To było kolejne, tym razem skuteczne podejście do podniesienia wynagrodzenia burmistrz. Część mieszkańców gminy, w tym przedsiębiorców, jest tą decyzją oburzona.

Jak pisaliśmy już na łamach portalu korso.pl kwestia podwyżki wynagrodzenia dla burmistrz Renaty Siembab od początku budziła kontrowersje. Przypomnijmy, że  wszystko zaczęło się 30 września 2020 roku, kiedy to  burmistrz Przecławia  zwołała nadzwyczajną sesję Rady Gminy.

CZYTAJ TAKŻE: Nie wstydzą się mówić o miłości. Mamy zdjęcia zakochanych par

Niespodziewany wniosek o podwyżkę dla burmistrz

W porządku tego posiedzenia nie było punktu o podwyżkach. Niespodziewanie jednak,  właśnie na tej sesji przewodnicząca kluby radnych Prawa i Sprawiedliwości Joanna Kwaśniowska, zgłosiła wniosek o  wprowadzenie do porządku obrad dodatkowego punktu o podjęciu uchwały o przyznanie burmistrz podwyżki wynagrodzenia.

Renata Siembab też wywodzi się z Prawa i Sprawiedliwości, a   jej dotychczasowe wynagrodzenie wynosiło  8900 zł brutto miesięcznie, na które składało się kilka elementów takich jak płaca zasadnicza, dodatek funkcyjny, dodatek specjalny, dodatek stażowy.

I choć  klub radnych Prawa i Sprawiedliwości stanowi mniejszość w radzie wniosek  ten większością głosów radnych  został przyjęty.  Tak samo stało się już z samym głosowaniem nad uchwałą o podwyżce, która miała wynieść 540 zł brutto miesięcznie.

Uchwała o podwyżce jest obarczona błędem prawnym

W tym momencie wszystko wydawało się też jasne i nie budzące żadnych wątpliwości prawnych. W kilka dni później część tych samych radnych, którzy głosowali za podwyżką dla pani burmistrz, zaczęła jednak podnosić, że uchwała o podwyżce jest obarczona błędem prawnym.

O co chodziło? Zgodnie z odpowiednimi uregulowaniami prawnymi jeśli sesja ma charakter nadzwyczajny, a ta z 30 września 2020 roku taki charakter miała,  to można wprowadzić i przegłosować dodatkowy punkt do  jej porządku obrad, ale tylko za zgodą tego, kto ją zwołał.

Sesję zwołała burmistrz Siembab, która jednak z powodów osobistych w niej nie uczestniczyła.  Nikt też nie zapytał jej o zgodę na wprowadzenie dodatkowego punktu o podwyżce.

Wątpliwości zaczęła mieć też sama inicjatorka podwyżki Joanna Kwaśniowska, która w końcu wystąpiła z wnioskiem o sprawdzenie prawidłowości podjętej uchwały do wojewody, który sprawuje nadzór prawny nad prawidłowością uchwał podejmowanych przez samorządy.

Kolejny wniosek o podwyżkę dla burmistrz, choć tym razem jeszcze wyższą

Tymczasem 20 października odbyła się kolejna sesja Rady Gminy Przecław, tym razem zwyczajna. I znów niespodziewanie przewodnicząca klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości zgłosiła wniosek o wprowadzenie do porządku punktu o uchylenie uchwały o podwyżce dla burmistrz Siembab z 30 września i  jednocześnie podjęcie w tej sprawie nowej uchwały.

Przy czym tym razem wniosek o podwyżkę dla  burmistrz zawierał nowy element o zwiększenie dodatku specjalnego z dotychczasowych 30 do maksymalnych 40 procent co przekładało się na dodatkowe 660 zł podwyżki. Czyli do zgłoszonych 30 września 540 zł miałoby dojść 660 zł co w sumie dałoby 1100 zł podwyżki.

Tego już było jednak  dla radnych za dużo.  Wniosek ten nie uzyskał wymaganej większości 8 radnych i upadł.

Za trzecim razem podwyżka przyznana

W sprawie tej przez kilka miesięcy była cisza. Kilka dni temu do naszej redakcji dotarł jednak  list, firmowany przez grupę przedsiębiorców z terenu gminy Przecław, w którym ci informowali o uchwaleniu przez Radę Gminy podwyżki dla burmistrz, co ich mocno oburzyło. Ich biznesy z powodu pandemii się zamyka, część z nich nie ma z czego żyć, a burmistrz otrzymuje podwyżkę.

Jak sprawdziliśmy na stronie Urzędu Gminy w Przecławiu, rzeczywiście w dniu 29 stycznia 2021 roku Rada Gminy podjęła uchwałę nr 257/2021 w sprawie ustalenia wynagrodzenia burmistrz Przecławia.

W paragrafie 1 tej uchwały zapisano, że ustala się dla burmistrza Przecławia Renaty Siembab wynagrodzenie miesięczne brutto w następującej wysokości: wynagrodzenie zasadnicze w kwocie 4.700,00 zł, dodatek funkcyjny w kwocie 1.900,00 zł, dodatek za wysługe? lat 20 % wynagrodzenia zasadniczego w kwocie 940,00 zł,  dodatek specjalny 40 % wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w kwocie 2640,00 zł.

Po zsumowaniu tych kwot otrzymujemy kwotę 10 180 zł, która odpowiada maksymalnym stawkom.

Dodatkowo w paragrafie 2 zapisano, że   burmistrzowi, zgodnie z właściwymi przepisami, przysługują ponadto: dodatkowe wynagrodzenie roczne,  nagrody jubileuszowe, odprawa.


UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy