Reklama

Budżet Podkarpacia uchwalony

Opublikowano:
Autor:

Budżet Podkarpacia uchwalony - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Bez głosu sprzeciwu i z pozytywną opinią Regionalnej Izby Obrachunkowej – przyjęty został budżet województwa na 2019 rok. Obok tej najważniejszej w roku uchwały sejmik regionu podjął także inne istotne decyzje, wśród nich tę o ogłoszeniu 2019 Rokiem Leopolda Lisa Kuli.

- Budżet, który przyjęliśmy jest zrównoważony proinwestycyjny – mówił już po przyjęciu uchwały marszałek Władysław Ortyl - oczywiście wiele rzeczy kontynuujemy, ale wiele kolejnych zaczynamy. Rozpoczynamy pracę nad Podkarpackim Centrum Zdrowia Dziecka, chcemy rozpocząć budowę Podkarpackiego Centrum Nauki i wreszcie kontynuować wiele inwestycji, które zostały rozpoczęte w poprzednich latach a są inwestycjami wieloletnimi – podkreślał marszałek Władysław Ortyl - dla przykładu obwodnica Strzyżowa czy inwestycje w infrastrukturę kolejową, to wielkie i ważne projekty. Swój bieg i swoje życie rozpoczyna także ogromy projekt Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej, projekt na prawie pół miliarda złotych – podsumował budżet na 2019 marszałek Ortyl.  

W budżecie Województwa Podkarpackiego na 2019 rok dochody mają wynieść 1 mld 237 mln zł, w tym dochody bieżące 813 mln zł, a dochody majątkowe 424 mln zł.

Wydatki województwa w tym roku ustalono w wysokości 1 mld 311 mln zł. Na wydatki majątkowe przeznaczone 675 mln złotych, co stanowi 52%, a - w tym wydatki bieżące w kwocie 636 mln zł.

Na inwestycje wieloletnie ujęte w Wieloletniej Prognozie Finansowej Województwa Podkarpackiego na lata 2019-2042 przeznaczonych zostanie ponad 555 mln zł. Wśród nich znajduje się aż 27 inwestycji drogowych, za prawie 420 mln zł. Z kolei na inwestycje jednoroczne zapisanych jest prawie 120 mln złotych, w tym na rozbudowę dróg wojewódzkich prawie 35 mln złotych. Inwestycje w ochronę zdrowia szacuje się na prawie 28 mln złotych, a na kulturę 9 mln złotych.  

W czasie sesji wręczona została odznaka honorowa „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego” panu Franciszkowi Tereszkiewiczowi - nauczycielowi, społecznikowi, animatorowi życia kulturalnego, jednemu z inicjatorów powstania oraz twórców a obecnie kanclerzowi Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Pigonia w Krośnie.

- W swej pracy zawodowej zasłynął kreatywnością, szczególną dbałością o rozwój bazy dydaktycznej, o współpracę krośnieńskiej szkoły z uznanymi uczelniami i przedsiębiorcami. To przekłada się na tworzenie edukacyjnej szansy dla młodych ludzi z naszego regionu. Liczne aktywności i inicjatywy podejmowane przez naszego zasłużonego są dowodem jego wielkiej dbałości o rozwój Małej Ojczyzny – mówił w laudacji marszałek Władysław Ortyl.

Jestem wzruszony, pełniłem i pełnię służbę zawodową będąc nauczycielem i jestem z tego dumny. Nie pracuję zawodowo i nie działam społecznie, aby otrzymywać wyróżnienia, ale miło jest je otrzymywać. Bardzo dziękuję za to wyróżnienie – mówił Franciszek Tereszkiewicz po otrzymaniu honorowej odznaki.

Radni województwa zdecydowali także o ustanowieniu 2019 Rokiem Leopolda Lisa Kuli, w setną rocznicę jego bohaterskiej śmierci, w marcu 1919 roku.

- Jako skaut, legionista, żołnierz stał się jednym z symboli wielkiego wysiłku polskiego narodu dla odzyskania niepodległości. Chcemy przypominać postać młodego bohatera kolejnym pokoleniom. Przez cały rok chcemy przybliżać osobę Leopolda Lisa Kuli, ideały jakie mu przyświecały w różny sposób - podczas konferencji, wystaw i innych wydarzeń. To bardzo ważne, abyśmy budowali na takich postaciach fundamenty naszych wartości – mówił w czasie sesji wicemarszałek Piotr Pilch.

Radni jednogłośnie przyjęli tę inicjatywę.

 

- Dla nas ludzi Konfederacji Polski Niepodległej i „Solidarności” Leopold Lis Kula zawsze był żywy i był wzorem – podkreślał tuż po głosowaniu przewodniczący sejmiku Jerzy Borcz - dlatego cieszę się, że ten rok możemy obchodzić jako rok naszego bohatera.

Podczas sesji radni przyjęli także jednogłośnie stanowisko w związku z 20. rocznicą powstania Samorządu Województwa Podkarpackiego.

Styczniową sesję radni województwa zakończyli dzieląc się opłatkiem i składając sobie noworoczne życzenia. Modlitwę w czasie tej uroczystości poprowadził ojciec Kazimierz Kowalski z Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej. W czasie spotkania swój repertuar zaprezentował Zespól Pieśni i Tańca „Kompanija” z Boguchwały.

Była to także okazja do przekazania zespołowi wykonanego w Futomie instrumentu muzycznego - cymbałów, które kupione zostały dzięki wsparciu finansowemu Marszałka Województwa Podkarpackiego, Zarządu Województwa a także WDK w Rzeszowie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE