Reklama

Brydż zawsze na czasie. Mielecki Tydzień Seniora [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości V Mieleckie Dni Seniora trwają od 12 września. To nie tylko czytanie poezji, literatury czy słuchanie muzyki, to również czas wypełniony intensywnym myśleniem . Tak było w piątek 16 września w Hotelu Polskim już od godz. 17:00 rozpoczęto partyjki brydża.

 

 Mieleccy seniorzy korzystając z tygodnia dla nich i różnych form spędzania czasu wybrali możliwość zagrania w brydża, określany jako ,,gry w karty dla dojrzałych’’. Panowie i panie jednogłośnie stwierdzili ,,to nie rozgrywki to chwile przyjemności i rewelacyjnego spędzenia czasu’’. 

 Brydż to gra dla każdego i w każdym wieku, świetny trening dla mózgu. Ćwiczenie w podejmowaniu decyzji w różnych okolicznościach, bo przy stoliku szybko się zmieniają role wygrywającego i przegrywającego. 

 Seniorzy często powtarzają, że to gra, która leczy z samotności nazwanej chorobą XXI wieku. Wśród społeczeństwa szybko rośnie liczba osób starszych dotkniętych demencją i chorobami neurodegeneracyjnymi. 

 Problem chorych na Alzheimera dotyczy coraz większej liczby, wprowadzona profilaktyka i zapobieganie sprawdza się i jest skuteczna w wielu przypadkach. Niestety w Polsce finansowanie profilaktyki zdrowotnej jest na niskim poziomie. Badania przeprowadzone 20 lat temu przez prof. Mariana Cleeves Diamond wykazały, że gra w brydża zmniejsza ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera aż o 75%. Kolejne badania potwierdziły, że ta gra, ,, zmuszająca do myślenia ‘’ przynosi korzyści w sprawności umysłowej seniorów. Kolejne ,,testy’’ przeprowadzone na osobach z demencją średnią, a grających w brydża w wersji uproszczonej spowodowały i dowiodły iż osoby nauczyły się ponownie liczyć mimo wcześniejszych problemów z arytmetyką.

Mieleckim Seniorom życzymy, aby jak najdłużej i jak najwięcej korzystali z takiej formy spędzania czasu, ,,to ścieżka po zdrowie’’, świetną koncentrację, wolność dająca sprawność i niezależność na kolejne lata życia.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy