Reklama

Borowa. Pożar domu. Strażacy w akcji

Opublikowano: śr, 22 gru 2021 12:34
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Nie dla wszystkich czas świąteczny będzie się kojarzył z radością. Trzy dni przed Wigilią (21 grudnia) strażacy dostali wezwani do pożaru domu w Glinach Małych (g. Borowa). Funkcjonariusze apelują: Zaproś kominiarza.

- W dniu wczorajszym 21 grudnia około godziny 19.30 zostaliśmy zadysponowani do pożaru w Glinach Małych. - relacjonowali strażacu z Ochotniczej Straży Pożarnej w Borowej.

Pożar objął część dachu i powały od komina w budynku mieszkalnym. W zdarzeniu nikt nie ucierpiał.

19 grudnia strażacy z OSP Radomyśl Wielki  o godzinie 8:32 zostali wezwani do pożaru sadzy w przewodzie kominowym w miejscowości Zdziarzec.

- Działania naszej jednostki polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wygaszeniu pieca i wyczyszczeniu przewodu kominowego przy użyciu wyciora oraz sprawdzeniu budynku detektorem wielogazowym pod kątem występowania tlenku węgla. - opowiedzieli o akcji funkcjonariusze.

Kilka dni wcześniej takie same zgłoszenie dostali z miejscowości Zdziarzec. Tam również zapaliła się sadza w kominie.

Strażacy apelują: zaproś kominiarza

Od 1 października 2021 roku strażacy uczestniczyli w 478 interwencjach związanych z emisją tlenku węgla w budynkach mieszkalnych, w których 5 osób straciło życie a 178 uległo podtruciu.

W związku z trwającym sezonem grzewczym, Państwowa Straż Pożarna przypomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa pożarowego w domach:

  • pamiętajmy o dokonaniu okresowych, obowiązkowych, przeglądów instalacji gazowej, elektrycznej oraz przewodów wentylacyjnych i kominowych. Przeglądy wykonuje wykwalifikowany kominiarz oraz osoby z odpowiednimi uprawnieniami do kontroli instalacji gazowej lub elektrycznej.
  • dla poprawy bezpieczeństwa powinniśmy zainstalować domową czujkę dymu, która ostrzeże nas głośnym sygnałem dźwiękowym, o powstaniu ognia. Użytkownicy pieców gazowych lub opalanych węglem powinni zabezpieczyć się montując czujkę czadu (tlenku węgla) w swoim domu.
W okresie jesienno-zimowym, w domach, w których urządzenia grzewcze oraz przewody kominowe i wentylacyjne są wadliwe lub źle użytkowane wzrasta ryzyko śmiertelnego zatrucia czadem, który nazywany jest także cichym zabójcą, ponieważ jest niewidoczny oraz nie ma smaku ani zapachu.

- Prawo zobowiązuje zarządców oraz właścicieli budynków mieszkalnych wielorodzinnych oraz jednorodzinnych, do przeprowadzania kontroli przewodów kominowych co najmniej raz w roku.- czytamy w komunikacie Komendanta Głównego PSP.

Dodatkowo w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:

  • od palenisk opalanych paliwem stałym - co najmniej cztery razy w roku;
  • od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym - co najmniej dwa razy w roku;
  • od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych - co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej.
 

Źródło:facebook/OSP Radomyśl Wielki

 

W 2021 roku strażacy uczestniczyli w 13882 pożarach sadzy w kominach, w których 90 osób odniosło uległo poparzeniu lub odniosło obrażenia. Od 1 października 2021 roku strażacy interweniowali 1708 razy w związku z pożarami w kominach w budynkach mieszkalnych. 

- Co roku w Polsce powstaje ponad 100 tys. pożarów, w wyniku których śmierć ponosi około 500 osób, a kolejnych kilka tysięcy odnosi rany i poparzenia. Ponadto, co roku od 50 do 70 osób traci życie w wyniku zatruć tlenkiem węgla. Paradoksalnie, najwięcej – bo ponad  80% wszystkich przypadków śmiertelnych – ma miejsce w obiektach mieszkalnych, czyli w miejscach, gdzie co do zasady czujemy się najbezpieczniej. Niestety, najwięcej ofiar pożarów ginie przed przybyciem straży pożarnej. - informuję Komendant Główny PSP.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy