Reklama

Biskup Jeż w Watykanie mówił o dużym zaangażowaniu osób świeckich w życie Kościoła

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: episkopat.pl

Biskup Jeż w Watykanie mówił o dużym zaangażowaniu osób świeckich w życie Kościoła - Zdjęcie główne

Tarnowscy biskupi w Watykanie podczas wizyty Ad limina Apostolorum | foto episkopat.pl

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Biskupi z diecezji tarnowskiej przez najbliższy tydzień wezmą udział w wizycie Ad limina Apostolorum. Obecna wizyta Ad limina Apostolorum odbywa się z dwuletnim opóźnieniem ze względu na pandemię. Podstawowym celem wizyty jest umocnienie jedności pomiędzy biskupami a Następcą Apostoła Piotra, a także łączności pomiędzy danym Kościołem lokalnym a Kościołem powszechnym. W grupie znajdują się biskupi z archidiecezji krakowskiej i katowickiej.

Celem wizyty ad limina jest wejście w jeszcze większą komunię z Kościołem powszechnym, aby ożywić w sobie i w innych pragnienie bycia misjonarzem, apostołem i ewangelizatorem – powiedział bp Wiesław Lechowicz, biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej, podczas briefingu na rozpoczęcie wizyty ad limina apostolorum czwartej grupy biskupów, który miał miejsce 25 października w siedzibie Radia Watykańskiego.

bp Andrzej Jeż, biskup tarnowski, opowiedział o wizycie biskupów w Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia. „Dzisiaj, kiedy spojrzymy na paletę aktywności Kościoła, dostrzegamy tysiące różnych grup modlitewnych, ewangelizacyjnych. Bardzo duże zaangażowanie osób świeckich” – stwierdził. Dodał, że może rodzić się na tym polu pewne napięcie, gdyż „z jednej strony świeccy chcą coraz bardziej zaistnieć w przestrzeni życia eklezjalnego, z drugiej strony pasterze – biskupi, kapłani – mogą być tą aktywnością zaskoczeni, obawiając się, że utracą tą prymarną rolę pasterza w kierowaniu daną wspólnotą”.

„Jestem przekonany, że communio tutaj zadecyduje, czyli wspólnota: uszanowanie poszczególnych charyzmatów, wzajemne przenikanie i wzajemna troska” – dodał bp Jeż.

Odnosząc się do kwestii rodziny, bp Jeż przyznał, iż na przestrzeni kilkudziesięciu lat przeszła ona ogromne zmiany. „W środowisku południowej Polski jeszcze pozostają aktywne rodziny wielopokoleniowe, które tworzyły możliwość budowania relacji międzypokoleniowych i w wymiarze socjologicznym i kulturowym były pewnym gwarantem stabilności, ciągłości. Dzisiaj zauważamy, że rodziny wielopokoleniowe rozpadają się, z tego względu, że jest potężna migracja zarobkowa i nie tylko, przemieszczanie się, oderwanie od korzeni. To powoduje, że mamy nowe wyzwania, jeżeli chodzi o duszpasterstwo rodzin” – podkreślił biskup tarnowski.

Poprzednia wizyta polskich biskupów w Rzymie odbyła się w 2014 roku.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy