Flaga narodowa uhonorowana przed SCK w Mielcu
2 maja, z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, przed Domem Kultury SCK w Mielcu odbyła się uroczystość podniesienia biało-czerwonej na maszt. To już wieloletnia tradycja, która co roku gromadzi mieszkańców przy dźwiękach hymnu i w podniosłej atmosferze.W wydarzeniu wzięli udział: zastępca prezydenta Mielca Tomasz Leyko, przedstawiciele Rady Miejskiej, delegacja Jednostki Strzeleckiej 2093, harcerze ZHP i ZHR. Ceremonię poprzedził uroczysty przemarsz wokół Domu Kultury, w którym uczestniczyli muzycy Mieleckiej Orkiestry Dętej pod batutą Macieja Fijałkowskiego, strzelcy oraz harcerze. Orkiestra wykonała kilka utworów o charakterze patriotycznym.
Moment wciągnięcia flagi na maszt i wspólnego odśpiewania hymnu zapowiedział dyrektor Samorządowego Centrum Kultury, Damian Małek, który na zakończenie podziękował wszystkim obecnym za udział w tej wzruszającej ceremonii.
Radny Zalotyński: Młodzi, seniorzy i pamięć o bohaterach
Jestem zaszczycony obecnością mielczan na dzisiejszym wydarzeniu. Szczególnie cieszy mnie obecność młodych ludzi, którzy tak licznie się tu pojawili. Nie można jednak zapominać o seniorach, którzy są dla nas wzorem i źródłem inspiracji.
- mówił Marek Zalotyński.
Radny wspomniał również śp. Jerzego Dębickiego, podkreślając jego wyjątkową postawę patriotyczną.
Bardzo żałuję, że nie ma już z nami pana Jerzego Dębickiego. Był on prawdziwym wzorem do naśladowania, jeśli chodzi o postawy patriotyczne. Swoim życiem pokazywał, czym jest patriotyzm i jak należy go pielęgnować oraz świętować
- powiedział.
Nowoczesny patriotyzm oczami Tomasza Leyko, wiceprezydenta Mielca
Jak mówić o patriotyzmie do młodego pokolenia, które nie jest już tym sprzed 20 lat?
To pokolenie jest inne niż kiedyś – mające własne zdanie i spojrzenie na świat. Trzeba to zrozumieć i zaakceptować. Wszyscy musimy się w tym odnaleźć i zadbać o to, by wartości patriotyczne były nadal obecne w przestrzeni publicznej. To, co obecnie dzieje się w Mielcu, jest właśnie odpowiedzią na potrzebę nowoczesnego podejścia do patriotyzmu
- mówił Tomasz Leyko, wiceprezydent miasta.
Czym dzisiaj jest bycie patriotą?
To przede wszystkim bycie porządnym człowiekiem i odpowiedzialnym mieszkańcem – osobą, która dba o swoje miasto, o jego ulice i wspólne dobro. To ktoś, kto potrafi dostrzec i wesprzeć drugiego człowieka, niezależnie od jego poglądów. Właśnie taka postawa jest – moim zdaniem – współczesnym patriotyzmem.
Historia flagi Polski
Flaga Polski to jeden z najważniejszych symboli narodowych. Składa się z dwóch poziomych pasów: białego na górze i czerwonego na dole. Barwy te mają głębokie znaczenie historyczne i symboliczne – wywodzą się z herbu Rzeczypospolitej, czyli białego orła na czerwonym tle. Biały kolor symbolizuje czystość, niewinność oraz duchowość, natomiast czerwony – odwagę, męstwo i krew przelaną w obronie ojczyzny.Historia polskich barw narodowych sięga średniowiecza. Już w czasach dynastii Piastów biały orzeł był godłem królewskim, pojawiającym się na pieczęciach i chorągwiach władców. Z czasem te kolory zaczęły towarzyszyć ważnym wydarzeniom i bitwom. W 1792 roku, w pierwszą rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, po raz pierwszy biały i czerwony zostały użyte jako oficjalne barwy narodowe. Uczestnicy uroczystości nosili kokardy w tych kolorach.
W okresie zaborów barwy te nabrały szczególnego znaczenia. Powstańcy listopadowi i styczniowi nosili biało-czerwone symbole jako znak walki o niepodległość. Choć państwo polskie nie istniało na mapie, to kolory te stały się znakiem rozpoznawczym narodu.
Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, Sejm Ustawodawczy 1 sierpnia 1919 roku uchwalił ustawę o godłach i barwach narodowych. Wtedy oficjalnie zatwierdzono flagę Rzeczypospolitej w znanym dziś kształcie. Flaga państwowa pozostała niezmienna także w czasach PRL, choć zmodyfikowano wtedy godło, usuwając koronę z głowy orła.
Po przemianach ustrojowych w 1989 roku przywrócono historyczne godło z koroną, a flaga pozostała niezmieniona. W 2004 roku wprowadzono nowe święto – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzone 2 maja. To dzień refleksji nad historią i tożsamością narodową.
Dziś biało-czerwona flaga to duma każdego Polaka – symbol wolności, historii i wspólnoty.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.