Reklama

Bezpłatne badania dla panów w mieleckim szpitalu

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: canva

Bezpłatne badania dla panów w mieleckim szpitalu - Zdjęcie główne

foto canva

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W przededniu Europejskiego Dnia Prostaty mielecki szpital zaprasza Panów do skorzystania z oferty badań profilaktycznych przygotowanych specjalnie na tę okazję przez Poradnię Onkologiczną.

Pracownicy Poradni Onkologicznej będą do dyspozycji pacjentów w dniach:

  • 15 września 2022 r. od godziny 12.00 – 17.00
  • 26 września 2022 r. od godziny 12.00 – 17.00
- W celu usprawnienia przyjęć pacjenci proszeni są o wcześniejszą rejestrację na dany dzień i godzinę. Można tego dokonać telefonicznie lub osobiście w godzinach pracy Rejestracji do poradni specjalistycznych pod numerem tel: 17 780 01 58, 17 780 01 68. - informuje rzecznik szpitala. - Badania są bezpłatne i realizowane w ramach umowy z POW NFZ.

Europejski Dzień Prostaty obchodzony był po raz pierwszy 15 września 2006 roku. Jego celem jest zwiększenie społecznej świadomości na temat chorób gruczołu krokowego oraz zachęcenie mężczyzn do aktywnej profilaktyki.

Nowotwory prostaty są bardzo częste i szacuje się, że jeden na 7 żyjących obecnie mężczyzn będzie miał zdiagnozowany nowotwór prostaty na którymś etapie swojego życia. Ponieważ ten nowotwór rozwija się bardzo powoli, a dostępne leczenie jest bardzo skuteczne, istnieje duża szansa na jego zdiagnozowanie odpowiednio wcześnie, a wraz z tym szansa na zupełne wyleczenie jest bardzo realna. Aktualnie rak prostaty zajmuje trzecie miejsce na liście najbardziej śmiertelnych nowotworów u mężczyzn w Polsce. Największym „sprzymierzeńcem” tej choroby jest brak świadomości oraz wstyd związany z wizytą u lekarza.

Z badań wynika, że w naszym kraju aż 10% mężczyzn w wieku 50 lat jest bezpośrednio zagrożonych rozwojem raka prostaty. Tymczasem nieskomplikowane badanie u specjalisty, w tym pomiar poziomu białka, zwanego PSA (antygenu swoistego dla prostaty – ang. Prostate-Specific Antigen), wystarczają do wykrycia ogromnej większości przypadków choroby na bardzo wczesnym, w pełni uleczalnym etapie jej rozwoju. Dlatego należy przynajmniej co 2 lata kontrolować poziom PSA we krwi.

Rak prostaty atakuje zazwyczaj mężczyzn po 45 roku życia. Dotyka około 30 % mężczyzn po 50 roku życia i aż 80 % po 80 roku życia. Ma najczęściej charakter pierwotny, co oznacza, że nie jest przerzutem komórek nowotworowych z innego organu, ale jego źródłem są tkanki prostaty.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy