Reklama

Bedzie spotkanie dotyczące przyszłości Stawów Cyranowskich. Kiedy?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: UM Mielec

Bedzie spotkanie dotyczące przyszłości Stawów Cyranowskich. Kiedy? - Zdjęcie główne

foto UM Mielec

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W ostatnich tygodniach wiele się mówiło o mieleckich Stawach Cyranowskich. Urząd Miejski planował ich zagospodarowanie, łącznie z wybudowaniem chodników i budynków związanych z rekreacją. Pomysł nie spodobał się sporej grupie mielczan. Powstała nawet specjalna petycja wzywająca do rozmów o przyszłości stawów.

Pomysł rewitalizacji Stawów Cyranowskich nie spodobało się mieszkańcom, którzy zgodnie podkreślali, że ten pomysł powinien być konsultowany społecznie, bo zakłada dużą ingerencję w lokalną przyrodę. Jak twierdzą mielczanie korzystający z tego terenu na co dzień, plany urzędników oznaczałyby bezpowrotne zniszczenie wyjątkowego przyrodniczo miejsca. Ruszyła nawet inicjatywa "Nie dla dewastacji przyrody Stawów Cyranowskich". 

- Położenie Stawów Cyranowskich na skraju lasów Puszczy Sandomierskiej i w bezpośrednim sąsiedztwie obszaru powoduje, że jest to miejsce o dużych walorach przyrodniczych. Bliskie sąsiedztwo dwóch ekosystemów - leśnego i wodnego sprawia, że miejsce to cechuje duża bioróżnorodność w postaci występowania wielu gatunków roślin i zwierząt. Dla ekosystemu wodnego charakterystyczne są szuwary pałkowe i trzcinowe, a także wiele innych gatunków roślin rzadkich i chronionych, jak choćby grzybień biały. Grupą zwierząt najlepiej poznaną na stawach są ptaki. W ciągu ostatnich dziesięciu lat stwierdzono tu występowanie aż 133 gatunków, w tym 84 lęgowe lub prawdopodobnie lęgowe. Są to gatunki zarówno wodno-błotne, jak i leśne. Na terenie Stawów Cyranowskich występuje dużo, bo aż 21 gatunków ptaków z Załącznika I Dyrektywy Ptasiej, również 21 gatunków ujętych w Czerwonej Liście Ptaków Polski. Urząd miasta w tym cennym przyrodniczo miejscu planuje urządzenie parkingów, budowę kąpielisk, budynków i innej infrastruktury technicznej, która bezpowrotnie zniszczy ten wyjątkowy teren – mówi Andrzej Hudy, obserwator ptaków i wieloletni członek Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego (MTO), jak i Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (OTOP) oraz Podkarpackiej Grupy OTOP.

W końcu marca prezydent Mielca Jacek Wiśniewski unieważnił procedurę przetargową na wykonanie dokumentacji projektowej dla modernizacji Stawów Cyranowskich. Zapowiedział też konsultacje społeczne. 

Jak czytamy w decyzji o unieważnieniu przetargu, władze miasta podjęły swoją decyzję na podstawie:

- ...zgłoszonych do Zamawiającego postulatów i opinii przedstawicieli społeczności lokalnej i organizacji proekologicznych, wskazujących na niezasadność realizacji inwestycji w tak szerokim zakresie na terenach przyrodniczych. Zamawiający dokonał ponownej analizy zakresu przedmiotowego zamówienia i w jej wyniku rewizji swojego stanowiska co do planu zagospodarowania tego terenu. Aby uwzględnić interes społeczny w realizacji planu zagospodarowania terenu stawów wodnych przy ul. Partyzantów, konieczne jest przeprowadzenie konsultacji społecznych, które wskażą pożądany przez mieszkańców Mielca wariant i zakres przyszłej inwestycji - czytamy w dokumencie.
Spotkanie i rozmowy dotyczące przyszłości Stawów Cyranowskich zlokalizowanych przy ulicy Partyzantów odbędzie się w środę, 19 kwietnia, o godzinie 16.30 w sali Jana Pawła II w Urzędzie Miejskim w Mielcu przy ulicy Żeromskiego 26.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy