Reklama

Będzie nowoczesny system monitorowania i ostrzegania? [FILM, AUDIO]

Opublikowano:
Autor:

Będzie nowoczesny system monitorowania i ostrzegania? [FILM, AUDIO] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Majowa powódź, która przeszła przez powiat mielecki odsłoniła pewne braki w monitoringu stanu rzek i rzetelnej symulacji rozwoju dalszych wydarzeń. Aby ta sytuacja się nie powtórzyła starostwo chce reaktywować system kontrolowania poziomu wody i wczesnego ostrzegania mieszkańców.

Mieleckie Starostwo chce powrotu do systemu monitoringu i wczesnego ostrzegania na terenie zlewni rzek przepływających przez teren powiatu.

W siedzibie Starostwa odbyło się już pierwsze spotkanie konsultacyjne w tej sprawie z przedstawicielami firmy RWD Prospect z Tarnowa. Firma ta współpracowała już z mieleckim Starostwem. Na mocy umowy zawartej w 2007 roku zamontowała ona na okolicznych rzekach swoje czujniki, jednak współpraca ta została przerwana podczas minionej kadencji mieleckiego samorządu.

Obecny na spotkaniu dr Jan Reszetnik, prezes zarządu RWD Prospect zaproponował powrót do współpracy, renowację istniejących, ale najprawdopodobniej nieczynnych czujników na ciekach wodnych oraz instalację nowych czujników rejestrujących stany wód opadowych.

To właśnie ten czynnik – wody opadowe – miały decydujący wpływ na rozmiar strat spowodowanych majowymi intensywnymi opadami deszczu.

Proponowany system koreluje ze sobą wskazania zarówno wskaźników opadowych, jak i tych zamocowanych w korytach rzek. Współdziałające z nim oprogramowanie dokonuje analizy pomiarów i przeprowadza symulację rozwoju sytuacji powodziowej, zamian dane zjawiska jeszcze wystąpią. Daje to czas prowadzącym akcje ratunkowe na podejmowanie właściwych działań. Powoduje, że można w porę uprzedzić mieszkańców danego terenu, by ci mogli przygotować się do konfrontacji z nadchodzącym żywiołem.

Podczas spotkania analizowane były różne warianty współpracy oraz koszty, jakie generowałby system już po jego reaktywacji i uzupełnienie o nowe elementy wczesnego wykrywania zagrożeń.

Do wizualizacji danych pomiarowych wykorzystano serwer stron WWW, dzięki czemu każdy, kto ma dostęp do Internetu, może poprzez przeglądarkę obejrzeć aktualny stan lustra wody rzece oraz natężenie opadu deszczu w danej zlewni.

Do wybranej grupy osób tj. pracowników odpowiedzialnych za organizację akcji ze strony: starosty, Centrum Zarządzania Kryzysowego, straży pożarnej, policji, oraz innych – wysyłane są SMS’y z informacją o aktualnym stanie wody we wszystkich lub tylko wybranych punktach pomiarowych, przyroście wody w ciągu ostatniej doby.

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE