Reklama

Będą kaucje za plastikowe butelki. Nie będą niskie

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: J.Twardowski

Będą kaucje za plastikowe butelki. Nie będą niskie - Zdjęcie główne

Za plastikowe napoje i puszki aluminiowe po napojach będziemy płacić kaucję. | foto J.Twardowski

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Coraz bliżej jesteśmy w Polsce do wprowadzenia powszechnego systemu kaucyjnego za plastikowe napoje i puszki aluminiowe po napojach. Na razie nie są znane wysokości opłat kaucyjnych, ale wszystko wskazuję, że nie będą niskie.

Od stycznia 2021 roku na terenie Unii Europejskiej  obowiązuje podatek od nieprzetworzonego plastiku tzw. plastic tax, który wynosi 800 euro za tonę tworzyw. Jak się szacuje, z tego tytułu Polska będzie musiała wpłacać do unijnej kasy około 2 mld zł rocznie.

W tej sytuacji Polska na wzór innych krajów europejskich zamierza wprowadzić system depozytowy zwany też kaucyjnym na plastikowe napoje i puszki aluminiowe po napojach, co ma umożliwić pozyskać je do recyklingu i spełnić nakładane przez UE normy.

Aktualnie  system  ten funkcjonuje  już w 10 krajów  tj. Chorwacji, Danii, Estonii, Finlandii, Niemczech, Holandii, Norwegii, Szwecji, Islandii,  Litwie obejmując ok. 133 mln mieszkańców to jest co czwartego mieszkańca UE.

Jak wysoka kaucja za plastikowe butelki

System depozytowy polega na tym, że do ceny określonych produktów w jednorazowych opakowaniach  plastikowych czy aluminiowych  np. napojów czy  piwa doliczana jest opłata kaucyjna na wzór stosowanej już przy szklanych butelkach. Konsument może ją odzyskać, oddając puste opakowanie do odpowiedniego automatu lub bezpośrednio do sklepu.

Na razie nie wiadomo ile będzie wynosić opłata kaucyjna, która będzie dodatkowym wydatkiem dla gospodarstw domowych. Nie może więc być za wysoka, ale z drugiej strony ma motywować do zwrotu opakowań.  Jak uważają  producenci  żywności kaucja za butelkę powinna wynieść przynajmniej 50 groszy.

Mamy problemy z odzyskiwaniem surowców wtórnych

W Polsce od kilku lat obowiązuje system segregacji i recyklingu odpadów choć nie idzie to nam najlepiej.

Jak wynika z rożnych analiz  zdecydowana większość odpadów, sięgająca ponad 70 proc. wciąż trafia do sortowni jako odpady zmieszane. Zaledwie kilkanaście procent wartościowych surowców trafia do przetworzenia.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy