reklama
reklama

Apel mieleckiej policji: Za fałszywe zawiadomienie grożą surowe konsekwencje

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Apel mieleckiej policji: Za fałszywe zawiadomienie grożą surowe konsekwencje - Zdjęcie główne

Policja odnotowała w ostatnim czasie kilka przypadków fałszywych zgłoszeń. | foto pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości112 to numer alarmowy służący do ratowania zdrowia, życia i mienia. Niestety, w społeczeństwie zdarzają się ludzie, którzy w sposób bardzo frywolny podchodzą do idei jego funkcjonowania. Bezmyślni autorzy fikcyjnych zgłoszeń, niepotrzebnie angażują do działań służby ratunkowe, które w tym samym czasie mogłyby udzielić realnej i natychmiastowej pomocy komuś, kto tej pomocy naprawdę potrzebuje.
reklama

112 jest jednolitym numerem alarmowym dla całej Europy, dostępnym zarówno z telefonów stacjonarnych, jak i komórkowych. Służy on do zgłaszania sytuacji zagrażających zdrowiu, życiu lub mieniu. W każdym województwie istnieją Centra Powiadomienia Ratunkowego, obsługujące zgłoszenia pod numery alarmowe: 112, 997 (policja), 998 (straż pożarna) oraz 999 (pogotowie ratunkowe). Dzięki temu możliwe jest szybsze przekazywanie zgłoszeń odpowiednim służbom i skoordynowanie działań ratunkowych.

Niestety, nadal zdarzają się fałszywe zgłoszenia, które są wynikiem nieodpowiedzialnego zachowania niektórych osób. Takie nieprawdziwe informacje i fikcyjne historie mogą spowodować zaangażowanie wielu policjantów, strażaków i ratowników medycznych, co jest nie tylko stratą czasu, ale również może być szkodliwe dla tych, którzy rzeczywiście potrzebują pomocy.

reklama

Przykładem takiej nieodpowiedzialności był mieszkaniec gminy Przecław, który nieodpowiedzialnie zadzwonił na numer alarmowy 112, zgłaszając fałszywe zdarzenie drogowe. Okazało się, że to tylko żart wywołany przez spożycie alkoholu, co jest absolutnie nieakceptowalne. Nie tylko tracił czas służb ratunkowych, ale także naraził się na konsekwencje prawne związane z wywołaniem fałszywego alarmu - mówi mł. asp. Bernadetta Krawczyk z Komendy Powiatowej Policji w Mielcu.

Podobne przypadki fałszywych zgłoszeń miały miejsce w innych miejscach, co jest nie tylko irytujące dla służb, ale również karalne zgodnie z Kodeksem Wykroczeń. Wywołanie niepotrzebnej akcji ratunkowej lub blokowanie numeru alarmowego to działania karalne, które mogą skutkować aresztem, ograniczeniem wolności lub grzywną do 1500 zł, a także nawiązką do wysokości 1000 zł w przypadku spowodowania niepotrzebnej czynności.

reklama

Pamiętajmy, że numer alarmowy 112 powinien być używany wyłącznie w nagłych przypadkach. Bezpodstawne alarmowanie służb ratunkowych naraża na niebezpieczeństwo tych, którzy naprawdę potrzebują pomocy. Dlatego zachęcamy do odpowiedzialnego korzystania z tego numeru i rozważnego podejścia do zgłaszania sytuacji awaryjnych. Wszyscy razem możemy wspierać bezpieczeństwo i porządek publiczny - podkreśla mł. asp. Bernadetta Krawczyk.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama