Reklama

Apel mieleckiego pogotowia o pomoc w dostarczeniu tlenu medycznego przynosi efekt. Wciąż trwa walka z czasem

Opublikowano:
Autor:

Apel mieleckiego pogotowia o pomoc w dostarczeniu tlenu medycznego przynosi efekt. Wciąż trwa walka z czasem - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Obecnie około 90 proc pacjentów potrzebuje wspomagania tlenem z butli, którego na dodatek zużywa się bardzo dużo podczas wielogodzinnego oczekiwania na przyjęcie pacjenta do szpitala. Najszybciej na apel o pomoc mieleckiego pogotowia w pozyskaniu 2 i 10-kilogramowych butli z tlenem zareagowały jednostki OSP powiatu mieleckiego.

- Dajemy radę, a za to wielkie podziękowania dla wszystkich, którzy bardzo szybko zareagowali na naszą prośbę o pomoc. Druhowie z OSP w całym powiecie - nigdy nie zapomnimy! - czytamy w na facebooku mieleckiego pogotowia.


 - Nie zapomnimy również innych gestów, zarówno ze strony różnego typu ośrodków i instytucji, jak również osób prywatnych. Dziękujemy także mediom, które wsparły nas i szybko rozpowszechniły apel - czytamy dalej.

Grzegorz Gałuszka, dyrektor Pogotowia Ratunkowego w Mielcu osobiście swoimi wpisami na facebooku dziękuje niektórym darczyńcom - burmistrzom i wójtom oraz strażakom ochotnikom.

Sytuacja jest ciężka. Walka z czasem

Największym problemem dla zespołów ratownictwa medycznego pojawiającym się obecnie, jest brak miejsc dla pacjentów z dodatnim wynikiem covid-19. Jeśli ratownicy spotkają się z odmową przyjęcia chorych w danym szpitalu, są zmuszeni transportować ich do szpitali ościennych, w przypadku Mielca np. do Przemyśla, Łańcuta, Jarosławia, Krosna, itd. 

Często też te karetki po dłuższej drodze, stoją długo pod szpitalnymi oddziałami ratunkowymi w celu przekazania pacjenta. – Na to zwykle nie mamy wpływu w dobie koronawirusa. Wszystko to jednak blokuje tak potrzebne karetki na dużo dłużej niż zwykle, więc czas później tym bardziej jest na wagę złota - informuje mieleckie pogotowie.


Szczególnie, że mamy oczywiście pacjentów nie tylko z podejrzeniem czy też z dodatnim wynikiem covid-19. Musimy zdać sobie sprawę z tego, że osoby cierpiące z wielu innych powodów, mogą znaleźć się w stanie bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia i to im jesteśmy potrzebni. 

 W medycynie ratunkowej czas liczył się zawsze, teraz to właśnie o niego jest szczególnie trudno.

– Trzeba zadbać o to, by we wszystkich sytuacjach, w których mamy wpływ na jego oszczędzenie, zrobić wszystko, by go nie marnować. Dlatego uczulam, aby wzywać karetkę tylko w przypadku poważnego zagrożenia zdrowia i życia. W innych sytuacjach należy się kierować do swojej przychodni – mówi Grzegorz Gałuszka, dyrektor Pogotowia Ratunkowego w Mielcu.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE