Reklama

Andrzejkowy Dzień Seniora w Woli Mieleckiej [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W sobotę 26 listopada w filii SOKiS w Woli Mieleckiej obchodzono wpisany już na stałe do kalendarza 33 Dzień Seniora. Wydarzenie rozpoczęła msza św. w intencji seniorów, następnie w uroczystym przemarszu uczestnicy przenieśli się do domu kultury, gdzie czekał na nich poczęstunek i występy artystyczne.

Dzień Seniora to szczególne święto ludzi starszych, którym należy się szacunek i uznanie za bezinteresowną miłość i mądrość, jakimi obdarowują młodsze pokolenia. To oni są w naszych domach piewcami tradycji. Niosą ciepło i zrozumienie. Kultywują stare obrzędy i zwyczaje, przez co wzbogacają i przekazują unikalną kulturę i obyczaje naszego regionu.

W sobotę 26 listopada w filii SOKiS w Woli Mieleckiej obchodzono wpisany już na stałe do kalendarza imprez Dzień Seniora. 

 - Spotkania seniorów organizujemy już ponad 20 lat. Mieliśmy dwuletnią przerwę spowodowaną pandemią, więc tym bardziej jest nam miło że seniorzy byli tak wielce zainteresowani wydarzeniem. - podkreśliła Danuta Wiącek, przewodnicząca KGW Wola Mielecka. - Ze względu na RODO mieliśmy trochę trudności, by dotrzec do wszystkich. Bardzo się cieszymy, że SOKiS wsparł nas w organizacji, stworzył plakaty, wydrukował je, udostępnił. Chcemy również podziękować naszemu księdzu, który ogłaszał informację o Dniu Seniora po wszystkich mszach świętych.

- Dzisiejszy Dzień Seniora to inicjatywa, która wywodzi się z Woli Mieleckiej już od 20 lat, my jako ośrodek kultury wspieramy ją. W całej gminie, w poszczególnych sołectwach są organizowane takie uroczystości. Jest nam bardzo miło, że dziś możemy spotkać się właśnie tutaj. - powiedział Damian Małek, dyrektor SOKiS. 

Po mszy świętej w intencji seniorów, w uroczystym przemarszu uczestnicy wydarzenia przenieśli się do domu kultury, gdzie czekał już na nich ciepły poczęstunek. - W tym roku, ze względu na warunki pogodowe, stwierdziliśmy, że najpierw troszkę rozgrzejemy naszych seniorów ciepłym posiłkiem i lampką wina, a następnie obejrzymy część artystyczną przygotowaną przez naszych młodszych mieszkańców. - zaznaczyła przewodnicząca koła gospodyń. 

Koło Gospodyń Wiejskich w Woli Mieleckiej promowało również zdrową żywność z polskich lasów. Gospodynie zaprezentowały stoisko z produktami runa leśnego: jagodzianki, konserwy z dziczyzną, marynowane grzybki i wiele innych. 

- Najlepsze produkty to takie, które daje nam natura. Próżno szukać cenniejszego ich źródła niż las. Naturalne produkty pochodzenia leśnego, zarówno te roślinne – owoce czy zioła, jak i zwierzęce – mięsa z dzika, jelenia czy sarny, to najlepszej jakości kategoria żywności spod znaku „bio”. Uzyskiwana bez nawożenia, środków ochrony roślin i sztucznych pasz, w najwyższym standardzie dobrostanu. Wciąż jednak leśne produkty pozostają dla wielu mało znane, a dania z dziczyzny to już dla niektórych wręcz wiedza tajemna - opowiada nam Krystyna Chibiła - Producent tlenu, zbiornik wody, zielona apteczka i źródło energii. Czy istnieje na ziemi coś to moze pełnić wszystkie te funckjie jednocześnie? Mowa oczywiście o Lesie. To tam przed laty człowiek znalazł schronienie, drewno na opal i inne pożywienie. Znaczenie lasów było tak wazne, że w niektorých kulturach to one stawały się siedliskiem bóstw i legend. Las to nie tylko udeptane ścieżki, przyjemny szum drzew, zbieranie jagod a jesienią grzybów, którymi się zajadamy. Jest on pelen przyrodniczego bogactwa z którego korzystamy. Co nam daje? Lasy zwane są zielonymi płucami ziemi. Las jest pełen surowców, które wykorzystujemy na codzień. Owore leśne np borowki, poziomku, jagody czy orzechy zawierają dużo witamin. Korzenie wykorzystywane są w medycynie naturalnej, kwiaty drzew i krzewów do produkcji syropów i nalewek. Dary Lasu można wykorzystac do tworzenia ciekawych ozdób, kompozycji kwiatowych.

Na wydarzeniu nie zabrakło wójta gminy Mielec Józefa Piątka, posła na sejm Fryderyka Kapinosa, Radnego Gminy Mielec Zbigniewa Wicherskiego oraz Dyrektor Zespołu Szkół w Woli Mieleckiej Małgorzaty Jastrząb. Spotkanie wzbogaciło wspólne śpiewanie pieśni, które poprowadził ksiądz prałat Stanisław Jurek.

- Kochani seniorzy to ogromny zaszczyt, że mogę być z wami tutaj dzisiaj, świętować ten piękny dzień. Dzisiaj padły piękne słowa podczas homilii i na pewno się z nimi zgadzamy. Rola seniorów jest bardzo ważna w wychowaniu młodych osób. Przy tylu zagrożeniach, które płyną z telewizji, internetu od grup rówieśniczych, to właśnie państwo mają taki obowiązek, by wziąć na siebie odpowiedzialność, by pomóc wychować to młode pokolenie. Rodzice mają bardzo dużo obowiązków, pracy, a my, póki mamy siłę i zdrowie pomóżmy dobrze wychować to młode pokolenie. Chciałbym tutaj podziękować wszystkim, którzy przygotowali dziś tych najmłodszych, którzy pięknie się nam zaprezentowali, zatańczyli, zaśpiewali. Podkreślę, jak ważne jest to, żeby takie zajęcia, domy kultury były właśnie blisko domów, by te dzieciaki czerpały z tych zajęć jak najwięcej. Dziękuję wam, że pilnujecie tej polskiej naszej kochanej ojczyzny że te wartości patriotyczne przekazujecie. Jeszcze raz życzę dużo zdrowia, siły, błogosławieństwa bożego i żebyśmy się spotykali tutaj za rok. - przekazał życzenia poseł Kapinos.

Poseł podkreślił również, jak ważna jest współpraca pomiędzy ludźmi, ile wspólnych inwestycji udało się pozyskać. Kolejno przemówił wójt gminny, który także odniósł się do homilii wygłoszonej przez proboszcza tutejszej parafii. - Stworzyliście, bardzo dobre zaplecze dla młodzieży. Przyłącze się tu również do słów pana posła, żeby w to młode pokolenie wpajać tę pracowitość, uczciwość to wasze zaangażowanie. Tak, żeby to młode pokolenie, które tutaj dzisiaj widzimy, tworzyła swoją, nową historię dla przyszłych mieszkańców. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy