reklama

„Akcja - RELacja! HEJT MMA”. Podejście do nienawiści w internecie w nowoczesnej formie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Kacper Piękoś

„Akcja - RELacja! HEJT MMA”. Podejście do nienawiści w internecie w nowoczesnej formie - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
111
zdjęć

Organizowane przez Fundację #DOBRYhasztag, we współpracy z psychologami, program edukacyjny „Akcja - RELacja! HEJT MMA” zgromadził 1300 uczniów, stając się tym samym jednym z największych tego typu przedsięwzięć w Polsce. | foto Kacper Piękoś

Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości W czwartek, 21 marca, w hali MOSiR w Mielcu, odbyło się wyjątkowe wydarzenie, które zwróciło uwagę na problem hejtu wśród młodzieży. Organizowane przez Fundację #DOBRYhasztag, we współpracy z psychologami, program edukacyjny „Akcja - RELacja! HEJT MMA” zgromadził 1300 uczniów, stając się tym samym jednym z największych tego typu przedsięwzięć w Polsce. Wydarzenie to było kontynuacją pilotażowej prezentacji, która miała miejsce w jednym z krakowskich liceów 7 lutego 2024 roku, kończąc się sukcesem i ogromnym zainteresowaniem zarówno mediów ogólnopolskich, jak i lokalnych.
reklama

Program „Akcja - RELacja! HEJT MMA” stanowi niekonwencjonalne podejście do edukacji młodzieży na temat hejtu, wykorzystując formę współczesnego show. Uczestnicy nie byli tylko biernymi obserwatorami, ale aktywnymi twórcami, a miejsce konfrontacji zostało przeniesione do oktagonu - symbolicznej areny walk, jednakże zamiast fizycznej konfrontacji, "walki" toczyły się na słowa. To innowacyjne podejście miało na celu pokazanie, że hejt, choć niewidzialny, może być równie bolesny co fizyczne uderzenia.

W wydarzeniu wzięli udział znani i lubiani influencerzy, ambasadorzy #DOBREGOhasztagu, którzy na co dzień działają w mediach społecznościowych, wśród nich Hubert Pietrus, Rafał TITO Kryla, Katrin Kargbo oraz popularni na TikToku @bloger_wojciech, @zguta, @nieobliczalnypatryk. Równie ważnym elementem była obecność grupy młodych ludzi - wolontariuszy #DOBREGOhasztagu, którzy wzięli udział w testowych warsztatach i byli tak poruszeni wynikami, że postanowili aktywnie włączyć się w dalsze działania fundacji.

Mateusz Masior, prezes Fundacji #DOBRYhasztag, podkreślił znaczenie używania autentycznego, choć czasem drastycznego języka młodzieży, aby skutecznie dotrzeć do młodych ludzi i pokazać im powagę sytuacji. Program był starannie przygotowany, aby inspirować młodzież do pozytywnego działania, podkreślając, jak ważne jest posiadanie pewności siebie i świadomości własnych celów, pasji i przekonań jako ochrony przed hejtem.

Współpraca z psychologami pozwoliła na opracowanie programu, który nie tylko angażuje młodych odbiorców, ale również edukuje ich na temat szacunku w sieci i życiu realnym. W zakończeniu każdej rundy walki na słowa psycholog podsumowywał wydarzenia, a finałem było raperskie wystąpienie #DOBREGO rapera Arkadio, które również nawiązywało do tematyki hejtu.

Fundacja #DOBRYhasztag, założona w 2023 roku z inicjatywy znanego sportowca i filantropa Rafała Sonika, od początku skupiała się na walce z negatywnymi zjawiskami w internecie oraz realnym wsparciu dla młodzieży w kryzysie psychicznym. Pierwsze kroki fundacji, w tym organizacja "Zrzutki" na budowę Centrum Psychiatrii dla Dzieci i Młodzieży, pokazały zdecydowanie na działania skierowane na pomoc i edukację.

Wydarzenie w Mielcu pokazało, że inicjatywy takie „Akcja - RELacja! HEJT MMA” mają ogromny potencjał w zmienianiu świadomości młodych ludzi oraz sposobów, w jakie komunikują się oni w sieci. Równie ważnym aspektem było zwrócenie uwagi na problem hejtu i jego konsekwencje, które niekiedy mogą być tragiczne. Wspólne działania influencerów, psychologów i młodzieży pozwoliły stworzyć przestrzeń, w której uczestnicy mogli otwarcie rozmawiać o swoich doświadczeniach, ucząc się jednocześnie, jak radzić sobie z negatywnymi komentarzami i budować wzajemny szacunek.

Reakcje uczestników, zarówno nauczycieli, jak i uczniów, były niezwykle pozytywne. Młodzi ludzie docenili możliwość aktywnego uczestnictwa w wydarzeniu, które mówiło ich językiem i odnosiło się do ich codzienności. Dzięki otwartemu podejściu i możliwości dyskusji na tematy dotychczas często pomijane, uczniowie mogli lepiej zrozumieć skutki hejtu oraz znaczenie empatii i szacunku w komunikacji online.

Wydarzenie miało również wpływ na nauczycieli i rodziców, którzy często nie zdają sobie sprawy z rozmiaru problemu hejtu wśród młodzieży. Zszokowani, ale i zainspirowani programem, wielu z nich zdecydowało się na głębsze zaangażowanie w życie cyfrowe swoich dzieci, by lepiej rozumieć wyzwania, przed którymi stoją, oraz wspierać ich w budowaniu zdrowych relacji w sieci.

Fundacja #DOBRYhasztag planuje kontynuowanie programu „Akcja - RELacja! HEJT MMA”, rozszerzając jego zasięg na kolejne miasta i szkoły w Polsce. Działania te mają na celu dotarcie do jak największej liczby młodych ludzi, by edukować, inspirować do pozytywnego działania i przeciwdziałać negatywnym zjawiskom w internecie. Wizja fundacji, by stworzyć przestrzeń wolną od hejtu i pełną wzajemnego szacunku, staje się coraz bardziej realna dzięki zaangażowaniu, pasji i pracy wielu osób, które wierzą w możliwość zmiany na lepsze.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama