Reklama

Reklama

Absolutorium po ostrej dyskusji. Radni PiS punktowali władze powiatu

Opublikowano: 23 czerwca 2021 10:50
Autor: | Zdjęcie: Starostwo Powiatowe w Mielcu

Absolutorium po ostrej dyskusji. Radni PiS punktowali władze powiatu - Zdjęcie główne

Ostatnia sesja rady powiatu mieleckiego miała burzliwy charakter | foto Starostwo Powiatowe w Mielcu

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Zarząd powiatu mieleckiego z wotum zaufania i absolutorium. Jednomyślności jednak nie było. O pozytywnym wyniku glosowania dla władz starostwa zdecydował jeden głos. Cały klub PiS źle ocenił poprzedni rok rządów w powiecie i głosował przeciwko. Co najbardziej nie podobało się radnym opozycyjnym?

Gorącą momentami dyskusję wywołał raport starosty mieleckiego, Stanisława Lonczaka dotyczący stanu Powiatu Mieleckiego za 2020 rok. Nie obyło się przy tej okazji bez porównań z minioną kadencją, tak w sferze dokonań, jak również stanu powiatowej kasy oraz poziomu zadłużenia samorządu.

CZYTAJ TAKŻE: Ponad hektar lasu w ogniu. Mnóstwo strażaków i cysterna z wodą

Starosta podkreślał, że 2020 rok, był czasem, w którym udało się zrealizować ważne inwestycje na terenie powiatu. Natomiast priorytetem zrealizowanego budżetu była budowa dróg i chodników. 

Po wielogodzinnej dyskusji radni ostatecznie zatwierdzili sprawozdanie finansowe wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu, co w konsekwencji doprowadziło do podjęcia stosownych uchwał:

  •  w sprawie zatwierdzenia sprawozdania z wykonania budżetu Powiatu Mieleckiego za 2020 rok;
  •  w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego za 2020 rok;
  •  w sprawie udzielenia absolutorium Zarządowi Powiatu Mieleckiego z tytułu wykonania budżetu za 2020 rok.

Wszystkie powyższe uchwały podjęte zostały 13 głosami za (Razem dla Powiatu mieleckiego i Nasz Mielec) i 12 przeciwnych (Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwości).

 

Za co skrytykowane zostały władze powiatu mieleckiego przez radnych PiS:

 

Stanowisko klubu radnych PiS odnośnie głosowania przeciw udzieleniu wotum zaufania Zarządowi Powiatu Mieleckiego.

Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwości w radzie powiatu mieleckiego będzie głosował przeciw udzieleniu wotum zaufania Zarządowi Powiatu Mieleckiego oraz przeciwko udzieleniu absolutorium Zarządowi Powiatu Mieleckiego z tytułu wykonania budżetu za 2020 rok.

Jako radni opozycji, jesteśmy zakłopotani sposobem prowadzenia naszego powiatu przez obecne władze powiatu pod kierownictwem starosty Stanisława Lonczaka. Samorząd powiatowy jako odpowiedzialny za zapewnienie bezpieczeństwa medycznego, w zakresie sprawowania nadzoru nad Szpitalem Specjalistycznym w Mielcu prowadzi dziwne i niezrozumiałe dla mieszkańców naszego powiatu działania. Z jednej strony Starosta podczas ostatniej sesji artykułował poważne zarzuty pod adresem personelu szpitala, w tym jak rozumiemy również jego dyrektora, z drugiej od ponad 2.5 roku sprawuje nadzór nad działalnością szpitala oraz wymienia kolejnych dyrektorów.

Mieszkańcy powiatu oczekują sprawnej i na dobrym poziomie opieki medycznej a z zakłopotaniem obserwują kolejne nierozstrzygnięte konkursy na dyrektora szpitala, chaos organizacyjny oraz niepotrzebne, słowne wycieczki starosty Lonczaka w kierunku personelu szpitala. Oczekujemy jasnej, popartej rzetelną dyskusją, drogi naprawy sytuacji szpitala, perspektyw jego rozwoju oraz planu inwestycji bo również na tym polu obserwujemy załamanie się wypracowanego w latach 2014-2018 trendu zakładającego przeznaczanie corocznie licznych środków na inwestycje w szpitalu oraz zakup nowoczesnej aparatury medycznej służącej mieszkańcom naszego powiatu. 

Kolejnym obszarem który należy zdecydowanie poprawić jest kwestia powiatowych inwestycji. Widzimy zastój inwestycyjny, przeplatany niewielkimi jak na możliwości finansowe powiatu punktowymi inwestycjami w kilku obszarach, brak jest kompleksowego podejścia do inwestycji oraz wizji jak je zrealizować i skąd pozyskać środki finansowe. Przypominamy również, że powiat mielecki obejmuje 10 gmin, które powinny być traktowane jednakowo a w ślad za tym powinny iść inwestycje służące równomiernemu rozwoju całego powiatu. To jedno z podstawowych zadań samorządu powiatowego, które wynika również ze strategii rozwoju opracowanej dla powiatu mieleckiego. Zwracamy uwagę na to aby władze powiatu oraz radni koalicji rządzącej którzy przecież reprezentują cały powiat nie zapominali o miejscowościach położonych nieco dalej od największych ośrodków naszego powiatu i wspierali je również inwestycyjnie, aby za kilka lat nie okazało się że są tereny w naszym powiecie które są bardzo zaniedbane.  

Kwestia zastoju inwestycyjnego w szkołach naszego powiatu, podnoszona już była wielokrotnie na forum tej rady. W tym zakresie niewiele się zmieniło, cieszymy się oczywiście z inwestycji w I LO ale pytamy przy tym co z pozostałymi planowanymi w latach 2014 – 2018 inwestycjami, obejmującymi np. boisko przy II LO, halę przy Ekonomiku czy remonty szkół. Podkreślamy i będziemy to robić do skutku, że inwestycja w młodzież to inwestycja w nasz powiat o największej stopie zwrotu, rozumianej przez to, że dobrze wykształcona kadra pracowników jest w stanie przyciągnąć nowych inwestorów, a przez to doprowadzić do poprawy życia mieszkańców całego powiatu. 

Kończąc, wierzymy, że mijająca połówka kadencji Stanisława Lonczaka na stanowisku starosty to był, przedłużony ale jednak okres wdrażania się i od teraz nasz powiat wróci na ścieżkę boomu inwestycyjnego, sytuacja w szpitalu zdecydowanie się poprawi a wszelkie niejasności zostaną wyjaśnione. Musicie Panowie z koalicji rządzącej naszym powiatem wreszcie zrozumieć, że pięcioletni czas trwania w samorządzie może przekreślić wiele szans rozwojowych, które trudno będzie później nadrobić. Jako radni PiS, będący w tej kadencji w opozycji zapewniamy o wsparciu dla dobrych inicjatyw, które służą mieszkańcom oraz rozwojowi naszego powiatu. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.