reklama

Absolutnym priorytetem teraz w Polsce jest odzyskanie praworządności - mówił Adam Bodnar były RPO podczas spotkania w Mielcu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Dla mnie absolutnym priorytetem teraz w Polsce, jest odzyskanie praworządności, odzyskanie rzeczywistej demokracji i takie zagwarantowanie, że MY w tej Unii Europejskiej pozostaniemy. To, że przez chwilę przestaliśmy rozmawiać o Polexicie, to nie jest tak, że tej groźby nie ma - mówił były Rzecznik Praw Obywatelskich podczas spotkania autorskiego.
reklama

Wizyta Adama Bodnara w Mielcu była związana z promocją jego książki „Nigdy nie odpuszczę” a pojawił się w Mielcu na zaproszenie Prezydenta Jacka Wiśniewskiego.

Drodzy Państwo, ta książka jest próbą udokumentowania kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich, ale bardziej nie tego co JA co robiłem, tylko bardziej tego, co się działo w Polsce. To jest o tym jakie mieliśmy największe wyzwania, na czym te wszystkie zmiany dotyczące praworządności i przestrzegania praw człowieka polegały, oraz w jaki sposób my jako społeczeństwo na nie reagowaliśmy.  Dodatkowym bohaterem tej książki jest społeczeństwo obywatelskie.

- mówił Bodnar.

Podczas spotkania były Rzecznik Praw Obywatelskich opowiadał o swoich najciekawszych doświadczeniach z okresu rzecznikowania.

Ja przede wszystkim, odkąd objąłem urząd a także wcześniej, ja staram się być państwowcem. To oznacza wiarę w instytucje państwowe. Choć nie w te instytucje teraz, bo trudno mi uwierzyć w Trybunał Konstytucyjny. Ale co do zasady wierzę w strukturę państwa jako organizm, który ma wypełniać zadania na rzecz obywateli. Wykonywać funkcję państwa, czyli dbać o przestrzeganie praw i wolności obywatelskich. To dla mnie zawsze było bardzo ważne. Podobnie jak inne zasady - chociażby takie, które w Polsce prawie są już zapomniane. Nie wiem, czy Państwo wiedzą, że w Konstytucji na przykład, mamy zasady współdziałania pomiędzy organami władzy publicznej. Co oznacza, że musimy ze sobą współpracować a nie różnić się i szukać ciągłego konfliktu

- tłumaczył.

A tak się przecież dzieje na przykład w Sejmie czy Senacie.  Jak przemawia ktoś z pozycji, to tak, dość ceremonialnie, nie pojawia się nikt z rządu. Albo np. p. Przyłębska ignoruje istnienie Trybunału Konstytucyjnego i nie pojawia na takich corocznych sprawozdaniach trybunalskich.

Adam Bodnar opowiadał też, jak postrzega prawo i instrumenty prawne  oraz jak wykorzystywał czasem w niekonwencjonalny sposób.

Uważam, że skoro mamy do dyspozycji określone instrumenty prawne, to one nie są po to, żeby ładnie sobie wyglądały w Ustawie, tylko trzeba z nich korzystać. Trzeba wycisnąć co się da z tych instrumentów, zwłaszcza jeżeli istnieje ku temu potrzeb. Podam jako przykład te uchwały przeciwko ideologii LGBT. One przez wiele osób zostały potraktowane na zasadzie jakiejś takiej aberracji politycznej, i że generalnie nie należy się tym przejmować. A ja uważałem, że należy się przejmować.  Skoro RPO ma możliwość zakwestionowania w sądzie aktów prawa miejscowego i przy okazji ma bezpośredni dostęp do sądów administracyjnych, to tych uchwał nie można traktować na zasadzie takiej jak uchwała ku czci jakiegoś tam patrona historycznego. Te uchwały mają walory normatywne

- przekonywał.

Wyobraźcie sobie, że mamy nauczycielkę w lokalnej szkole, która zrobiła coming out, to czy ona się czuje rzeczywiście równo jako nauczyciel w gminie, w której obowiązuje taka uchwała a jej pracodawcą jest podmiot publiczny?  Tego typu akty mają walor normatywny, bo mogą mieć konkretne skutki prawne. I proszę sobie wyobrazić, że ja byłem jedyny w biurze rzecznika, który się na to uparł. Ostatecznie wygraliśmy w sądzie wszystkie zaskarżenia koncertowo.

Jak już wiadomo od kilku dni Adam Bodnar jest kandydatem Koalicji Obywatelskiej do Senatu. Podczas spotkania tłumaczył, dlaczego podjął taką decyzję.

Dla mnie absolutnym priorytetem teraz w Polsce jest odzyskanie praworządności, odzyskanie rzeczywistej demokracji i takie zagwarantowanie, że MY w tej Unii Europejskiej pozostaniemy. To, że przez chwilę przestaliśmy rozmawiać o Polexicie, to nie jest tak. że tej groźby nie ma. Skoro obywatele mi tak ufali i okazali mi takie wsparcie jak byłem Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Skoro dziś udaje mi się tłumaczyć, na czym polegają te różne zagrożenia z którymi musimy się mierzyć, no to moja misja jest taka, że to trzeba kontynuować i dalej mówić o poszanowaniu tych podstawowych wartości konstytucyjnych.

Spotkanie odbyło się w Sali SCK a poprowadził je Szymon Burek.

Adam Bodnar - Publicysta i nauczyciel akademicki, doktor habilitowany nauk prawnych, działacz na rzecz praw człowieka. W latach 2010–2015 wiceprezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, w latach 2015–2021 rzecznik praw obywatelskich, profesor uczelni na Uniwersytecie SWPS i od 2021 dziekan Wydziału Prawa tego uniwersytetu. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama