Reklama

9 marca: Dziś wspominamy tragiczną historię wygnania społeczności żydowskiej z Mielca

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: archiwum Muzeum Regionalnego w Mielcu

9 marca: Dziś wspominamy tragiczną historię wygnania społeczności żydowskiej z Mielca - Zdjęcie główne

Tego dnia z społeczności Mielca zniknęła grupie kilku tysięcy Żydów. | foto archiwum Muzeum Regionalnego w Mielcu

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 9 marca 1942 roku w Mielcu rozpoczęła się akcja wygnania z miasta społeczności żydowskiej. To bardzo tragiczny dzień. Na początku zostali skupieni na Rynku, a później wygnani na tymczasowego obozu na teren lotniska. Tego dnia Mielec opuściło kilka tysięcy mieleckich Żydów.

Dziś - 9 marca - wypominamy w Mielcu tragiczną historię wygnania z miasta społeczności żydowskiej. Odbyło się to w ramach tzw. akcji reinhardt, którą przeprowadzono na terenach opukowanej podczas II woojny światowej Polsce przez hitlerowców. W ramach akcji, miało dość do "ostatecznego rozwiązania kwestii żydowksiej". Setki Żydów w latach 1942 i 43 byli wywożeni z miejsc w których mieszkali i przewożenia do obozów pracy i obozów zagłady. 

Do takiego zdarzenia doszła także w Mielcu 9 marca 1942 roku. Mielec był pierwszym miastem w Generalnym Gubernatorstwie, gdzie przeprowadzono taką akcję. Relacje świadków mówią o tym, że społeczność żydowska najpierw została skupiona na Rynku, a później na piechotę została zmuszona do wyjścia z miasta i przejścia do tymczasowego obozu na telenie lotniska mieleckiego. Następnie zostali przeniesieni do innych obozów m. in. do obozu pracy w Pustkowie, a także do obozu zagłady w Bełżcu. 

Dziś z inicjatywy społecznej nastąpi złożenie kwiatów na terenie miejsca pamięci o mieleckich Żydach na osiedlu Borek Niski, przy ul. Wspólnej. Znajduje się tam mogiła zbiorowa Żydów tragiczne zmarłych podczas II wojny światowej. 

Początek spotkania dziś, 9 marca, o godz. 16:15. (róg ulicy Wspólnej i Świerkowej w Mielcu. 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy