Na Sesji w dniu 28 lutego przyjęto jednogłośnie „Kodeks Etyczny Radnych Rady Miejskiej w Mielcu kadencji 2001-2023”.
Na sesji o tym dokumencie mówił m. in. Zdzisław Nowakowski:
- Kodeks Radnych to specyficzny savoir-vivre, który powinien towarzyszyć nam nie tylko na Sesjach, ale także w codziennej działalności publicznej. To zbiór najważniejszych norm naszego postępowania, które będą budowały zaufanie mieszkańców do samorządności, będą także budowały autorytet Rady. Obecna wersja Kodeksu zawiera (mimo zasadniczego skrócenia) wszystkie intencje poprzedniego Kodeksu (z 2005 roku), a nadto jest uzupełniona o jeden zapis, który zgłosiłem na poprzednim posiedzeniu Rady. Dotyczy on sposobu prowadzenia debaty publicznej. Przede wszystkim ARGUMENTY MERYTORYCZNE, A NIE ARGUMENTUM AD PERSONAM. Niechaj tutaj towarzyszy nam jeden z aforyzmów Woltera: Pierwszą zasadą dobrego wychowania jest nieobrażanie nikogo - komentuje radny Nowakowski.
Publikujemy treść kodeksu:
Kodeks wyznacza zasady postępowania radnych Rady Miejskiej w Mielcu w związku z wykonywaniem przez nich zadań publicznych.
Radny traktuje pracę w Radzie jako służbę publiczną, mając na względzie dobro całej wspólnoty samorządowej.
Radny działa tak, aby pogłębiać zaufanie mieszkańców do samorządności.
Radny w debacie publicznej wyraża swoje zdanie w sposób merytoryczny, koncentrując uwagę na problemie i sposobach jego rozwiązania, z poszanowaniem innych osób i ich poglądów.
Radny ma prawo do swobodnej wypowiedzi, zgodnie z przyjętą zasadą debaty publicznej.
Radny zobowiązany jest do znajomości przepisów prawa będących podstawą pełnionej funkcji oraz do stałego podnoszenia swoich kwalifikacji związanych z wykonywaniem zadań publicznych.
Radny wykazuje należytą dbałość i odpowiedzialność w sprawach majątkowych i finansowych Gminy Miejskiej Mielec.
Radny wstrzymuje się od głosowania w sprawach, w których ma bezpośredni lub pośredni interes osobisty.
Radny kieruje się dobrem wspólnoty samorządowej, a w przypadku powstania konfliktu publiczno-prywatnego dąży do polubownego jego rozwiązania.
Radny nie ulega naciskom, nie przyjmuje żadnych korzyści materialnych ani osobistych.
Radny udziela mieszkańcom wyczerpujących informacji na temat realizacji zadań publicznych, na rzecz społeczności lokalnej, którą reprezentuje.