Reklama

30 mln zł dla mielczan

Opublikowano:
Autor:

30 mln zł dla mielczan - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości - Trzeba przyznać, że pod wieloma względami był to najlepszy rok od 25 lat. Zarówno w skali całego kraju, jak i powiatu mieleckiego zauważalny był wyraźny spadek poziomu bezrobocia. Aktualnie zarejestrowanych jest około 4800 osób, a jeszcze rok temu było to ponad 7100 osób - przekazała Alicja Makowska-Madej, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Mielcu.

Oznacza to spadek o ponad 30%. Stopa bezrobocia kształtuje się na poziomie około 7,5% i jest jedną z najniższych w województwie podkarpackim.

- W 2016 roku realizowaliśmy zarówno działania finansowane ze środków krajowych, jak i projekty współfinansowane przez Unię Europejską. Składaliśmy także wnioski do Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o dodatkowe środki z przeznaczeniem na pomoc osobom bezrobotnym. Dzięki podejmowanym inicjatywom na wsparcie lokalnego rynku pracy przeznaczyliśmy prawie 20 milionów złotych, a z możliwości aktywizacji skorzystało ponad 2700 osób bezrobotnych. Dodatkowo ponad 10 milionów wydaliśmy w postaci zasiłków, dodatków aktywizacyjnych oraz świadczeń integracyjnych - informuje Zastępca Dyrektora PUP w Mielcu.

Osoby bezrobotne mogły między innymi skorzystać z bezpłatnych szkoleń oraz bezzwrotnych dotacji na otwarcie własnej firmy. Na organizację szkoleń oraz kursów zawodowych dla osób bezrobotnych przeznaczono ponad 730 tysięcy złotych. Proponowane szkolenia koncentrowały się na tych zawodach i kwalifikacjach, na które istnieje największe zapotrzebowanie na lokalnym rynku pracy. Z możliwości udziału w szkoleniach skorzystało blisko 300 osób. Chętni, którzy chcieli uruchomić własną działalność gospodarczą, otrzymywali bezzwrotne dotacje w kwocie nawet 20 tysięcy złotych z przeznaczeniem na zakup niezbędnych maszyn, urządzeń i pozostałego wyposażenia potrzebnego w firmie. Na ten cel przeznaczono 4,2 miliona złotych. Dzięki pomocy ze strony mieleckiego urzędu pracy uruchomionych zostało 210 nowych firm.

- Największym zainteresowaniem zarówno ze strony pracodawców jak i osób bezrobotnych cieszyły się staże zawodowe, z których skorzystało prawie 1100 osób. Na wypłatę stypendiów stażowych przekazaliśmy 5,7 miliona złotych, czyli prawie 30% wszystkich środków skierowanych na aktywne programy rynku pracy. Ponad 4,5 miliona przeznaczyliśmy na dofinansowanie kosztów wyposażenia lub doposażenie 250 nowych stanowisk pracy. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również programy dofinansowania kosztów wynagrodzeń wypłacanych zatrudnionym osobom bezrobotnym. Na realizowane w ten sposób prace interwencyjne, roboty publiczne oraz refundacje kosztów wynagrodzeń osób bezrobotnych w wieku do 30 roku życia wydatkowaliśmy w mijającym roku 4,7 miliona złotych dzięki czemu pracę podjęło prawie 900 osób - dodaje Alicja Makowska-Madej, zastępca dyrektora PUP w Mielcu.

- Na 2017 rok planujemy kontynuację projektów unijnych oraz będziemy występować o dodatkowe środki, które chcielibyśmy przeznaczyć przede wszystkim na pomoc osobom długotrwale bezrobotnych. Uczestniczyliśmy również w otwartym konkursie ogłoszonym przez marszałka województwa podkarpackiego i przygotowany przez nas projekt został zakwalifikowany do realizacji. Budżet projektu to kwota 1,5 miliona złotych, która powinna umożliwić aktywizację i wsparcie 150 osób bezrobotnych powyżej 29 roku życia. Główne działania planujemy do realizacji już od początku nowego roku - podsumowuje Alicja Makowska-Madej.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE