W sobotę, 22 października w mieleckim Muzeum Jadernówka przy ulicy Jadernych odbyło się specjalne spotkanie z okazji 20-lecia współpracy pomiędzy niemieckim miastem Löhne oraz Mielcem. Podczas wydarzenia pojawili się przedstawiciele władze Löhne oraz Mielca. Na spotkaniu był także obecny prezes firmy Bury mającej znaczący wkład w partnerstwo miast — Henryk Bury. Podczas spotkania byli obecni także tłumacze języka niemieckiego, m.in. Antoni Rejman, a także inni mający czynny udział w organizacji wszelkich wspólnych projektów — przede wszystkim uczniowskich wymian.
Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji multimedialnej przedstawiającą imponujący zbiór fotografii upamiętniających liczne wymiany oraz wizyty przedstawicieli obu miast. Relację z tej 20-letniej współpracy (od roku 2002 do dziś) przedstawił Józef Witek.
Następnie głos zabrali przedstawiciele miast: burmistrz Löhne, Bernd Poggemöller oraz prezent Mielca, Jacek Wiśniewski. Jako pierwszy przemawiał Poggemöller. Burmistrz Löhne podkreślał, jak ważna i cenna jest współpraca między miastami. Co więcej, powiedział także, że partnerstwo Löhne i Mielca jest idealnym przykładem na to, jak sprawnie mogą działać inicjatywy oddolne. Odniósł się do tych słów też Jacek Wiśniewski, równocześnie dziękując wszystkim zaangażowanym we współpracę. Prezydent specjalnie dziękował też delegacji z Niemiec za obecność na obchodach 550-lecia miasta Mielca oraz za ufundowanie ławeczki, która stanęła przy Pałacyku w Parku Oborskich. Oba przemówienia były na bieżąco tłumaczone.
Podczas przemówień szczególnie podkreślono też znaczenie tej współpracy na tle wspólnego rozwoju miast, także gospodarczego, w ramach porozumienia państw Unii Europejskiej. Podkreślmy, że porozumienie o partnerstwie miast zostało podpisane jeszcze zanim Polska została członkiem Unii Europejskiej (2004 rok). Co ciekawe, burmistrz Löhne przyznał, że Mielec w ciągu ostatnich lat bardzo mocno się rozwinął — znacznie bardziej niż samo Löhne.
Oba przemówienia zakończyły się wzajemnym wręczeniem upominków. Delegacja z Niemiec przekazała na ręce Jacka Wiśniewskiego replikę muralu, który powstał w Löhne podczas jednej z wymian, wykonanego przez jej uczestników. Berndowi Poggemöllerowi przekazano natomiast podarunek w formie albumu ze zdjęciami uwieczniającymi 20 lat współpracy miast, miód z lokalnej pasieki oraz szalik w biało-niebieskich barwach.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.