reklama
reklama

142. rocznica urodzin generała Władysława Sikorskiego w Tuszowie Nardowym. Uroczystości pod patronatem IPN-u [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości142 lat temu – 20 maja 1881 roku w Tuszowie Narodowym k. Mielca urodził się Władysław Sikorski. Był on generałem broni Wojska Polskiego, premierem i ministrem spraw wojskowych w okresie II Rzeczypospolitej oraz naczelnym wodzem Polskich Sił Zbrojnych i premierem rządu RP na uchodźstwie podczas II wojny światowej. Z tej okazji, w piątek 19 maja, odbył się uroczysty apel upamiętniający tego, jakże ważnego mieszkańca Tuszowa Narodowego. Uroczystości odbyły się pod patronatem IPN-u.
reklama

Uroczystości w Tuszowie Narodowym

W tym roku obchodzimy 142. rocznicę urodzin gen. Włdysława Sikorskiego. Uroczystości w Tuszowie Narodowym rozpoczęła msza święta w kościele parafialnym, później złożone zostały wiązanki kwiatów pod pomnikiem gen. Władysława Sikorskiego. Swoje stoisko miał również Instytut Pamięci Narodowej, gdzie prezentowana była oferta wydawnicza i edukacyjna, konkursy oraz gry.

Była to wspaniała okazja do upamiętnienia generała Władysława Sikorskiego i jego wkładu w historię Polski. Władysław Sikorski był jednym z najważniejszych polityków i wojskowych okresu międzywojennego oraz kluczową postacią dla polskiego ruchu oporu podczas II wojny światowej.

reklama

W Tuszowie znajduje się dom urodzin generała, gdzie są zgromadzone liczne pamiątki związane z jego życiem, działalnością wojskową i polityczną. Dom został wybudowany w 1869 r. z przeznaczeniem na szkołę i mieszkanie dla nauczyciela. Obecnie dom ten stanowi siedzibę Centrum Pamięci gen. Władysława Sikorskiego. Mieści się w nim również Gminna Biblioteka Publiczna. 

- Nasza gmina to strażnica pamięci o gen. Sikorskim, jesteśmy dumni, że urodził się na naszej ziemi i tutaj znajduje się jedyne w Polsce Centrum Pamięci poświęcone jego osobie. Gmina w swojej misji, obok wszechstronnego rozwoju poprzez liczne inwestycje, zakłada pielęgnowanie dziedzictwa historycznego i kulturowego. Czynimy to m.in. poprzez czczenie pamięci generała i przekazywanie wiedzy o nim najmłodszym pokoleniom – zaznaczył wójt gminy Andrzej Głaz.

reklama

Generał Władysław Sikorski

Sikorski urodził się 20 maja 1881 roku, więc obchodzimy jego 142. rocznicę urodzin. Był niezwykle utalentowanym wojskowym i szybko awansował na wysokie stanowiska w Wojsku Polskim. W czasie wojny polsko-bolszewickiej w latach 1919-1920 dowodził armią polską, odnosząc ważne zwycięstwa i przyczyniając się do utrzymania niepodległości Polski. Po zakończeniu wojny był premierem i ministrem spraw wojskowych w rządach II Rzeczypospolitej. W tym okresie dokonał wielu reform w armii i odegrał kluczową rolę w modernizacji sił zbrojnych. Jego wizja zakładała silne i nowoczesne Wojsko Polskie, zdolne do obrony kraju w obliczu zagrożeń zewnętrznych. Po wybuchu II wojny światowej Sikorski został Naczelnym Wodzem Polskich Sił Zbrojnych i premierem Rządu RP na uchodźstwie. Działał na rzecz Polski w Londynie, dążąc do odbudowy niepodległego państwa polskiego i walki z okupantem. Był również jednym z inicjatorów powstania Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

reklama

Niestety, życie generała Sikorskiego zostało skrócone tragicznie. Zginął w katastrofie lotniczej na Gibraltarze 4 lipca 1943 roku. Jego śmierć była ogromną stratą dla Polski i ruchu oporu. Sikorski pozostaje jednak postacią wyjątkową w historii Polski, symbolem niezłomności, odwagi i walki o niepodległość.

Turniej Wiedzy o gen. Sikorskim

Corocznie też w gminie odbywa się Turniej Wiedzy o gen. Sikorskim, organizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Tuszowie Narodowym i Zespół Szkolno-Przedszkolny w Tuszowie Narodowym. Turniej organizowany jest od wielu lat w ramach obchodów kolejnych rocznic urodzin generała Sikorskiego i ma na celu pogłębianie i pielęgnowanie pamięci o jego osobie oraz o historii naszej ojczyzny.

Tegoroczne rozgrywki wzorowane były na teleturnieju „1 z 10”. Kolejność udzielania odpowiedzi zależała od wylosowanego miejsca. Gracz miał 30 sekund na zastanowienie i udzielenie odpowiedzi. Każdy uczestnik otrzymał trzy pytania w I rundzie i po odpowiedzi na minimum dwa z nich przechodził do II rundy. W II rundzie każdemu uczniowi zadane zostały również trzy pytania. Etap ten był decydujący i wyłonił zwycięzców Turnieju Wiedzy. 

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Portal Korso.pl - Najnowsze wiadomości z Mielca, Wiadomości, Sport, Biznes, Rozrywka, Kultura, Mielec. Sprawdź! Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama