Firma przewozowa „Marcel” to jeden z najbardziej znanych przewoźników w woj. podkarpackim. Obsługuje trasy nie tylko do Kolbuszowej i Mielca, ale także m.in. do Tarnobrzega, Stalowej Woli, Ropczyc, Dębicy, Krosna, Jasła, Sanoka.
Zgodnie z odpowiednim rozporządzeniem rządowym maseczki albo inne zakrycie ust i nosa należy nosić obowiązkowo m.in. w autobusach i busach komunikacji miastowej i międzymiastowej.
- Jest takie rozporządzenie rządu, a we wszystkich naszych busach wiszą informacje o obowiązku korzystania z maseczek ochronnych podczas podróży. My nie jesteśmy jednak w stanie nikogo zmusić. Tylko prosić, zalecać i odwoływać się do zdrowego rozsądku – stwierdził Marcin Chmielarski, właściciel firmy przewozowej „Marcel”.
Jednocześnie zapewnił, że firmie „Marcel” zależy na tym, żeby każdy pasażer, który porusza się jej pojazdami czuł się bezpiecznie.
– Od września chcemy wprowadzić w naszej firmie ozonatory, które zabijają 99 procent wirusów. Po każdym kursie autobusu czy busa pojazd będzie ozonowany tak, żeby pasażerowie czuli się w pełni bezpiecznie – zapewnił.
Wszystkie służby umywają ręce
Z zapytaniem kto jest zobowiązany do egzekwowania obowiązku noszenia maseczek w autobusach, busach, sklepach, targowiskach zwróciliśmy się do Biura Prasowego Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie. Niestety, podobnie jak użytkownik naszego portalu, nie uzyskaliśmy jednoznacznej odpowiedzi.
- Sprawdzanie przestrzegania obowiązku noszenia maseczek przez Państwową Inspekcję Sanitarną odbywa się przy okazji kontroli urzędowych zakładów umieszczonych w harmonogramach kontroli na rok 2020 - zakłady żywnościowe, zakłady pracy, obiekty użyteczności publicznej, podmioty publiczne – oraz podczas kontroli interwencyjnych. Bezpośredni nadzór w tym zakresie prowadzą wyłącznie Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne – poinformował nas Mateusz Radko z biura prasowego WSSE w Rzeszowie.
Dalej stwierdził.
- Przestrzeganie przepisów epidemiologicznych spoczywa aktualnie na funkcjonariuszach policji.
Odnosząc się do tego typu wypowiedzi, których jest więcej i dotyczą rożnych przepisów związanych z koronawirusem Mariusz Ciarka, rzecznik Komendy Głównej Policji stwierdził z kolei, że za egzekwowanie przepisów w czasie epidemii odpowiedzialna jest nie policja, a Państwowa Inspekcja Sanitarna. To ona w pierwszej kolejności powinna organizować wszelkie kontrole.
I tak koło się zamknęło. Sanepid wskazują na policję. Policja na sanepid.
Koronawirus nie tylko nie ustępuje, ale przystąpił do kontrataku
Tymczasem koronawirus ma się w Polsce coraz lepiej. Nie tylko nie ustępuje, ale zaczyna coraz mocniej atakować. 25 lipca odnotowano 584 zakażenia, co było drugim największym dobowym przyrostem zakażeń od 8 czerwca gdy odnotowano w kraju 599 nowych przypadków. Dwa dnia temu (28 lipca) odnotowano 502 przypadki zakażeń, a wczoraj (29 lipca) 512 przypadków.
Również Podkarpacie i powiat mielecki biją w ostatnim czasie rekordy zakażeń. 12 lipca odnotowano w woj. podkarpackim rekordowe 46 przypadków zakażeń, a dzień później (13 lipca) swój rekord odnotował powiat mielecki, w którym odnotowano w ciągu jednej doby 7 zakażeń. Wczoraj (29 lipca) w woj. podkarpackim potwierdzono kolejne 23 przypadki zakażenia koronawirusem, doszło też do kolejnego zgonu w szpitalu w Łańcucie.
Na dzień wczorajszy (29 lipca) w Polsce odnotowano łącznie 44 416 przypadków zakażeń oraz 1694 zgony.
CZYTAJ TAKŻE:
- Bezrobocie rośnie, ceny galopują. Tak wygląda sytuacja na Podkarpaciu
- "Strefa wolna od LGBT" - taka tabliczka pojawiła się przy znaku granicznym Tuszowa
- Wójt Głaz gościł Ministra Ziobro w Tuszowie. Minister chwali gminę za odwagę poglądów [FOTO, VIDEO]
- PGE kontynuuje sponsoring tytularny FKS Stali Mielec [FOTO, VIDEO]
- Seniorzy z Tuszowa dzięki dofinansowaniu mogą dalej korzystać z Dziennego Domu Pomocy w Dębiakach
- Najlepsi sportowcy z mieleckich klubów otrzymają stypendia. Znamy nazwiska