Reklama

110-lecie mieleckiej Bursy [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 2 grudnia w Bursie Gimnazjalnej uczczono 110 lecie jej istnienia. To jubileusz oddania do użytku budynku Bursy Gimnazjalnej wraz z Kaplicą p.w. Stanisława Kostki mieszczącej się przy budynku Zespołu Szkół Ekonomicznych im. bł. ks. Romana Sitki.

Uroczystość rozpoczęto mszą św. o godz. 11: 00 wraz z zaproszonymi gośćmi, dyrektorami szkół, obecna była również  Adriana Miłoś, Zastępca Prezydenta Miasta Mielca i Wicestarosta Powiatu Mieleckiego, Andrzej Bryła. Podczas jubileuszowej uroczystości zorganizowanej przez ZSE Mielec obecni uczniowie poznali dokładniej historię miejsca, w którym często przebywają.

Inicjatorem budowy Bursy był ksiądz Roman Sitko, patron Zespołu Szkół Ekonomicznych w Mielcu. Budynek został wzniesiony w latach 1911-1912. 23 lipca 1911 roku uroczyście poświęcono i wmurowano kamień węgielny. Tempo prac było bardzo szybkie, w 1911 roku budynek został zadaszony, a w 1912 przystąpiono do prac wykończeniowych.

Uroczyste poświęcenie Bursy nastąpiło 3 grudnia 1912 roku przez biskupa tarnowskiego Leona Wałęgę. Piętrowy budynek miał 654 m2  powierzchni: składał się z pokoi dla uczniów, dużej auli, gdzie mieściła się biblioteka i scena przeznaczona do występów teatralnych, oraz dużej kaplicy, gdzie wspólnie modlili się gimnazjaliści. Przez wszystkie lata Bursa odegrała istotną rolę w środowisku lokalnym, a wielu wychowanków to zasłużone osoby dla Ojczyzny. Po nabożeństwie wszyscy z zainteresowaniem wysłuchali prelekcji ,,Historia Bursy Gimnazjalnej 1912-1922" przygotowanej przez Krzysztofa Haptasia, reprezentującego Muzeum Historii Regionalnej i Wiesława Wałka z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. bł. ks. Romana Sitki.

Otwarto również galerię zdjęć pamiątkowych związaną z historią Bursy.    

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy