Reklama

Wiwat 3 Maj! Uroczystości Święta Konstytucji w Gminie Tuszów Narodowy [ZDJĘCIA-FILM]

Opublikowano: wt, 3 maj 2022 22:19
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Sygnały czytelników Gmina Tuszów Narodowy rozpoczęła obchody Święta Konstytucji 3 maja późnym popołudniem. Tradycyjnie złożone zostały kwiaty pod pomnikiem Świętego Jana Pawła II oraz przy rodzinnym domu generała Sikorskiego. Na wydarzeniu zjawili się po raz pierwszy w gminie amerykańscy żołnierze, stacjonujący na mieleckim lotniksu.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w Kościele pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Tuszowie Narodowym, którą prowadził proboszcz Wiesław Konior. Po kościelnym świętowaniu w kolorowym kondukcie wszyscy udali się na plac gminny. Najpierw by złożyć kwiaty pod pomnikiem Świętego Jana Pawła II, a następnie przy pomniku gen. Sikorskiego.

Całość wydarzenia prowadziła Mariola Pelic, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Grochowem. Kolejno głos zabrał Wójt Gminy Tuszów Narodowy Andrzej Głaz, który powitał wszystkich gości, wśród których byli też żołnierze z USA stacjonujący na mieleckim lotnisku. 

- Pierwszy raz jesteście tutaj na naszej uroczystści z czego bardzo się cieszymy - przywitał żołnierzy wójt Głaz. - Spotykamy się w święto Maryi, królowej Polski, (..) to dzięki niej nigdy nie traciliśmy nadziei. W to wyjątkowe święto chcemy uczić uchwalenie 3 maja 1791 roku ustawy regulującej ustrój prawny Rzeczpospolitej Obojga Narodów. 

Wójt gminy przypomniał historię Konstytucji 3 maja, odniósł się też w niej do współczesnej polityki.

- W 1792 roku kresach RP w miasteczku Targowica zbierali się magnaci i zdrajcy narodowych interesów dążący wraz z Carycą Rosji Katarzyną II do obalenia nowego ustroju. Kilka miesięcy później przejęli władzę. Był to zarazem moment rozpoczynający ostateczny upadek Rzeczpospolitej i jej kolejne rozbiory. 

Tak jak wtedy, tak niestety i dzisiaj współczesna nam "targowica" w postaci opozycji w PO, SLD, PSL rząda dla Polski w Uni Europejskiej sankcji działając na szkodę naszego Państwa. A przecież pamiętamy, że przez wiele lat prorosyjska polityka rządu PO i PSL doprowadzała do rozbrojenia militarnego i ekonomicznego POlski, uzależniając ją od putinowskiej Rosji. Aż strach pomyśleć co by było, gdyby rządzili dalej - przemawiał Głaz.

Uroczystości swoim występem uświetniła też Mielecka Orkiestra Dęta.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy