reklama

Szpital w Mielcu zwiększył liczbę łóżek covidowych. Sytuacja w szpitalach staje się znów dramatyczna

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Szpital w Mielcu

Szpital w Mielcu zwiększył liczbę łóżek covidowych. Sytuacja w szpitalach staje się znów dramatyczna - Zdjęcie główne

Liczba łóżek covidowych w szpitalu w Mielcu zwiększyła się o 12 i wynosi w tej chwili 116. | foto Szpital w Mielcu

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Strefa Covid-19 Szpital Specjalistyczny w Mielcu zwrócił się do wojewody podkarpackiego Ewy Leniart o zwiększenie liczby łóżek covidowych. Wojewoda wyraziła zgodę w stosunku do tego szpitala jak i kilku innych, w których sytuacja staje się znów dramatyczna.
reklama

Liczba łóżek covidowych w szpitalu w Mielcu zwiększyła się o 12, a w sumie jest ich w tej chwili 116. Jak tłumaczy na stronie szpitala, pełniący obowiązki dyrektora Zbigniew Torbus, cała ta operacja wiąże się także ze zmianą schematu  organizacyjnego szpitala.  

- Chodziło nam o to, aby nie ograniczać się tylko do oddziałów zakaźnych, ponieważ rzeczywistość jest taka, że również na innych występuje konieczność zmagania się z tą chorobą u pacjentów pierwotnie hospitalizowanych w związku z innymi chorobami. Bywa, że np. pacjentka przebywa na oddziale ginekologiczno- położnicznym, ale stwierdza się u niej zakażenie COVID-19. Na mocy otrzymanej decyzji wojewody podkarpackiego, będziemy mogli leczyć ją z tego tytułu na oddziale ginekologiczno-położniczym, oczywiście w specjalnie wydzielonej i przygotowanej strefie, a nie na oddziale zakaźnym  - wyjaśnił Zbigniew Torbus.

Te 116 łóżek  covidowych zostanie podzielonych według następującego schematu:  100 łóżek dla pacjentów z potwierdzonym wirusem w organizmie , 11 łóżek intensywnej terapii, 5  łóżek dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia wirusem SARS-Co-V-2.

Dramatyczna sytuacja w innych szpitalach

Gwałtowny wzrost liczby zakażonych na koronawirusa – wczoraj(3 marca) było to w skali kraju  15 698 przypadków, w Podkarpaciu 687 ( są to liczby porównywalne z tymi z  najgorszego okresu października i listopada ubiegłego roku) -  sprawia, że sytuacja w szpitalach w całej Polsce, w tym Podkarpaciu, staje się dramatyczna.

Dramatyczna, kryzysowa, poważna - tak sytuację z koronawirusem  na Podkarpaciu określali dwa dni temu na specjalnej konferencji prasowej Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki i dr Adam Sidor, szef podkarpackiego sanepidu. W tej chwili mamy w szpitalach tylu chorych, jak w momencie szczytowym drugiej fali – dodawali.

W ostatnich 2 tygodniach liczba pacjentów leczonych w podkarpackich szpitalach niemal się podwoiła i sięga w tej chwili 1300.

Najgorsza sytuacja jest w Szpitalu Powiatowym w Sanoku, gdzie na 217 łóżek zajętych jest 200. Jak przyznał dyrektor tego szpitala Grzegorz Panek, jest to największa liczba chorych z COVID-19 od początku pandemii. Jednocześnie podkreślił, że w tej chwili przyjmowani pacjenci są w coraz gorszym stanie, a aż 90 proc. z nich  wymaga podania tlenu.

Poza tym bardzo zła sytuacja jest w Rzeszowie i powiecie rzeszowskim. Rosnąca gwałtowanie liczba zakażonych na COVID-19 sprawiła też, że w specjalistycznym  szpitalu zakaźnym w Łańcucie nie ma już wolnych miejsc.

Zwiększenie łóżek covidowych

W tej sytuacji wojewoda podkarpacki podjęła decyzję o zwiększeniu łóżek covidowych w kilku podkarpackich szpitalach.  W szpitalu w Mielcu, o czym piszemy wyżej o 12, a ponadto w szpitalach w Sanoku i Dębicy po 30.

Przyspieszone ma zostać także tworzenie dodatkowych miejsc w szpitalu tymczasowym MSWiA w  Rzeszowie, w którym  liczba łóżek covidowych ma się  zwiększyć z dotychczasowych 30 do 58.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama