Reklama

Reklama

Środa bije rekordy zakażeń i zgonów. Pod respiratorami najwięcej osób od listopada

Opublikowano: 17 marca 2021 09:47
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

Środa bije rekordy zakażeń i zgonów. Pod respiratorami najwięcej osób od listopada   - Zdjęcie główne

Pod respiratorami najwięcej osób od listopada. | foto Archiwum

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Strefa Covid-19 Trzecia fala koronawirusa niesie coraz więcej zakażeń i stawia polską służbę zdrowia na skraju wydolności. Dzisiejsze (17 marca) dane Ministerstwa Zdrowia o zakażeniach i ofiarach śmiertelnych przerażają i biją tegoroczne rekordy.

Jak podało dzisiaj (17 marca) Ministerstwo Zdrowia pod respiratorami jest  w Polsce 2 193 osoby  i jest  to najwięcej od listopada 2020 roku kiedy mieliśmy szczyt zachorowań drugiej fali koronawirusa. W szpitalach, na łóżkach covidowych leży 21 511 osób. Dobowe przyrosty to średnio 500 osób.   

Dla pokazania jak szybko narasta liczba chorych na Covid-19 w ramach trzeciej fali podajmy, że  dwa tygodnie temu, dokładnie 2 marca, na łóżkach covidowych było 15 400 pacjentów czyli o ponad  6 000 mniej.

W niektórych szpitalach brakuje łóżek covidowych

Gwałtowny przyrost zakażeń sprawia, że polska służba zdrowia jest na skraju wydolności, szczególnie, że personel  medyczny walczący od roku z pandemią jest już bardzo zmęczony. Minister zdrowia mówi o tworzeniu kolejnych 8 000 łóżek covidowych, które nie będzie miał jednak kto obsługiwać.  

Rozwiązaniem jest albo przesuwanie kolejnych lekarzy innych specjalności do walki z koronawirusem, ale kosztem zaniedbywania innych chorych, albo pogorszenie standardów leczenia. Jak nie ukrywają już dyrektorzy szpitali jak nie będzie wyjścia to lekarz, który przykładowo do tej pory zajmowała się 16 pacjentami covidowymi, teraz będzie się zajmował 24.

W województwie podkarpackim najgorsza sytuacja jest w szpitalu w Sanoku. We wtorek jego dyrektor Grzegorz Panek poinformował, że miał 221  pacjentów na 217 łóżek. Było to możliwe tylko dlatego, że kilku pacjentów nie wymagało tlenoterapii, więc było ich gdzie położyć. Dyrektor nie krył jednak, że nie ma szans na więcej łóżek. 90 procent pacjentów wymaga bowiem tlenoterapii i podłączeni do centralnego zbiornika z tlenem, a takich łóżek jest właśnie 217.

Równie zła sytuacja jest w tymczasowym szpitalu MSWiA w Rzeszowie. We wtorek na 66 łóżek  covidowych zajętych było 64. Na 10 respiratorów zajęte były wszystkie.

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart zapowiedziała, że w najbliższym czasie liczba łóżek dla chorych na koronawirusa w tym szpitalu zostanie zwiększona o  kolejne 28.

Szpital Specjalistyczny w Mielcu zwiększył niedawno liczbę łóżek covidowych do 116 i jak na razie nie ma żadnych komunikatów, żeby była potrzeba ich kolejnego zwiększania.

Środa bije rekordy zakażeń i zgonów

Z komunikatu Ministerstwa Zdrowia z  dziś (17 marca) wynika, że ostatniej doby odnotowano w skali kraju   rekordowe liczby zakażeń i zgonów. Zakażenia wykryto u 25 052  osób. Zmarło 453 osoby.

W województwie podkarpackim odnotowano  równie wysoką liczbę zakażonych wynoszącą 1 319 osób. Zmarły 33 osoby.  

Tak samo  w pow. mieleckim  odnotowano 59  nowe przypadki zakażeń. Więcej w tym roku było tylko 12 marca – 61 przypadków i 4 marca – 60 przypadków. Ponadto   zmarły kolejne 3 osoby.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.