Reklama

PILNE! Są nowe obostrzenia sanitarne, jest decyzja rządu! Poznaj szczegóły [WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Strefa Covid-19 Rząd reaguje na informacje o nowej mutacji koronawirusa - omikron. - Jesteśmy na szczycie czwartej fali pandemii, ale nowa mutacja wszystko zmienia - wskazał minister zdrowia Adam Niedzielski. Jakie są możliwe nowe obostrzenia?

- Analiza wykazała, że wirus ten cechuje się nagromadzeniem mutacji, które mogą budzić niepokój. W przypadku wcześniejszych wariantów występowały zazwyczaj pojedyncze z tych zmian, a i tak wiązano je z rosnącą zdolnością do przenoszenia się między ludźmi oraz unikania przed odpowiedzią immunologiczną organizmu - alarmują naukowcy z Polskiej Akademii Nauk.

W obecnej sytuacji nie można wykluczyć, że wariantu omikron nie ma na Podkarpaciu. Jest już pierwszy potwierdzony przypadek tej mutacji w Czechach.

Rząd musiał w tej sytuacji zacząć działać. W poniedziałek, 29 listopada, portal Wprost.pl poinformował, że rozważane było wprowadzenie kilku wariantów restrykcji, a pierwsze z nich mają ograniczyć liczbę osób w placówkach handlowych, podczas widowisk sportowych, czy też w kinach lub teatrach. Ostrzejsze restrykcje mają nie dotyczyć osób zaszczepionych. Rada Medyczna przy premierze Mateuszu Morawieckim zaleciła "ograniczenie do niezbędnego minimum imprez masowych, działalności handlowej i artystycznej, zwłaszcza w powiatach, gdzie liczba hospitalizacji przekracza 9 na 100 tysięcy mieszkańców".

- Jesteśmy na szczycie czwartej fali koronawirusa. Wydawało nam się, że mamy sytuację pod kontrolą. W ostatnich dniach pojawił się nowy element, a to wszystko zmienia. Omikron to gamechanger i dyskutowaliśmy o możliwych scenariuszach. Przygotowaliśmy pakiet alertowy obostrzeń.

- mówił na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

- Ten pakiet ma dwa elementy. Pierwszy dotyczy uszczelnienia granic. Podążając za rekomendacji ECDC wydajemy zakaz lotów do siedmiu krajów afrykańskich, które są uznane za kraje szczególnego ryzyka. Osoby wracające z tych krajów, niezależnie jaką drogą, będą miały wydłużoną kwarantannę do 14 dni. Nie ma możliwości zwolnienia testem z takiej kwarantanny. Drugim elementem jest zmiana zasad dla podróżujących do Polski z krajów non-Schengen. Wydłużamy kwarantannę do 14 dni, a zwolnienie z kwarantanny może być od ósmego dnia po wykonaniu testu PCR.

- dodał i zaznaczył, że osoby, które przyjadą do Polski, a są zaszczepione, nie będą miały kwarantanny.

Kolejny element pakietu dotyczy już spraw krajowych:

  • limit 50 procent w: gastronomii, hotelach, obiektach kultury, kościołach, obiektach sportowych;
  • zgromadzenia i uroczystości (wesela, komunie) - limit 100 osób;
  • wydarzenia sportowe na stadionach - limit 250 osób;
  • w punktach typu siłownia, strefa fitness, podnosimy limit do 1 osoba na 15 metrów kwadratowych;
Te regulacje będą obowiązywać od 1 do 17 grudnia. Jak zastrzega minister zdrowia mogą one być zmieniane.

 

Główny Inspektor Sanitarny Krzysztof Saczka zwraca uwagę, że obowiązek spełnienia limitów będzie należał do organizatorów imprez czy też właścicieli sklepów i restauracji, zaś inspektorat będzie to kontrolował. Minister zdrowia podkreśla, że pojawi się więcej kontroli.

- Pracujemy nad tym, by do ustawy dokleić możliwość weryfikowania paszportów covidowych. Przedsiębiorcy mogą takie środki wykorzystywać podczas organizowania imprez. Zostanie zwiększona liczba kontroli w kierunku przedsiębiorców. Jeśli limity nie będą przestrzegane, będzie to podstawa do ukarania.

- mówił Niedzielski.

TEKST JEST AKTUALIZOWANY

Artykuł pochodzi z portalu korso24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy