reklama
reklama

Omikron pojawił się już na Podkarpaciu? Nowy wariant koronawirusa już wykryty

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Omikron pojawił się już na Podkarpaciu? Nowy wariant koronawirusa już wykryty - Zdjęcie główne

Nowy wariant koronawirusa - Omikron - na Podkarpaciu? | foto pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Strefa Covid-19Nowy wariant koronawirusa został wykryty kilkanaście dni temu w Afryce. Naukowcy nie wykluczają że dotarł już do Polski. Czy są przypadki Omikronu na Podkarpaciu?
reklama

- Analiza wykazała, że wirus ten cechuje się nagromadzeniem mutacji, które mogą budzić niepokój. W przypadku wcześniejszych wariantów występowały zazwyczaj pojedyncze z tych zmian, a i tak wiązano je z rosnącą zdolnością do przenoszenia się między ludźmi oraz unikania przed odpowiedzią immunologiczną organizmu - alarmują naukowcy z Polskiej Akademii Nauk.

W obecnej sytuacji nie można wykluczyć, że wariantu Omicron nie ma na Podkarpaciu. 

reklama

- To, co budzi niepokój w przypadku wariantu B.1.1.529 Omicron, to fakt, że w Republice Południowej Afryki w czasie zaledwie kilku dni stał się on wariantem większościowym, zastępując wcześniejszy wariant delta. Może to świadczyć o lepszej transmisyjności, jednak obecnie w regionie obserwuje się niewielką liczbę przypadków, więc nawet pojedyncze ognisko wywołane przez dany wariant może znacząco zaburzyć proporcję poszczególnych wariantów w populacji. W przeszłości obserwowano już pojawienie się takich wariantów, które mimo początkowych obaw nie spowodowały jednak fal pandemii ani realnego zagrożenia w skali świata (np. warianty gamma czy lambda) - informują specjaliści z PAN.

Minister Zdrowia Adam Niedzielski zalecił Głównemu Inspektoratowi Sanitarnego szczegółowe badania próbek wymazów, pochodzących od osób, które w ostatnim czasie przyleciały do Polski z krajów Afryki. 

reklama

- Od początku pandemii obawialiśmy się powstania wariantu SARS-CoV-2 o dużej łatwości przenoszenia się pomiędzy ludźmi i omijającego odporność pochorobową czy poszczepienną. W przeszłości naukowcy kilkakrotnie sygnalizowali takie zagrożenie, być może i tym razem nasze obawy są przedwczesne. Jednak pewne jest, że pozwalając wirusowi swobodnie się szerzyć, zwiększamy ryzyko powstania takiego wariantu

- informują przedstawiciele Polskiej Akademii Nauk.

Interdyscyplinarny zespół doradczy ds. COVID-19w Polskiej Akademii Nauk powołano 30 czerwca 2020 roku. Przewodniczącym grupy jest prezes PAN profesor Jerzy Duszyński, a jego zastępcą – profesor Krzysztof Pyrć (Uniwersytet Jagielloński). Funkcję sekretarza pełni doktor Anna Plater-Zyberk (Polska Akademia Nauk). 

reklama

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu korso24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Portal Korso.pl - Najnowsze wiadomości z Mielca, Wiadomości, Sport, Biznes, Rozrywka, Kultura, Mielec. Sprawdź! Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama