reklama
reklama

Zatańczyli przed Domem Kultury. Mielec przeciw przemocy [ZDJĘCIA, VIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

SportMieszkańcy Mielca pod okiem Moniki Kołodziej zatańczyli w ramach ogólnoświatowej akcji "Nazywam się Miliard/One Billion Rising". W akcji udział wzięli m.in. Adriana Miłoś, Katarzyna Dudek-Demidowska, Mirosława Gorazd oraz Marek Paprocki.
reklama

14 lutego mieszkańcy Mielca po raz kolejny przyłączą się do ogólnoświatowej akcji przeciwko przemocy wobec kobiet "Nazywam się Miliard/ One Billion Rising Poland".

- Mielec po raz kolejny zatańczył przeciwko przemocy w ramach ogólnoświatowej akcji One Billion Rising. Nie zostajemy obojętni wobec wszelkich przejawów przemocy, dlatego co roku, razem z mieszkańcami naszego miasta w akcji biorą udział przedstawiciele władz i wielu instytucji, także tych, które w swojej codziennej pracy udzielają pomocy i wsparcia ofiarom. Flash mob ma zwrócić uwagę, że problem przemocy nie został rozwiązany, bo jest na nią społeczne przyzwolenie

reklama

- słyszymy od Katarzyny Dudek-Demidowskiej.


- 14 lutego 2013 roku po raz pierwszy kobiety na całym świecie wspólnie protestowały przeciwko przemocy seksualnej i fizycznej. W ciągu tych 10 lat akcja rozwijała się, przyłączały się do niej kobiety z kolejnych krajów, miast i wsi, poruszając  takie tematy jak: przemoc ekonomiczna, przemoc na tle rasowym, przemoc ze względu na płeć, przemoc spowodowaną przez wojny, korupcję, instytucje, przemoc spowodowaną przez kapitalistyczną chciwość i wiele innych. Każdy kraj czy  miejscowość wybierała i dodawała kolejne formy przemocy, które były dla lokalnej społeczności najważniejsze. Wspólnym mianownikiem akcji jest taniec, bo tańcząc rządzę swoim ciałem, a wspólny taniec wyzwala energię do działania. Polska akcja odbywa się pod hasłem Nazywam się Miliard, by w ten sposób okazać solidarność i wsparcie dla wszystkich kobiet na świecie, które doświadczają przemocy. Pierwszego roku do akcji przyłączyło się 17 miejscowości, a w 2018 roku tańczyło i protestowało niemal 100! Za każdym razem poruszamy trudny, zamieciony pod dywan problem związany z przemocą wobec kobiet i dziewcząt. To jest idea akcji 

reklama

- podkreśla Katarzyna Dudek-Demidowska, jedna z organizatorek.

 

W tym roku organizatorzy zaprosili wszystkich przed budynek SCK w Mielcu, by wspólnie zatańczyć w myśl hasła: "Tylko TAK oznacza zgodę", które wzywa do zmiany ustawy sejmowej dotyczącej definicji gwałtu.

Wiele krajów zmieniło swoje prawo dotyczące przemocy seksualnej, uznając że seks bez wyraźnej zgody jest gwałtem. Tylko „TAK” oznacza zgodę. W Polsce cały czas to kobieta/ dziewczyna musi udowodnić, że powiedziała wystarczająco głośno i wyraźnie „nie”, aby udowodnić winę gwałciciela. Obowiązujące w Polsce prawo uznaje, że do gwałtu dochodzi wtedy, gdy występuje przemoc, co wyklucza m.in. gwałty w sytuacjach, w których brak zgody nie został wyrażony ze względu na strach czy „obowiązek” w stałych związkach.
W 2019 roku po raz pierwszy Mielec aktywnie przyłączył się do międzynarodowej akcji One Billion Rising - Nazywam się Miliard. To ogólnoświatowy protest w formie tańca, który zwraca uwagę na przemoc wobec dziewcząt i kobiet, przede wszystkim na najbardziej drastyczny, wciąż lekceważony jej przejaw– przemoc seksualną. Okażmy solidarność i wsparcie dla wszystkich kobiet na świecie, które doświadczają różnych form przemocy. Pokażmy, że oczekujemy bezzwłocznej zmiany Kodeksu Karnego poprzez zmianę definicji gwałtu.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama