Autor: | Zdjęcie: PTG Sokół 1893

Witold Kapinos ponownie triumfuje na turnieju szermierczym „O Miecz Zerwikaptur Longina Podbipięty” - Zdjęcie główne

foto PTG Sokół 1893

SportNa krakowskich planszach odbyła się jubileuszowa, dwudziesta edycja międzynarodowego turnieju szermierczego „O Miecz Zerwikaptur Longina Podbipięty”. W zawodach wzięła udział liczna reprezentacja mieleckich szermierzy z Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół 1893” oraz MKS Gryf Mielec, którzy rywalizowali w różnych kategoriach wiekowych.

Najlepszy występ zanotowali juniorzy i młodzicy. Największym bohaterem turnieju okazał się Witold Kapinos z PTG „Sokół 1893”, który obronił zdobyty rok wcześniej tytuł, po raz drugi triumfując w tym prestiżowym turnieju. W półfinale Kapinos pokonał swojego klubowego kolegę Mikołaja Szota, a w finałowym pojedynku, po zaciętej walce, zwyciężył reprezentanta Polski Kostiantyna Kostiukova z AZS AWF Kraków wynikiem 11-10. Dzięki temu sukcesowi Witold ponownie zdobył główne trofeum – replikę legendarnego miecza Zerwikaptura. Trzecie miejsce na podium zajął Mikołaj Szot, również z PTG „Sokół 1893”.

W kategorii młodzików, bardzo wyrównany pojedynek o finał stoczył Stanisław Wesołowski z PTG „Sokół 1893” z Krzysztofem Sadowym z KS Warszawianka. Mecz zakończył się minimalnym zwycięstwem zawodnika z Warszawy, co oznaczało, że Wesołowski zajął ostatecznie trzecie miejsce i zdobył mały miecz. W tej kategorii Gabriel Bajor zajął 10. miejsce, a Mikołaj Wojnarowski uplasował się na 53. pozycji.

W rywalizacji zuchów szermierze z Mielca również odnieśli sukcesy. Jan Mazurkiewicz (Gryf) zajął 6. miejsce, Tymoteusz Murdza (Gryf) był 14., a Franciszek Sosiński (PTG) uplasował się na 7. pozycji. Wśród dziewcząt Antonina Heller (Gryf) zakończyła turniej na 7. miejscu.

W kategorii dzieci wyróżnili się Dominik Weryński (12. miejsce), Aleksander Murdza (15.), Franciszek Mazurkiewicz (19.) oraz Bartosz Soja (27.) – wszyscy z MKS Gryf. Przemysław Kapinos zajął 29. miejsce, a Ignacy Kołodziejczyk (obaj PTG) był 33.

W tym samym czasie w Rybniku odbył się I Puchar Polski Juniorów, w którym również startowali zawodnicy z Mielca. Wśród dziewcząt najlepiej spisała się Martyna Mróz, która przeszła przez fazę grupową i eliminacje, a walkę o miejsce w finałowej ósemce przegrała z późniejszą zwyciężczynią turnieju Laurą Misiak z RMKS Rybnik, kończąc zawody na 11. miejscu. W rywalizacji chłopców najwyżej sklasyfikowany został Witold Kapinos, który zajął 25. pozycję.

Polski Związek Szermierczy opublikował również skład reprezentacji Polski na I Puchar Europy Kadetów, który odbędzie się w Budapeszcie. Z dumą informujemy, że w składzie pierwszej drużyny znajdzie się Witold Kapinos, a w drugiej drużynie dziewcząt wystąpi Hanna Łabuda, oboje podopieczni trenera Zbigniewa Żoli.

Gratulujemy wszystkim zawodnikom i życzymy dalszych sukcesów na szermierczych planszach!