Niby porażka, a sukces mieleckich szermierzy

Sport W Białymstoku trwają finały Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w sportach halowych - oficjalne mistrzostwa Polski juniorów młodszych. Na przełomie kwietnia i maja odbyły się walki finałowe w szermierce.

Województwo podkarpackie reprezentowało pięcioro zawodników indywidualnie /1 z Krosna i 4 z PTG/ oraz jedna drużyna chłopców z Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół 1893” z Mielca.

W każdej konkurencji indywidualnej uprawnionych było 42 zawodników wyłonionych podczas pucharów Polski juniorów i juniorów młodszych oraz pucharów Europy. Już sama kwalifikacja do zawodów jest sporym sukcesem. W turnieju drużynowym prawo startu miało 12 zespołów wyłonionych w podobny sposób. Dwunastym - ostatnim zespołem zakwalifikowanym był właśnie zespół z PTG. Mieleckim szpadzistkom do awansu zabrakło 2 punktów i sklasyfikowane zostały na 13 miejscu i były pierwszymi rezerwowymi.

W turnieju indywidualnym najskuteczniej walczyła Martyna Mróz, W grupie wygrała 4 walki z 6, ale już pierwszą walkę eliminacji bezpośredniej przegrała i sklasyfikowana została na 23 miejscu. 27 była Zuzanna Środa z UKS MOSiR „Sokolik” Krosno. Hanna Łabuda nie wyszła z grupy i sklasyfikowana została na 37 miejscu.

Niewiele lepiej walczyli szpadziści, chociaż jednego trafienia brakło Dominikowi Kawaśnikowi w walce o finałową ósemkę. Walkę z późniejszym srebrnym medalistą Jerzym Giedrojciem ze Szpady Wrocław

przegrał 15-14 i sklasyfikowany został na 14 miejscu. Z grupy nie wyszedł Szymon Drozdowski sklasyfikowany na 34 miejscu. Po zmaganiach indywidualnych zespół PTG rozstawiony został na 10 miejscu do rywalizacji drużynowej.

Ambitnym założeniem był awans do najlepszej ósemki. Mecz z 7 zespołem z RMKS Rybnik mielczanie wygrali 45 -38. Czekał na nich zespół KS Szpady Wrocław z wicemistrzem Polski J. Giedrojciem rozstawiony z nr 2. Przez pierwsze 7 walk mielczanie prowadzili miejscami nawet 6 trafieniami.

W ósmym pojedynku Giedrojć doprowadził do remisu. O tym, kto znajdzie się w strefie medalowej, miała zdecydować ostatnia walka Dominika Kwaśnika z Maciejem Szurlejem i pojedynek ten wygrał 3-2.

Wyeliminowanie zdawało się pewnych medalistów przez mielczan, stało się sensacją dnia.

Dwunasty zespół zakwalifikowany, dziesiąty po rywalizacji indywidualnej staje do walki o medal.

Mecz o co najmniej srebrny medal z KS Warszawianką /późniejszy mistrz Polski/ zakończył się porażką 34 -45. Nie sprostaliśmy również - mówi trener Zbigniew Żola - zespołowi Piasta Gliwice 26 - 45 w meczu o brązowy medal. Mimo porażki w walce o medale czujemy się zwycięzcami. Zespół

PTG wystąpił w składzie: Dominik Kwaśnik, Szymon Drozdowski, Mikołaj Madej i Witold Kapinos.