Mieleccy szermierze w formie – sukcesy na planszach od Wadowic po Budapeszt

Autor: | Zdjęcie: PTG Sokół 1893 w Mielcu

Mieleccy szermierze w formie – sukcesy na planszach od Wadowic po Budapeszt - Zdjęcie główne

foto PTG Sokół 1893 w Mielcu

SportMieleccy szermierze odnieśli sukcesy na prestiżowych zawodach w Wadowicach, Gliwicach i Budapeszcie. Zdobywali medale i umacniali pozycje w rankingach, pokazując doskonałą formę na międzynarodowych planszach.

Puchar Miasta Wadowice

Wadowicki Klub Szermierczy już po raz ósmy był organizatorem międzynarodowego turnieju dla dzieci i młodzieży o Puchar Miasta Wadowice. Wystartowała w nim liczna grupa zawodników z mieleckich klubów i mocno zaznaczyli swoją obecność. Doskonale radzili sobie zwodnicy z Polskiego Towarzystw Gimnastycznego Sokół 1893”, którzy zdominowali konkurencje juniorów młodszych. Zawody wygrała Paulina MIsiak oraz Witold Kapinos, który w finale pokonał kolegę klubowego Mikołaja Szota 15-14. Rywalizacja młodzików zakończyła się zdobyciem srebrnego medalu przez Stanisława Wesołowskiego. Trzynasty był Gabriel Bajor a 14 Maciej Pietryka wszyscy z PTG. Najliczniej mielczanie reprezentowali rywalizacje dzieci, ale nikomu nie udało się stanąć na podium.

Wyniki: 13 - Bartosz Soja, 16 - Aleksander Murdza obaj z Gryfu, 24 -Ignacy Kołodziejczyk i 25 - Przemysław Kapinos obaj z PTG oraz 14. Aleksandra Puła i 36. Alicja Pyrzyńska obie z PTG. W rywalizacji zuchów brązowe medale zdobyli Franciszek Sosiński z PTG i Antonina Heller z Gryfu.

Z Gliwic na Olimpiadę

Pod takim hasłem sekcja szermierki Piasta Gliwice organizowała II Puchar Polski Juniorów Młodszych, a następnie juniorów. W zawodach tych wystartowali reprezentanci PTG „Sokół 1893”. Wynik tych zawodów miał wpływ na kształt list klasyfikacyjnych PZSzerm. a szczególnie dla Witolda Kapinosa, który ma realne szanse wystartować w przyszłorocznych Mistrzostwach Europy.

Wyniki końcowe rywalizacji:

PPJmł: 8 miejsce Hanna Łabuda, 14. była Paulina MIsiak. Wśród chłopców na trzecim stopniu podium stanął Witold Kapinos, 41- był Mikołaj Szot a 68 -Stanisław Wesołowski. Łabuda, Misiak i Kapinos umocnili swoje pozycje na listach klasyfikacyjnych.
PPJ: znakomicie walczyły dziewczęta - 9. była Hanna Łabuda, 20. Paulina MIsiak, 40. Martyna Mróz oraz 4 Iwona Misiak. Znakomita postawa najmłodszej Pauliny Misiak /wygrała 5 walk w grupie oraz dwie walki eliminacji bezpośredniej/ została zauważona przez Sztab szkoleniowy PZSzerm i została powołana na Puchar Europy Kadetów do Klagenfurtu. Wśród chłopców 59. był Witold Kapinos, a 81 był Mikołaj Szot.

Puchar Europy w Budapeszcie

W Budapesztańskich zawodach wystartowało przeszło 700 młodych uczestników z 41 krajów z całego świata. Mimo że był to Puchar Europy, to wystartowali zawodnicy z Ameryki, Azji, a nawet z Kenii. Zawody zdominowali amerykanie. Tylko nielicznym Europejczykom udało się walczyć o czołowe ósemki. Reprezentujący Polskę mielczanie Hanna Łabuda i Witold Kapinos wypadli zupełnie przyzwoicie na tle Polskiej reprezentacji co jest niewielkim pocieszeniem. Oboje przeszli eliminację grupową z czterema zwycięstwami, rozstawiając się w pierwszej setce do eliminacji bezpośredniej. Z pierwszych walk pucharowych byli zwolnieni. Wygrali też pierwsze walki o „128". Niestety w pojedynkach o „64” musieli nieznacznie uznać wyższość swoich przeciwników. Kapinos Ukraińca Konstantina Polyakova 11-12 a Łabuda Dany Rezzonico ze Szwajcarii 12-15. Sklasyfikowani zostali odpowiednio na 80 miejscu Witold Kapinos jako drugi z Polaków i 89. Hanna Łabuda jako ósma z Polek. Na liście klasyfikacyjnej nie zaszły istotne zmiany i oboje zostali powołani na kolejny Puchar Europy tym razem do Klagenfurtu. W turnieju drużynowym wystartowało 127 zespołów. Po 5 polskich zespołów nie odegrało znaczącej roli. Zespoły, w których występowali mielczanie, zajęły najwyższe miejsca: I zespół z Kapinosem w składzie zajął 19 miejsce, a II zespół dziewcząt z Łabudą w składzie był 17.

Dzień Edukacji na planszach w Radlinie

Już po raz 25 odbył się międzynarodowy turniej szermierczy z Okazji Dnia Edukacji. Wystartowała w nim grupa mielczan, która czterokrotnie stawała na podium, solidarnie zdobywając brązowe medale.