Reklama

Jak miasto wesprze Stal Mielec? Są trzy pomysły

Opublikowano:
Autor:

Jak miasto wesprze Stal Mielec? Są trzy pomysły - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Sport Komisji doraźna ds. wsparcia klubu FKS Stal Mielec oraz analizy sytuacji w klubie Handball Stal Mielec zajmuje się palącą sprawą pomocy dla obu klubów. Na ostatnim posiedzeniu komisja zdecydowała o zarekomendowaniu trzech sposobów wsparcia piłkarskiej Stali.

Komisji doraźna ds. wsparcia klubu FKS Stal Mielec oraz analizy sytuacji w klubie Handball Stal Mielec S.A. została powołana przez Radę Miejską w Mielcu 30 września. W jej skład wchodzą: Radosław Swół  (przewodniczący komisji), Zdzisław Nowakowski, Jarosław Szczerba, Wiesław Truniarz, Robert Wójcik.

CZYTAJ TAKŻE: Wiadomości Mielczanie protestowali w Luksemburgu w obronie Turowa [ZDJĘCIA]

Głównym zadaniem komisji jest prowadzenie prac pomiędzy Urzędem Miejskim w Mielcu a klubem FKS Stal Mielec S.A. w zakresie udzielenia wsparcia przez Gminę Miejską Mielec na rzecz FKS Stal, a także dokonanie analizy sytuacji finansowej w klubie Handball Stal Mielec S.A.

W posiedzeniach komisji brali również udział: Jacek Wiśniewski – prezydent  Mielca, Adriana Miłoś – wiceprezydent Mielca, Jacek Klimek – prezes klubu FKS Stal Mielec, Roman Kowalik – prezes klubu Handball Stal Mielec, Anna Kobylarz – skarbnik UM w Mielcu, Joanna Grabiec – radca prawny UM Mielec.

Do dnia 25 października komisja odbyła 4 posiedzenia.

Komisja szczegółowo zapoznała się z sytuacją finansową klubu, działaniami, ustaleniami i korespondencją pomiędzy Klubem a Urzędem Miejskim, zapoznała się także z raportem dotyczącym wyceny Spółki FKS Stal Mielec S.A.

Komisja dokonała analizy możliwych wariantów wsparcia Klubu. Są to:

 • zakup akcji Spółki FKS Stal Mielec;
 • udzielenie pożyczki Klubowi przez Samorząd Miasta Mielca (Gminę Miejską Mielec);
 • przeznaczenie dodatkowych środków na zadanie "Promocja poprzez sport";
 • dotację celową;
 • podniesienie wartości stypendiów sportowych dla zawodników Klubu.
   

Trzy drogi

Ze względu na kwestie formalne, pilność i złożoność problemu Komisja rekomenduje Radzie Miejskiej  trzy możliwe do szybkiej realizacji formy wsparcia Klubu:

 • pożyczka;
 • aneks do umowy promocyjnej lub dodatkową nową umowę;
 • zwiększenie stypendiów sportowych począwszy od stycznia 2022 roku.

Z uwagi na możliwość wyasygnowania jeszcze w tym roku z budżetu miasta kwoty 900 tys. zł na dodatkowe zadania w ramach promocji Miasta Mielca, ustalono, że kwota pożyczki powinna wynieść nie mniej niż 1,1 mln zł. W ostateczności, w przypadku braku możliwości przedłożenia przez klub FKS Stal Mielec innych zabezpieczeń, jako zabezpieczenie należy wykorzystać logotyp FKS Stal Mielec.

Ustalono również, że stypendia sportowe, jako nieopodatkowana forma wsparcia, są najlepszą formą pomocy Klubowi. Wymaga to jednak zmiany istniejącej już Uchwały Rady Miejskiej w sprawie określenia zasad, szczegółowego trybu przyznawania i pozbawiania stypendiów sportowych dla zawodników osiągających wysokie wyniki we współzawodnictwie sportowym i zabezpieczenia w budżecie miasta na kolejny rok dodatkowej kwoty po stronie wydatków bieżących.

Komisja postuluje, aby zwiększone stypendia dla zawodników klubów występujących w najwyższej klasie rozgrywkowej były zwiększone na okres dwóch lat, tj. 2022-2023.

Kwestię pożyczki oraz aneksu do umowy (lub dodatkowej umowy) dotyczącej promocji poprzez sport, Komisja pozostawia do decyzji Prezydenta Miasta Mielca z uwagi na jego jedyne kompetencje w zakresie inicjowania zmian budżetowych w trakcie trwającego roku budżetowego oraz zawierania umów w imieniu Gminy Miejskiej Mielec.

Z kolei kwestię okresowego podniesienia kwoty stypendiów sportowych Komisja przekazuje do rozpoznania komisjom branżowym Rady Miejskiej, tj. Komisji Gospodarki i Finansów oraz Komisji Sportu i Rekreacji.

Dla ręcznej


W części drugiej prac Komisji dotyczącej analizy sytuacji finansowej w klubie Handball Stal Mielec, Komisja zapoznała się z sytuacją finansową Klubu, wysokością i podziałem środków otrzymywanych przez Klub od Gminy Miejskiej Mielec, perspektywą finansową Klubu oraz bieżącymi wyzwaniami, w tym głównie finansowymi.

Na podstawie dokumentów i informacji otrzymanych od Prezesa Klubu, ustalono, iż dokończenie roku bez zaciągania zobowiązań przez Klub jest możliwe przy wsparciu Klubu kwotą 295 tys. zł. W dalszej perspektywie, przekazanie do użytku nowej hali sportowej oraz brak konieczności wykupu tzw. dzikiej karty pozwoli na bieżące funkcjonowanie Klubu bez konieczności ubiegania się o dodatkowe środki z budżetu Miasta Mielca.

Ze względu na kwestie formalne, pilność i złożoność problemu ustalono dokładnie te same trzy możliwe do szybkiej realizacji formy wsparcia Klubu:

 • pożyczka,
 • aneks do umowy promocyjnej lub dodatkową nową umowę,
 • zwiększenie stypendiów sportowych począwszy od stycznia 2022 roku.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy