Opublikowano: Aktualizacja:
Autor: | Zdjęcie: Polski Związek Lekkiej Atletyki/ Paweł Skiba

Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. Kasia Zdziebło zajęła 30. miejsce w chodzie na 20 kilometrów - Zdjęcie główne

foto Polski Związek Lekkiej Atletyki/ Paweł Skiba

Przeczytaj również:

SportW czwartek, 1 sierpnia o godz. 9:20 na starcie miały się pojawić zawodniczki chodu sportowego na 20 kilometrów. Wśród nich Katarzyna Zdziebło. Godzina startu została przesunięta z powodu warunków atmosferycznych.

Start chodu sportowego mężczyzn był pierwotnie zaplanowany na godzinę 7:30, a rywalizacja kobiet miała rozpocząć się o godzinie 9:20. Ze względu na warunki atmosferyczne, oba starty zostały przesunięte o pół godziny.

"Nowe godziny startu chodu w Paryżu - mężczyźni o 8:00, kobiety o 9:50. Wszystko przez poranna burze i ulewę" - poinformował w serwisie X dziennikarz Eurosportu, Kacper Merk.

Przypomnijmy, że Katarzyna Zdziebło jest srebrną medalistkaą Mistrzostw Świata w Lekkoatletyce 2022 na dystansie 20 km z czasem 1:27:31, który jest rekordem Polski, oraz na dystansie 35 km z czasem 2:40:03, poprawiając własny rekord Polski. Mielczanka była dziesiątą zawodniczką Igrzysk Olimpijskich w Tokio na dystansie 20 km.

O 8:00 odbył się start mężczyzn w chodzie na 20 kilometrów. Mistrzem Olimpijskim został Ekwadorczyk Brian Daniel Pintado. Wśród Polakó najlepszy był 27. Artur Brzozowski. Na starcie zabrakło Mistrza Olimpijskiego z Tokio, ponieważ nie wywalczył kwalifikacji indywidualnej na Igrzyska w Paryżu.

Kasia Zdziebło wystartowała [RELACJA NA ŻYWO]

Jak podaje Przegląd Sportowy Onet Katarzyna Zdziebło już po trzech minutach odpadła z prowadzącej grupy. Transmisja ze startu powinna być na TVP Sport. Choć narazie na ekranie widzimy finał w strzelectwie, karabin trzy postawy 50 m mężczyzn.

[AKTUALIZACJA] Katarzyna Zdziebło na drugim pomiarze czasu jest dopiero 42. - czytamy na Przeglądzie Sportowym Onet. Mielczanka do czołówki traci już ponad minutę.

[AKTUALIZACJA] Kasia Zdziebło obecnie na 41. miejscu.

Zmagania chodziarek możemy oglądać na TVP Sport. Zawody komentują: Marcin Urbaś i Michał Chmielewski.

Katarzyna Zdziebło na 38. miejscu. Prowadzi Jiayu Yang z Chin.

[AKTUALIZACJA] Katarzyna Zdziebło na 12 kilometrze jest na 37. miejscu.

[AKTUALIZACJA] Kasia Zdziebło ma pięciominutową stratę do liderki Jiayu Yang. Obecnie Mielczanka na 33. miejscu.

Mistrzynią Olimpijską w chodzie na 20 kilometrów została Chinka Jiayu Yang z czasem 1:25.54. Srebrny medal dla Marii Prezes z Hiszpanii (1:26:19). Brąz dla Jemimy Montag z Australii (1:26:25).

Na mecie już Katarzyna Zdziebło. Zajęła 30. miejsce ze stratą +7:58. Mielczanka na mecie uniosła ręce w górze, dając symboliczny znak, że wygrała z samą sobą.

- Jestem bardzo zadowolona, jeszcze miesiąc temu nie byłam pewna, czy dam radę wystartować. Miałam zacząć od pięciu minut na kilometr, było szybciej, lepiej niż zakładałam

- powiedziała Katarzyna Zdziebło w Eurosporcie.

Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Radosław Piesiewicz, poinformował, że wicemistrzyni świata w chodzie sportowym, Katarzyna Zdziebło, wraca do domu. Jej miejsce zajmie Agnieszka Ellward, dwukrotna mistrzyni Polski w chodzie na 50 km. Ellward ma przylecieć do Paryża w poniedziałek i będzie miała status zawodniczki rezerwowej. Jak napisał Piesiewicz na "X", Ellward zamiast czekać na ewentualny start w Polsce, będzie stacjonować w wiosce olimpijskiej. Prezes PKOl nie zdradził przyczyn tej roszady w kadrze.
Katarzyna Zdziebło, dwukrotna srebrna medalistka mistrzostw świata z Eugene z 2022 roku, zajęła w chodzie na 20 km w Paryżu dopiero 30. miejsce. Dodatkowo Zdziebło musiała zmagać się z problemami organizacyjnymi. Dawid Tomala, mistrz olimpijski z Tokio, w programie TVP Sport "Polacy na igrzyskach" przyznał, że 27-latka musiała spać na korytarzu, aby odizolować się od przeziębionej koleżanki, Olgi Chojeckiej. Organizatorzy igrzysk nie byli w stanie zapewnić jej osobnego pokoju, co zmusiło ją do przetrwania nocy w trudniejszych warunkach.

– Mieszkam w pokoju z Olgą Chojecką, a ona ostatnio chorowała. Ja z kolei mam niską odporność i łatwo łapię infekcje. Na ostatniej prostej nie mogłam zaprzepaścić ciężkiej pracy, dlatego wolałam się odizolować. Przeniosłam swoje łóżko do części wspólnej naszego apartamentu, wykorzystując nawet kotarę prysznicową, by zapewnić sobie nieco więcej prywatności

– wspomniała Zdziebło w rozmowie z "WP Sportowe Fakty".