Epidemia nie pokrzyżowała planów. Szermierze rywalizowali na planszach

Autor: | Zdjęcie: Nadesłane

Epidemia nie pokrzyżowała planów. Szermierze rywalizowali na planszach - Zdjęcie główne

foto Nadesłane

Sport Mimo zagrożenia epidemiologicznego Krakowska Szkoła Szermierki Szczepana Kuźmińskiego zorganizowała pierwszy turniej z cyklu "Pucharu Żubrów". Zawody odbyły się w Skawinie, w niezwykle licznej i międzynarodowej obsadzie. W turnieju udział wzięli również zawodnicy mieleckich klubów.

Najlepiej radził sobie Witold Kapinos z Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół 1893", który wśród dzieci stanął na trzecim stopniu podium. Na 23. pozycji sklasyfikowany został Hubert Kurek z Gryfu. W konkurencji dziewcząt 19. była  Aleksandra Żurek z Gryfu, 20. Aleksandra  Stawarz i 18. Zofia Pietras. Obie to zawodniczki z PTG. Z kolei była zawodniczka PTG -  Maria Ciszczoń - była 6. W kategorii młodzików mielczanin Stanisław Wiktor z PTG był 22, a Karol Pyzikiewicz z Gryfu 28.

Wśród dziewcząt najwyżej sklasyfikowana była Hanna Łabuda - na 12. miejscu. Hanna Drozdowska była 20., a Emilia  Pietras 22. Wszystkie z PTG. - Osiągnięte wyniki wyraźnie  wskazują na to, jaki negatywny wpływ ma brak systematycznej rywalizacji ponadklubowej spowodowany pandemią - przekazuje trener Zbigniew Żola.

Jesteśmy dłużni również dodatkową informację z mistrzostw Polski juniorów we Wrocławiu. Tam bowiem Stanisław Dziura, który miał już zapewniony wyjazd na MŚ kadetów, liczył na medal. Mistrzostwa Polski  zawsze jednak rządzą się swoimi własnymi prawami. Pełna mobilizacja zawodników, trenerów, działaczy z presją na wynik stwarza specyficzną atmosferę presji, której nie wszyscy zdołają się oprzeć.

Mieleccy faworyci  z powodzeniem przeszli eliminację grupową. Problemy zaczęły się już w pojedynkach o "32". Z marzeniami o medalu pożegnał się Stanisław Dziura, pokonany przez Jakuba Adamczuka z Piasta Legnica 15 - 9. W pojedynkach o "16" odpadli Maciej Kaźmierski, pokonany przez klubowego kolegę Pawła Urbana 15-7, a tego z kolei wyeliminował w pojedynku o finałową ósemką późniejszy brązowy medalista  Jan Socha z PKSzerm Warszawa. Brat Jana, Antoni Socha, wyeliminował Szymona Tarachanowicza 15 - 7, który z kolei w dramatycznym pojedynku o medal pokonał  Piotra Urbana 8 - 7.

W pojedynku o "16"  "poległ " również Dominik  Kwaśnik 15 - 10. Ostateczne wyniki: 7 miejsce  Piotr Urban  i pewny awans do reprezentacji Polski na MŚ, 10 - Paweł  Urban, 23 - Maciej  Kaźmierski i 27 Szymon  Tarachanowicz - wszyscy z Gryfu.

Zajęte miejsca dały 4 pozycję zespołu do rozstawienia w turnieju  drużynowym. 32 - Dominik  Kwaśnik, 47 - Stanisław  Dziura, 58 - Michał  Mróz oraz 60 - Szymon Drozdowski;  wszyscy z PTG. Zespół został rozstawiony z nr 14 do turnieju drużynowego. W konkurencji kobiet Weronika Wiktor z PTG sklasyfikowana została na 30 miejscu.

W rywalizacji drużynowej w pierwszej rundzie drużyna Sokoła musiała uznać wyższość pierwszego zespołu Piasta Gliwice. Mielczanom została więc walka o 9. miejsce. Sztuka ta udała się tylko połowicznie. Sokolanie wygrali z drugim zespołem AZS AWF Katowice 45 - 42, pokonali II zespół PKSzerm  Warszawa 45 - 34, ale ulegli o zwycięstwo w finale B zespołowi  RMKS  Rybnik 45 -35. Jako juniorzy młodsi zajęli 10 miejsce i jest to jak dotychczas najlepsze miejsce w zawodach juniorów.