1 liga siatkówki kobiet. ITA TOOLS Stal Mielec zakończyła rundę zasadniczą i pobiła rekord [ZDJĘCIA, WIDEO]

SportW sobotę, 15 kwietnia ITA TOOLS Stal Mielec pokonała B&B LTS Legionovia Legionowo 3:1 i pobiła rekord ligi w ilości zdobytych punktów w lidze w rundzie zasadniczej.

ITA TOOLS Stal Mielec zakończyła rundę zasadniczą z dorobkiem 74 punktów. To o 3 więcej niż dotychczasowy rekord (Tarnów w tamtym sezonie zdobył 71). W play offach Stal Mielec zmierzy się z Karpatami Krosno.

Początek meczu zaczął się świetnie dla gospodarzy. Sylwia Kucharska kiwką zdobyła pierwszy punkt dla Stali. Do puli dołożyła Weronika Gierszewska mocnym atakiem po skosie. Jednak drużyna z Legionowa pokazała, że będzie się liczyć w tym spotkaniu.  Świetna Marta Duda i błędy biało-niebieskich sprawiły, że goście zdobyli dwupunktową 3:5. Wtedy o czas poprosił trener ITA TOOLS Stali Mielec Wiesław Popik. Legionowo odskoczyło liderkom z Mielca na cztery punkty 7:11. As serwisowy zalicza Gabriela Dębowska. Mielczanki nie poddają się i zdobywają punkty blokiem. Przy wyniku 10:14 o drugą przerwę prosi trener Stali Mielec. To przynosi skutek. Daria Dąbrowska zdobywa dwa punkty; najpierw świetnym atakiem po skosie, a potem asem serwisowym. Stal zniwelowała stratę do rywalek z Legionowa. Tym razem to trener gości Grzegorz Kowalczyk poprosił o czas. Za sprawą mocnego ataku Emilii Muchy Stal Mielec wychodzi na prowadzenie 15:14. Tego prowadzenia już nie oddała do końca seta.  Świetny blok “ze stali”, przez który nie przebiła się ani Marta Duda, ani Aleksandra Jedut sprawił, że pierwszy set Stal Mielec wygrała 25:20.

Druga odsłona była równie zacięta. Pierwsze cztery punkty zdobyły liderki 1. ligi. Przesunięta krótka Sonii Kubackiej doprowadza do wyniku 4:0. Siatkarki z Legionovii są jednak mocno zmotywowane, by liczyć się w ostatnim meczu w sezonie. Marta Duda nabija na blok-out i zmniejsza stratę do biało-niebieskich 7:5. As serwisowy Gabrieli Dębowskiej i popsuta zagrywka Weroniki Gierszewskiej doprowadza do remisu 7:7. Słabszy moment Mielca spowodował, że rywalki odskoczyły na trzy punkty 7:10. W drużynie Stali Mielec dochodzi do zmiany. Na boisku pojawia się najpierw Karolina Staniszewska potem Katarzyna Bryda, Karolina Hochołowska oraz Klaudia Łyduch. Kiwka Katarzyny Brydy doprowadza do remisu 12:12. Drużyny szły równo punkt za punkt. Przełamanie Stali przyszło przy wyniku 16:17. Sonia Kubacka potężnym atakiem ze środka nie pozostawiła rywalkom złudzeń. Legionowo popełniało coraz więcej błędów. Przy wyniku 20:20 do głosu doszła Karolina Staniszewska, której ataki nie były do obrony. Drugi set zakończył się 25:20 dla Stali Mielec.

Pod względem równej i zaciętej walki trzeba wyróżnić set numer 3. Choć początek na to nie zapowiadał. As serwisowy Brzoski dał Stali sześciopunktową przewagę 8:2. Trener Kowalczyk próbował wpłynąć na swój zespół, prosząc o czas. Lecz to Stal Mielec zaczęła popełniać błędy. Doszło do nieporozumienia między Brzoską, a Brydą pod siatką 8:3, następnie błąd Gierszewskiej w zagrywce. Świetna obrona Legionowa nogą, udem czy głową doprowadza do remisu 10:10. Stal Mielec w tej partii seta straciła koncentrację. Blok-out Dąbrowskiej, potem skuteczna kiwka i siatkarki z Legionovii odskoczyły liderkom na cztery punkty 12:16. Przy wyniku 17:19 o czas prosi Wiesław Popik. Wtedy Karolina Staniszewska w świetnym stylu zdobyła parę punktów swoim mocnym atakiem 21:20. Zaczęło się nerwowo również wśród sędziów, którzy popełniali błędy. Przy wyniku 28:28 sędzia główny najpierw przyznał punkt Stali, lecz sędzia boczny widział inaczej i punkt przyznano drużynie przyjezdnych.
Set zakończył się zwycięstwem Legionovii 30:28.

Ostatnia odsłona tego spotkania nie odstawała od reszty pod względem świetnej walki o piłkę. Choć Legionovia odskoczyła Stali na cztery punkty 5:9, to liderki szybko odpowiedziały tym samym. As serwisowy zanotowała Karolina Hochołowska 14:11. W ciągu kilku minut obaj trenerzy poprosili o czas. Karolina Staniszewska przebiła się przez blok Legionovii i zdobyła 17. punkt dla Stali. Z kolei ta sztuka nie udała się Marcie Dudzie. Przy wyniku 21:18 mieliśmy okazję zobaczyć długą serię podań między drużynami. Jednak to ITA TOOLS Stal Mielec okazała się lepsza w tym secie oraz w całym spotkaniu. Set zakończył się 25:19, a całe spotkanie 3:1. MVP spotkania została Karolina Hochołowska.
ITA TOOLS Stal Mielec zakończyła rundę zasadniczą z dorobkiem 74 punktów, ustanawiając rekord 1 ligi kobiet. Za tydzień zmierzy się w play-offach z Karpatami Krosno. Z kolei B&B LTS Legionovia Legionowo zakończyła sezon na 12. miejscu z dorobkiem 19 punktów i utrzymała się w lidze.

ITA TOOLS Stal Mielec - B&B LTS Legionovia Legionowo 3:1 (25:20, 25:22, 28:30, 25:19)
Składy:
ITA TOOLS Stali Mielec:
Marta Budnik, Daria Dąbrowska, Emilia Mucha, Weronika Gierszewska, Sonia Kubacka, Sylwia Kucharska, Karolina Pancewicz (L) oraz Klaudia Łyduch, Katarzyna Bryda, Karolina Staniszewska, Karolina Hochołowska, Zuzanna Kulig, Paulina Brzoska
Trener: Wiesław Popik
B&B LTS Legionovia Legionowo:
Gabriela Dębowska, Aleksandra Jedut, Julia Bartczak, Marta Duda, Diana Dąbrowska, Wiktoria Górecka, Klaudia Kulig (L) oraz Magda Kubas, Marta Łubianka, Dominika Mras, Alicja Kielak
Trener: Grzegorz Kowalczyk

- Nie spodziewałem się, że będzie łatwo. Wiele zawodniczek z Legionovii grało w najwyższej lidze. Bardzo dobrze broniły i grały odważnie na zagrywce. Dla nas fajny mecz przed play-offami. Teraz wszystko zaczyna się od zera. Zaraz są play-offy, a potem turniej, w którym chcielibyśmy zagrać - powiedział trener Stali Wiesław Popik po meczu.