reklama

Elektrownia atomowa powstanie zaledwie 20 km od Mielca?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: google maps

Elektrownia atomowa powstanie zaledwie 20 km od Mielca? - Zdjęcie główne

foto google maps

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Region 3 listopada 2022 roku premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że planowana jest budowa łącznie trzech elektrowni jądrowych w Polsce. Pierwsza z nich ma powstać na Pomorzu. Lokalizacje kolejnych jeszcze nie są ustalone. Jednym z możliwych wariantów jest elektrownia w Połańcu. W linii prostej od Mielca to tylko 20 km.
reklama

Polski rząd uruchamia program budowy elektrowni atomowych. 2 listopada br., w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się Projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie budowy wielkoskalowych elektrowni jądrowych w Rzeczypospolitej Polskiej. Program polskiej energetyki jądrowej to dokument rządowy stanowiący „mapę drogową” dla budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Dokument został przyjęty przez Radę Ministrów 28 stycznia 2014 r., a jego zaktualizowana wersja - 2 października 2020 r.

3 listopada br. premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że planowana jest budowa łącznie trzech elektrowni jądrowych. Pierwsza taka elektrownia ma powstać na Pomorzu, w Lubiatowie-Kopalinie. Jej budowa rozpocznie się w 2026 r., a zakończenie planowane jest na 2033 r. W rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną Mariusz Berger, pełnomocnik rządu ds. energetyki, zaznaczył, że drugą lokalizację elektrowni atomowej poznamy w drugiej połowie roku, a pod uwagę są brane trzy lokalizacje: Bełchatów, Kozienice i Połaniec. Jak widać na liście znajduje się miejscowość położona zaledwie 20 km od Mielca, czyli Elektrownia w Połańcu.

Komentarze do tego, czy powstanie elektrownia atomowa w Połańcu, czy nie są różne:

- Gdyby taka elektrownia powstała (..), przyniosłaby ona duże korzyści dla regionu, wzbogacenie i unowocześnienie regionu i ludności. Jestem za. - pisze internauta.

- Jak najbardziej niech budują! Rozwój regionu, nowe miejsca pracy, inwestycje. Oby elektrownia została zlokalizowana w Połańcu. - komentują mieszkańcy.

- Zmienić nazwę Mielec na Prypeć - dodaje inny internauta.

- Powinni to planować na jakimiś odludziu a nie między miastami. Niech pod Rzeszowem postawią na Wisłoku. - sprzeciwia się inny mieszkaniec regionu. 

Elektrownia węglowa położona w Zawadzie, koło Połańca ma moc 1882 MW brutto, składa się z siedmiu bloków energetycznych o mocy od 225 do 240 MW opalanych węglem. Produkuje rocznie około 8,4 TWh energii elektrycznej, co plasuje ją w ścisłej czołówce w Polsce pod względem ilości wytwarzanej energii. Elektrownią cieplną w Polsce o największej zainstalowanej mocy jest Elektrownia Bełchatów opalana węglem brunatnym, zakład w Połańcu plasuję się na 6. miejscu. 

 Co na to elektrownia?

"Grupa Enea w ramach transformacji energetycznej analizuje rozwój rozproszonej energetyki jądrowej, czyli zaangażowanie w mikro- i małe reaktory jądrowe (SMR), które mogą znaleźć zastosowanie np. w lokalnym ciepłownictwie. Ewentualne plany budowy tzw. „dużego atomu", o który pyta pani Redaktor, nie są rozpatrywane i realizowane przez Eneę. Enea nie jest też zaangażowana w proces wyboru lokalizacji w ramach programu polskiej energetyki jądrowej, który realizowany jest przez polskie władze." - czytamy w odpowiedzi na na naszego maila Justyna Kosowicz Rzecznik Prasowy z Enea Elektrownia Połaniec S.A.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama