reklama

Zwrot składki z OC nie zawsze jest możliwy

Opublikowano:
Autor:

Zwrot składki z OC nie zawsze jest możliwy - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PromowaneKiedy kierowca zamierza sprzedać swój samochód, stara się jak najdokładniej określić wartość pojazdu, na jaką może wycenić auto. Wydawać by się mogło, że po dopełnieniu wszystkich formalności, może całkowicie zamknąć rozdział związany z użytkowaniem pojazdu, który znalazł nowego właściciela. Problemem może być jednak składka OC. Jej opłacaniem może być obarczona osoba, która sprzedała samochód.

Niedrogie ubezpieczenie OC/AC?

 

Kupując samochód, kierowca ma obowiązek wykupić OC, a zwykle dla własnego komfortu decyduje się również na polisę AC. By wybrać najlepszą dla siebie ofertę, warto skorzystać z porównywarki ubezpieczeń. Wpisując odpowiednie parametry w dostępnych polach formularza, można już po chwili uzyskać dostęp do najbardziej dogodnych pod względem finansowym polis OC/AC. By wybrać komfortowe narzędzie, które w kilka chwil wskaże niedrogie ubezpieczenia, warto wziąć pod uwagę OC/AC kalkulator na https://kalkulator.najtaniejuagenta.pl/kalkulator/. Wypełniając kilka podstawowych pól, można wybrać zarówno wyłącznie polisę OC, jak również OC wraz z AC, AC Mini, Assistance, czy z NNW.

 

Czy pieniądze z OC przepadają, gdy sprzeda się samochód?

 

To pytanie może zadawać sobie wielu kierowców, którzy chcą wystawić swoje auto na sprzedaż. Najczęściej udaje się odzyskać część środków z opłacanej składki OC, jednak tylko wtedy, gdy właściciel pojazdu będzie wystarczająco zapobiegawczy. Przede wszystkim przy zawieraniu umowy sprzedaży pojazdu, można dojść do porozumienia z nabywcą auta w kwestii, czy zamierza korzystać z ubezpieczenia, które już jest. Jednak w tym przypadku nigdy nie ma się pewności, czy faktycznie kupujący w przyszłości nie zmieni zdania. Najlepiej więc do wartości samochodu doliczyć jeszcze koszt związany z koniecznością opłacania składek.

 

Inną możliwością, chociaż mniej atrakcyjną z punktu widzenia właściciela pojazdu, który chce sprzedać samochód, jest opłacanie składek w systemie ratalnym. W ten sposób płaci się tylko do momentu, gdy nie sprzeda się pojazdu, a nowy właściciel auta będzie kontynuować opłacanie comiesięcznych składek. Jednak by odpowiedzialność uiszczania opłaty za składkę OC spadła wyłącznie na nabywcę, sprzedający musi w ciągu 14 dni od momentu, kiedy zawarł umowę kupna-sprzedaży poinformować towarzystwo ubezpieczeniowe o tym, że sprzedał samochód.

 

Warto zdecydować się na jedno z tych dwóch rozwiązań, ponieważ kierowca, który sprzedaje swoje auto, najczęściej nie może liczyć na to, że otrzyma zwrot nadpłaconej składki OC. Dzieje się tak wtedy, gdy nabywca zdecyduje się pozostać przy ubezpieczeniu, które jest już opłacone. W przypadku zaś, kiedy nowy właściciel znajdzie bardziej korzystną dla siebie ofertę polisy OC i zdecyduje się na jej zmianę, poprzedni właściciel otrzyma zwrot jednak tylko od momentu, kiedy nabywca wypowiedział umowę towarzystwu ubezpieczeniowemu. Taką zaś czynność może on dokonać w dowolnej chwili, a więc zarówno zaraz po zakupieniu samochodu, jak też kilka miesięcy później.

 

Zwrot za składkę z OC w innych sytuacjach

 

Jeśli kierowca nie ma zamiaru sprzedawać samochodu, może liczyć na to, że polisa OC przedłuży się automatycznie na kolejny rok. Właściciel może jednak chcieć zawrzeć umowę z innym ubezpieczycielem. W takim przypadku OC, które zostało przedłużone, można wypowiedzieć w każdej chwili, uzyskując zwrot odpowiedni do terminu, w jakim kierowca korzystał z takiego ubezpieczenia. Chcąc dowiedzieć się więcej na ten temat, warto przeczytać o tym pod adresem: https://najtaniejuagenta.pl/zwrot-skladki-oc-odzyskasz-pieniadze-ubezpieczenia/.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE