reklama

Zostań kowalem własnego losu! Liderzy ekonomii społecznej

Opublikowano:
Autor:

Zostań kowalem własnego losu! Liderzy ekonomii społecznej - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PromowaneEkonomia społeczna to sfera aktywności obywatelskiej, która łącząc działalność ekonomiczną i pożytku publicznego, służy osobom zagrożonym marginalizacją. Pomaga stanąć na nogi, choćby poprzez tworzenie miejsc pracy dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, którym ciężko jest się odnaleźć na rynku pracy. Działania te wspiera Regionalny Program Operacyjny Województwa Podkarpackiego na lata 2014 – 2020.

 

 


Podmioty ekonomii społecznej oprócz celu gospodarczego realizują też ważną misję. Ich fundamentem są przedsiębiorstwa społeczne (PS), które mogą pełnić różne funkcje, m.in. integrować i przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu, dostarczać usługi i dobra publiczne – również na otwartym rynku pracy. Mogą także prowadzić działalność handlową lub produkcyjną niemal w każdej dziedzinie. Istotne jest to, że PS zatrudniają osoby, które z różnych względów mają trudności z podjęciem pracy, dlatego najczęściej wytwarzane w nich produkty należą do tych z kategorii pracochłonnych. Zajmują się np. produkcją mebli, tkactwem, szyciem czy rękodziełem. 

Projektem wspierającym tego typu działania jest „Podkarpacki Ośrodek Wspierania Ekonomii Społecznej 2” realizowany przez Podkarpacką Agencję Konsultingowo-Doradczą sp. z o.o. Jednym z PS powstałych przy POWES jest inicjatywa „Wykuci w ogniu” Agnieszki i Filipa Pasków.

Mariaż pasji z rzemiosłem

Agnieszka już jako nastolatka obrała kierunek rozwoju – liceum plastyczne, w którym pokochała zapach kuźni. Filip to urodzony społecznik i animator. Choć przez lata związani byli z Poznaniem, wrócili na Podkarpacie, z którego oboje pochodzą. Tu w Mokrem pod Sanokiem 11 lat temu – przy wsparciu dotacji unijnej – założyli pracownię kowalstwa artystycznego oraz metaloplastyki „Kuźnia Skarbów”. Przez lata angażowali się także w działania rozmaitych organizacji pozarządowych zajmujących się promowaniem kultury i sztuki, a także niesieniem pomocy. Gdy już wypracowali swoją markę, zapragnęli poszerzyć działalność. Chcieli połączyć pracę w ogniu i zamiłowanie do sztuki z potrzebą pomagania. Tak powstały fundacja i – przy wsparciu środków unijnych – przedsiębiorstwo społeczne „Wykuci w Ogniu”. To miejsce, w którym tworzą niepowtarzalne przedmioty z metalu i realizują projekty artystyczne i społeczne, a także dzielą się miłością do rzemiosła. Kowalstwo jest na liście zawodów ginących, zatem nieczęsto nadarza się okazja obserwowania kowala przy pracy, nie mówiąc już o spróbowaniu własnych sił w kuźni. Aga i Filip dają tę możliwość.

Agnieszka przybliża kowalski fach podczas zajęć w kuźni.Jak to działa?

Członkowie zespołu tworzą kute przedmioty rękodzieła artystycznego ze stali oraz metali kolorowych. Powstają lampy, karnisze i meble o nietuzinkowych kształtach, ozdobne patery i świeczniki, a także unikatowa biżuteria. Kupujący te wyroby lub korzystający z innych komercyjnych usług PS dokładają swoją cegiełkę do działalności społecznej „Wykutych w ogniu”. Dzięki zebranym środkom będą mogły się odbywać bezpłatne warsztaty i zajęcia. Skorzystają z nich podopieczni placówek wychowawczych, domów dziecka, świetlic i innych organizacji wspierających dzieci i młodzież. Obecnie ze względu na pandemię działania są utrudnione. Gdy sytuacja na to pozwoli, małżeństwo Pasków wróci do zajęć w kuźni, by przybliżać pracę kowala i cenne wartości, którymi kierują się w życiu. 

FE buforem bezpieczeństwa

– Dotacja unijna nie tylko pozwoliła nam kupić brakujący sprzęt, ale też zatrudnić pracowników. Dziś to 5 osób, które borykają się z różnymi problemami. Dlaczego się na to zdecydowaliśmy? Sami mieliśmy kiedyś w życiu kłopoty i otrzymaliśmy pomoc, więc od lat wyciągamy dłoń do pogubionych. Nie zawsze mieliśmy na to środki, więc Fundusze Europejskie to dla nas spore wsparcie. Ekonomia i społecznictwo nie zawsze idą w parze, a środki unijne pomagają to połączyć. Osoby na życiowym zakręcie, które mają problemy ze znalezieniem pracy na rynku otwartym, znajdują ją u nas. Potrzebują sporo czasu, by się przystosować, nauczyć funkcjonować, brać odpowiedzialność, ale to się udaje. Ich życie się zmienia, gdy mają stałą pracę, coś wytwarzają i widzą efekty. Przedsiębiorstwo społeczne stwarza warunki, by dać tym ludziom czas na znalezienie swojego miejsca, poukładanie trudnych spraw. Skąd bierzemy siłę? Mamy to w sercu, zwłaszcza Filip to prawdziwy społecznik, potrafi godzinami rozmawiać, by dotknąć sedna problemu. Teraz dzięki unijnemu wsparciu mamy świetnie wyposażoną pracownię, możemy się rozwijać, zatrudniać więcej osób, które potrzebują naszej pomocy – podsumowuje Agnieszka Pasek.

Skąd wziąć dofinansowanie?

Informacje o naborach i konkursach znajdziesz na stronie www.rpo.podkarpackie.pl w zakładce „Nabory wniosków”.

 

Publikacja współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE