Reklama

Wspólne rozliczenie PIT za 2018 przez internet

Opublikowano:
Autor:

Wspólne rozliczenie PIT za 2018 przez internet  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Promowane

Internetowe rozliczenie to wygodny sposób na spełnienie swojego obowiązku wobec urzędu skarbowego. Tę opinię zdają się podzielać miliony podatników – w 2018 roku aż 11,5 mln PIT-ów złożono drogą elektroniczną. Z takiej formy rozliczenia mogą korzystać zarówno osoby rozliczające się samodzielnie, jak i małżonkowie, którzy chcą to zrobić razem. Co warto wiedzieć, decydując się na wspólne rozliczenie PIT przez internet?

Złożenie PIT przez internet bez podpisu kwalifikowanego

Podobnie jak osoby, które rozliczają się indywidualnie, małżonkowie składający razem PIT przez internet nie potrzebują do tego podpisu kwalifikowanego, którego uzyskanie jest kosztowne. Muszą tylko podać dane autoryzujące jednego z nich, czyli:

  • imię i nazwisko,
  • nr PESEL,
  • datę urodzenia,
  • kwotę przychodu z poprzedniej deklaracji podatkowej.

To wystarczy, by potwierdzić swoją tożsamość i szybko wysłać deklarację podatkową.

Nie ma znaczenia, który z małżonków zechce wpisać swoje dane, nie trzeba też wysyłać wcześniej do urzędu oświadczenia, kto będzie tą osobą. Decyzję o tym, czy dane będą dotyczyły żony, czy męża, można podjąć dopiero przed wysyłką formularza PIT.

Jak rozliczyć PIT z małżonkiem?

By wspólnie się rozliczyć, należy zaznaczyć w deklaracji opcję „wspólne rozliczenie na zasadach art. 6 ust. 2 ustawy o PIT”. Potem trzeba wykonać szereg obliczeń. Najpierw każde z małżonków będzie musiało indywidualnie rozliczyć swoje koszty uzyskania przychodów, straty i składki ZUS, a także ulgi, które można odliczyć od wysokości dochodu. Potem trzeba dodać do siebie uzyskane w ten sposób kwoty dochodów i podzielić je przez dwa. Następnie będzie można już wyliczyć wysokość podatku w oparciu o skalę podatkową i odjąć od tej sumy kwotę zmniejszającą podatek. Uzyskaną wartość trzeba pomnożyć razy dwa i od wyniku odliczyć ulgi od podatku.

Wyliczenie odpowiedniej wartości może stanowić wyzwanie, dlatego rozliczając -> PIT przez internet, warto skorzystać z pomocy programu do deklaracji podatkowych. On obliczy właściwą kwotę – dzięki temu można zaoszczędzić czas potrzebny do przeprowadzenia obliczeń i zmniejszyć szanse na popełnienie błędu w deklaracji.

Możliwość wspólnego składania korekty po terminie

Kiedyś możliwość wspólnego rozliczenia z małżonkiem była dostępna tylko dla osób, które złożyły deklaracje przed upływem wyznaczonego terminu. Od tego roku prawo uległo jednak zmianie – składając korektę deklaracji podatkowej po 30 kwietnia 2019 nadal można rozliczać się z żoną lub mężem. To dobra wiadomość dla wielu osób, dla których ta forma rozliczenia z urzędem skarbowym jest korzystna.

Warto też zaznaczyć, że nawet jeśli pierwsza deklaracja została złożona w formie papierowej, np. dostarczona osobiście do urzędu albo przesłana pocztą, nadal można wysłać korektę PIT przez internet.

Źródło: Portal podatkowy Podatnik.Info oferujący darmowy Program PIT Pro 2018/2019

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE